Matematická úloha pro druháky se stala virálním hitem. Dětské odpovědi pobavily celý internet
Hádanky milují děti i dospělí. S některými si ti starší poradí hravě, některé nám „zavaří závity“ bez ohledu na věk. Jedna taková logická hříčka se nyní stala hitem internetu a je populární především mezi školáky. Jejich pokusy odpovědět na ni správně vás určitě pobaví. A jak byste si s řešením poradili vy sami?
Trendy na sociálních sítích jsou často velká záhada. Velmi často se totiž stane hitem něco, co na první pohled vypadá zcela prosté a nikdo by neočekával, jaký ohlas to vyvolá. Příkladem je nyní jedna úplně obyčejná dětská hádanka, která se z nějakého důvodu šíří po sítích jako lavina. Populární je především mezi školáky na sociální sítí TikTok, ale objevuje se v různých obměnách také na dalších platformách.

Znáte správné řešení této hádanky?
Na první pohled je znění hádanky trochu nesmyslné, ale ve skutečnosti správné řešení opravdu existuje a není na něm nic složitého. Pojďme se na ni nyní podívat zblízka.
Text je poměrně jednoduchý. „Předevčírem mi bylo 21 let a příští rok mi bude 24 let. Kdy jsem se narodil?“
Než vám prozradíme odpověď, pojďme se podívat, jak na hádanku reagovaly některé děti. Jejich odpovědi vás zaručeně pobaví. Můžete otázku také položit svému školákovi a sami uvidíte, jak kreativní při hledání řešení bude.
Děti přistoupily k řešení hádanky neortodoxně
„Asi se narodil v nějaké speciální časové zóně. Třeba jako když člověk letí letadlem a přiletí dřív, než v kolik odletěl. Možná je to nějaká časoprostorová díra,“ uvedl například osmiletý Lukáš. Správná odpověď to sice není, ale je vidět, že se nad ní chlapec opravdu zamyslel. Pravděpodobně ho zajímá sci-fi. Kdo ví, možná jednou sám bude úspěšným autorem.
Ani další odpověď ale nepostrádá potřebnou dávku kreativity. „Narodil ses v nějakém divném přestupném roce. Třeba se to stává jenom jednou za sto let,“ myslí si devítiletá Tereza. Přestože ani toto není správné řešení, je nutné ocenit, že ve svém věku tuší, jak fungují přestupné roky.
Poslední návrh řešení, které navrhlo dítě, je nejspíš zdaleka nejvtipnější. „To je pěkná blbost. To jsi asi popletl, protože to nejde. Muselo by to být leda nějaké kouzlo a to nedává smysl,“ rezolutně smetl hádanku ze stolu osmiletý Matěj.

Odpověď je jednodušší, než to vypadá
Ve skutečnosti nemělo pravdu ani jedno z dětí. Správné řešení ale skutečně existuje, a nyní si ho spolu rozebereme. Až ho uvidíte, nejspíš se budete chytat za hlavu, protože jste ho měli celou dobu přímo před očima.
Autor výroku z hádanky se musel narodit 31. prosince. To by znamenalo, že dne 30. prosince mu bylo 21, včera, tedy 31. prosince, oslavil 22. narozeniny. Dnes je 1. ledna dalšího (z jeho pohledu již aktuálního) roku, během kterého oslaví narozeniny 23. a v příštím roce už dokonce 24. narozeniny.
Děti přemýšlejí jinak než dospělí. Obvykle vnímají čas poměrně jednoduše a lineárně, takže velké skoky po ose „včera – příští rok“ jsou pro ně příliš matoucí a složité. Pravděpodobně se budou snažit najít v tomto výpočtu nějaký vzorec, a tak starší dítě možná určí správně, že řešení bude souviset s přechodem mezi jednotlivými roky. Dál se ale nejspíš nedostane. Kromě toho si dítě dost možná neuvědomí, že 31. prosince je silvestr a tím pádem přelom roku, protože ho nejspíš ještě nikdy neslavilo.
Zdroje: Redakce