Máte poslední šanci: Tyto rostliny zasaďte už teď v únoru. Stačí jim minimální péče a za pár měsíců si užijete bohatou úrodu
A už to zase jede, zahradníkův rok startuje. Pokud také milujete ruce od hlíny, a tak už netrpělivě přehazujete sáčky se semínky rané zeleniny, bylinek či okrasných květin, je tady konečně čas na jejich výsev. Únor je totiž ideální měsíc.
Zahrádkáři, budíček! Rané odrůdy zeleniny, především té listové, ale také její teplomilné druhy už můžete začít připravovat na pozdější přesazení do venkovních záhonů. Především rané odrůdy vás jako zdravá příloha na talíři nebo ve formě fresh salátů potěší už velmi brzy. Třeba takový nízkokalorický špenát, bohatý na vitamíny skupiny B a C. Velmi se mu daří i při nízkých teplotách, sklízet či vysévat ho navíc můžete téměř po celý rok. Stejně tak můžete začít nyní vysévat listové saláty. Nezapomínejte přitom ani na rukolu nebo šťavnatý kozlíček polníček. V únoru je vhodný čas na výsev kedluben, květáku a brokolice. Už nyní může jít do substrátu celer bulvový, listový a řapíkatý. První děložní lístky se objeví už za dva týdny. Také pórek, kapustu a některé odrůdy bazalky můžete klidně vysadit do květináčů na parapetu v poslední dekádě února. Sazenice budou připravené k přesazení přibližně dva měsíce od výsevu.
Pusťte se i do méně tradičních druhů
Vysévat a předpěstovat můžete již začátkem února také teplomilné druhy zeleniny. Od oblíbené papriky a ředkviček až po méně obvyklé lilky čili baklažány. I okurky, které budete chtít později pěstovat ve skleníku, se hodí k výsevu už nyní. Kopr lze také zasít už v únoru. A uznejte, že taková domácí koprovka se smetanou podle babiččina receptu připravená z čerstvě nasekaného voňavého kopru prostě nemá chybu. Je vhodný pro pěstování v miskách na parapetu, ale můžete jej později přesadit i na záhonek. Když přeroste, použijete jeho okvětí v letních měsících při přípravě nakládaných sladkokyselých okurek. Petržel zasejte přímo na záhon, zimní vláha jí svědčí.

Šalvěj, tymián, majoránka…
I když je jaro ještě daleko a zahrádky na mnoha místech Česka pokrývá sníh, můžete už sít také bylinky. Nejčastěji se v únoru vysévá bazalka a majoránka, rychlou zásobu vitamínů do pomazánek dodá třeba řeřicha. Vypěstovat si koncem zimy můžete také nové sazenice šalvěje, tymiánu nebo rozmarýnu. Na začátku března pak můžete pomýšlet už i na rajčata, která mají delší vegetační období. Pustit se nebojte ani do microgreens, u nichž se sklízejí odrostlé klíčky ještě předtím, než dosáhnou stadia mladé rostlinky. Konzumují se jakmile dosáhnou výšky okolo 15 centimetrů.
Nejvyšší čas na výsev paprik
Jako první druh zeleniny se předpěstovávají papriky. Pokud si během února vypěstujete jejich zdravou sadbu, v létě oceníte kvalitu i množství sklízené zeleniny. Optimální termín pro výsev paprik je únor a začátek března. Rajčata, cibuli a celer vysévejte o malinko později. Domácí výsev má ale smysl maximálně do poloviny března. Vypěstovat sazeničky paprik není nic složitého a na rostlinkách ještě ušetříte. Pro semínka paprik se výborně hodí hrubý perlit, který v zahrádkářských prodejnách najdete pod názvem agroperlit. Tento substrát je sterilní, neobsahuje zárodky plísní a malé sazeničky v něm dobře zakoření. Má i tu výhodu, že ho nemůžeme přelít. Právě přemokření bývá totiž nejčastějším důvodem, proč se v létě nezakousnete do svěží vitamínové bomby z vlastní zahrádky.

Rostlinky potřebují hodně světla a teplo
Jak na to? Kuličky nasypte do malého květináče nebo truhlíku a semínka rozprostřete po jejich povrchu. Přikryjte savým papírem a pod nádoby umístěte misku, kterou průběžně dolévejte asi centimetrem vody. Také savý papír čas od času oroste, dobré je nádobu překrýt igelitem. Perlit postrádá živiny, a proto je potřeba mladé rostlinky po zhruba 14 dnech přepíchat do tzv. sadbovačů o rozměrech 1,5 × 1,5 cm. Tam je nechte růst dalších 4 až 6 týdnů. Aby papriky a další rostlinky dobře vzešly, potřebují hodně světla a teplé stanoviště, kde se teplota pohybuje kolem 20 °C. Papričky v sadbovačích alespoň jedenkrát přihnojte. Jakmile zesílí a sadbovač jim začne být malý, přesaďte je do květináčů o rozměru 7 × 7 cm. Až je budete v půlce dubna přesazovat do fóliovníků či skleníků, měly by být rostlinky dostatečně vyvinuté, silné a vzrostlé.
Připravit si můžete i jahody a květiny
Únor je ideální také pro zasetí jahod. Keříky se tvoří asi měsíc a půl po zasetí, po dalším měsíci jsou pak připravené k venkovní výsadbě. Proti přízemním mrazíkům je dobré mladé jahody v záhoně zakrýt například netkanou textilií. Mezi květiny vhodné pro předčasný výsev patří sedmikrásky, vlčí bob, begónie, levandule, verbeny a prvosenky. Hlavním předpokladem úspěšného únorového výsevu je dostatek světla a teploty kolem 20 °C. Na konci měsíce také nezapomeňte nechat naklíčit brambory pro ranou sklizeň. Uložte je do bedýnky a tu postavte na světlé místo s teplotou kolem 10–15 °C.
zdroje: www.ireceptar.cz, hobbymanie.tv, www.nasezahrada.com