Máte doma tuto starou minci? Pak zkontrolujte tento drobný detail. Může mít cenu ojetiny
Drobné mince bereme jako samozřejmost. Při placení je vysypeme z peněženky, a pokud nějaké zbydou, putují do šuplíku, sklenice nebo prasátka. Občas se tam válí celé roky bez povšimnutí. Přitom mezi nimi možná leží kousek, za který by nadšený sběratel zaplatil tolik, že by to vystačilo na solidní ojeté auto. Stačí drobný detail, který většina lidí ani nepostřehne.
Na první pohled nevypadá nijak zvláštně. Denně vám projde rukama a možná i teď máte podobnou v peněžence nebo po kapsách. A právě proto tolik lidí netuší, že by mohli držet v ruce něco mimořádného. Tajemství se ukrývá v roce ražby, v drobných chybách nebo ve vzhledu, který na první pohled působí normálně – ale sběratelé by za něj vysázeli na stůl tučnou částku.
Neobyčejná desetikoruna
Ačkoli se může zdát, že mince v oběhu jsou si rovné, opak je pravdou. Některé ročníky a ražby jsou výjimečné – buď jich bylo vydána jen hrstka, nebo obsahují drobné chyby, které je činí sběratelsky cennými. Tím se jejich hodnota může vyšplhat klidně na desítky až stovky tisíc korun. Zvlášť pokud jsou v perfektním stavu.

Například desetikoruna z roku 1993 se dnes prodává i za šesticiferné částky. Ojedinělé kusy se na aukcích vyšplhaly až na 250 000 Kč. Ročník výroby ale není to jediné, díky čemu tato mince tak vzrostla na hodnotě. Vysoce ceněné kousky mají odlišnou ražbu nápisu „Kč“ oproti běžným desetikorunám. Písmena jsou menší velikosti a vodorovná linka je tak protíná až úplně nahoře. Takových unikátů bylo vyrobeno jen něco okolo tisícovky.
A aby to bylo ještě komplikovanější, tak kromě speciálního znaku musí být mince i v dobrém stavu. Zdá se vám to jako pěkný oříšek? To tedy je. Ale uznejte, že sběratel přece nemůže zaplatit přes 200 tisíc korun za zkorodovanou pochroumanou „desetikačku“.
Detaily, které dělají tisíce
A co všechno tedy na mincích sledovat, abychom zjistili, jestli mají pro sběratele nějakou hodnotu? Někdy jde o detaily či chyby tak nenápadné, že je běžný člověk vůbec nevidí. Právě ty jsou ale mezi numismatiky (odborníky na mince) nejcennější. Nejčastější chyby, které zvyšují hodnotu mince, zahrnují:
- chybějící, deformované nebo rozmazané číslice ve vyraženém roce
- nepřesné vycentrování motivu
- otočený líc a rub – když otočíte minci na druhou stranu a obraz není svislý, ale třeba vzhůru nohama
- různé varianty stejného roku ražby – různé velikosti číslic nebo písmen, zkrácené nápisy
- neobvyklé rýhy nebo povrchové „vady“, které vznikly přímo při výrobě

Drobnosti, kterých si laik sotva všimne, mohou být pro sběratele naprosto klíčové. A právě ty mohou změnit obyčejné „drobné“ v cenný klenot.
Jak minci ověřit?
Pokud mezi drobnými objevíte minci, která se vám nezdá – ať už kvůli ročníku, vzhledu nebo jinému podezřelému detailu – rozhodně ji nepouštějte zpět do oběhu. Ať vás ani nenapadne jít s ní do „sámošky“ zaplatit rohlíky a deset deka šunky.
První krok? Ověřte si informace. Existuje několik důvěryhodných zdrojů, kde se dozvíte, jaké mince jsou aktuálně mezi sběrateli ceněné. Nejprve je dobré udělat si průzkum ve veřejně dostupných datech. Můžete se obrátit na online poradny nebo aukční portály, kde uživatelé sdílí své zkušenosti, fotografie i reálné ceny, za které se konkrétní kusy prodaly.
Pokud máte indicii, že by vaše mince mohla být opravdu unikátní, nechte ji následně posoudit odborníkem. Numismatický znalec vám vydá posudek, který se může hodit i při následném prodeji.
Mějte se na pozoru
Přestože většina mincí v peněžence bude mít hodnotu přesně takovou, jakou uvádí, vyplatí se je čas od času prohlédnout. Zejména pokud máte doma starší pokladničku, nebo jste zvyklí ukládat si kovové peníze „na horší časy“. Právě mezi těmi zapomenutými drobáky často leží něco, co má mnohem vyšší cenu, než se zdá.
Můžete narazit na skutečný unikát – a možná ani nebudete vědět, že ho držíte v ruce. Proto si dejte pozor, než příště naházíte všechny koruny do automatu na kávu. Jedna z nich vás totiž může dostat k ojetému autu. Nebo vám třeba zaplatit příjemný wellness víkend i s večeří.