Máte doma staré nadobí po babičce? Jedna taková nádoba se nedávno prodala za 800 000 Kč
To, že jsou půdy našich babiček místy, kde se náš přímo dotýká historie uplynulých let, není pochyb. Většinou však věci, které si ukládali naši prarodiče považujeme za harampádí, které jen zabírá místo moderním a stylovým věcem. Ovšem i na takové půdě, která se na pohled jeví naprosto obyčejně můžete najít skutečný poklad. Předměty, které často považujeme za nepotřebné lapače prachu, mohou mít dnes skutečně obrovskou hodnotu.
Pokud byl někdo z vašich předků nadšencem porcelánu, nebo měl doma tak jako spousta jiných sváteční porcelánový servis používaný jen při zvláštních příležitostech, možná byste byli překvapení, kolik jsou za ty nejcennější kusy ochotni zaplatit sběratelé na aukcích. Pokud máte starou rodinnou usedlost, o níž víte, že ještě pořád uchovává poklady vašich předků, zkuste se podívat, jestli nenajdete porcelánové nádobí, které by z vás mohlo udělat milionáře.
Výroba českého porcelánu má dlouhou tradici
Tradice porcelánu v Evropě se začala psát už na začátku 18. století. Větší a kvalitní výrobě předcházela staletí neúspěchů, když se Evropané snažili napodobit věhlasný čínský porcelán dovozený na náš kontinent cestovatelem Marcem Polem na sklonku 13. století. Ale shodou různých okolností a nekonečnému zkoušení přísad se to nakonec podařilo v Míšni, kde byla roku 1710 otevřená úplně první evropská porcelánka. Míšeňský porcelán proslul hlavně ikonickým cibulovým motivem.

Od evropského porcelánu už byl jen skok k tomu našemu, českému, který se začal vyrábět v Hájích u Horního Slavkova kolem roku 1789. Malá dílna však kvůli nedostatku financí poměrně záhy zanikla. Až o tři roky později, roku 1792, odstartovala svoji produkci skutečně první porcelánka u nás. Sídlila v Horním Slavkově a postupně byla v širokém okolí známá pod názvem Lippert a Haas. Slavkovský porcelán se těšil velké oblibě i v zahraničí, a to především kvůli krásným malovaným motivům.
Cenný porcelán se pozná podle značky
Pokud se chcete dozvědět, jestli je právě váš rodinný porcelán cenný, musíte se podívat na razítko zespod nádoby. Najdete-li značku porcelánek Rosenthal, Meissen nebo Thun, je pravděpodobné, že vlastníte kousek, který má velkou hodnotu. V takovém případě si ho nechte patřičně ocenit odborníkem. I když se vám porcelán nemusí zdát ničím výjimečný, nebo dokonce nezajímavý, díky prestižní značce vypovídající o stáří, konkrétní porcelánce, nebo okolnostem výroby může mít nesmírnou hodnotu. Ten nejvzácnější porcelán je tenoučký, lehký, a přesto velmi pevný. Je ručně zdoben a nevykazuje známky opotřebení.

Porcelán, který udělal z majitelů milionáře
Velmi dobrý příkladem toho, jak se z napohled obyčejného kusu nádobí stal aukční hit, je prodej čínské porcelánové misky. Ta byla dána do aukce neznámým sběratelem v roce 2021. Původně ji sehnal na výprodeji za 35 dolarů, v přepočtu necelých 800 Kč, později se však ukázalo, že jde o unikátní exemplář z 15. století. Dle insignií ho odborníci zařadili do počátku období slavné dynastie Ming a vydražená cena misky činila 722 tisíc dolarů, tedy přibližně 15,66 milionu Kč.
Všechen cenný porcelán nepochází jen z Číny. I evropské artefakty pocházející hlavně z Míšně dosahují vysokých hodnot. Starožitné kousky datované do prvních roků výroby se na aukcích v zahraničí pohybují i okolo několik set tisíc. Vzhledem k tomu, že máme blíže k Míšni než Číně, na půdě byste klidně mohli najít hrneček, talířek nebo misku, která vám zajistí budoucnost. Porcelán je dobrou volbou i v případě, kdy chcete investovat volné finanční prostředky do něčeho, co si drží a navyšuje svoji hodnotu v čase. Čím starší porcelán, tím vyšší cena.
zdroje: udalosti247.cz, irozhlas.cz, spektrumzdravi.cz, medium.seznam.cz, ireceptar.cz, denik.cz