Má váš soused pověšený na balkoně igelitový sáček? Tady je důvod, proč byste to měli udělat také
Na první pohled to působí zvláštně. Vykouknete z okna a zjistíte, že váš soused má na balkoně igelitovou tašku. Zapomněl ji snad vyhodit, napadne vás jako první. Ale on ji tam i následující den, dokonce i o týden později. To už je podivné.
Ač se tento trik na první pohled jeví jako laciný, je velmi účinný. Nezdá se to, ale právě igelitový sáček nebo taška je silnou zbraní proti nezvaným hostům. A co víc, tato zbraň je mnohdy zadarmo. Pokud jste si v poslední době přestali dopřávat příjemnou ranní kávu na balkoně z důvodu častých návštěv nezvaných opeřenců, máme pro vás řešení. Byť vám to na první pohled může připadat podivné, igelitový sáček působí jako spolehlivý odpuzovač holubů. A to je důvod, proč byste po tomto triku měli sáhnout stejně, jako váš soused.
Nejedná se o zapomenutý sáček, ale o chytře promyšlenou past
Holubi, kteří se zabydlí na vašem balkoně, dokáží zkazit nejeden den. Nejenže svými nálety dokáží být otravní a dotěrní, také po nich často zůstává nepořádek, se kterým si nechceme špinit ruce. Mnoho lidí v tomto případě sahá po bodlácích nebo ochranných sítích, málokoho napadne, že obyčejný igelitový sáček je záchranou. Levnou, dostupnou a účinnou. Podobným způsobem ale můžeme využít i staré CD nebo barevný dětský větrník. Všechny tyto předměty se vlivem větru pohybují, a tím nezvané hosty plaší.
Nepříjemný zvuk, odlesky sluníčka, ale i nezvyklý pohyb. To vše holuby vystraší. A tak si dvakrát rozmyslí, jestli se i dnes posadí na váš balón. A většinou si zvolí možnost bezpečnější, tedy že ne. Jejich instinkt v tomto případě mluví jasně, na zvoleném místě se vyskytuje cosi nezvyklého, proto je lepší zamířit jinam. Pokud se tedy těchto nezvaných návštěvníků nemůžete zbavit, neutrácejte zbytečně peníze za různé plašičky. Sáhněte po levné, ale osvědčené metodě. A během pár dní budete mít klid.

Instalace je jednodušší, než si myslíte
Nejen nízká cena, ale i snadná instalace této vymoženosti z ní dělá čím dál rozšířenější trik, jak se s holuby vypořádat. Sáček na balkon umístíte snadno, bez nutnosti vrtání nebo dalších složitých postupů. A pokud se vám igelitový sáček zdá nevzhledný, můžete sáhnout po estetičtější možnosti. Kromě barevných dětských větrníků stejnou službu udělají i barevné igelitové tašky na dárky nebo reflexní fólie. Pamatujte na jediné: Čím méně bude balkon pro holuba předvídatelný, tím spíše se mu vyhne. Proto se nebraňte tomu tyto pomocníky časem obměňovat nebo přesouvat do jiné části balkonu.
Dříve si lidé na své balkony dávali sítě. Velké, ochranné sítě, které zakryly celý prostor. Od tohoto trendu se ale pomalu ustupuje, a to nejen proto, že je na první pohled velmi nevzhledný, ale také jeho praktičnost není nijak vysoká. Naopak. Síť sice zamezí tomu, že se pták na náš balkon dostane, může se do ní ale zamotat a v tu chvíli budeme muset řešit úplně jiný problém. Kromě toho si s její instalací často neporadíme sami a musíme zavolat odborníka. To se nejen prodraží, ale také časově protáhne. A v neposlední řadě nám tato síť často kazí výhled z našeho balkonu.
Nejen otravní, mohou být i zdraví nebezpeční
Z dálky mohou vypadat nevinně, mnohdy až roztomile. Malí, šediví ptáčci, kteří poklidně zobou ze země. Nenechte se ale tímto prvním dojmem zmást, jakmile si holubi jako svoje útočiště vyhlídnou náš balkon, máme problém. Holubí trus, otravná pírka a neustálý vrkot. To vše se náhle stane realitou našich dní a my se k tomu budeme muset postavit čelem. Často ani nedomýšlíme, co všechno to pro náš život může znamenat. Holubí trus totiž není jen nevzhledný, ale mnohdy i velmi nebezpečný. Obsahuje bakterie a viry, které mohou při kontaktu s naším tělem vyvolat nečekanou reakci a zdravotní komplikace.

Skrytý a záludný problém tohoto trusu je v tom, že se jej nemusíme dotknout, často stačí jen vdechnout částice, které se z něj dostaly do vzduchu. A podle rozsáhlé studie může holubí trus přenášet až 60 různých druhů patogenů, způsobujících onemocnění. Kromě toho právě holubí trus vyvolává v lidském organismu alergickou reakci. To potvrzuje i ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek:
„Při kontaktu s trusem holubů může dojít k alergické reakci, která se obvykle projevuje jako zánět očí a sliznic.“
Pokud tedy na svém balkoně holubí trus objevíte, proveďte nejen patřičná opatření, aby se k vám holubi již nevraceli, ale dejte si i pozor při kontaktu s jejich exkrementy. Při jejich odklízení není na škodu se obrnit rukavicemi, ochrannými brýlemi a respirátorem.