Levné a léčivé: Tyto české lázně jsou světovým hitem. Škoda, že o nich Češi skoro nevědí
Když se řekne lázně, většina Čechů si automaticky představí Karlovy Vary. Ve skutečnosti jich u nás existuje mnohem větší výběr, řada z nich ale není tak známá. Kvůli tomu vás nejspíš nenapadne tam vyrazit, což je škoda. Přicházíte o mnoho velmi zajímavých míst, kde můžete načerpat nové síly.
Jedním z takových míst jsou bezesporu Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník. Nachází se na pomezí Rychlebských hor a Jeseníků, což je důvodem, proč je zdejší krajina tolik malebná a nezapomenutelná.
Zjistit si o těchto lázních více byste měli nejen v případě, že bojujete se zdravotními neduhy. Kromě léčebných programů zde totiž mají v nabídce také takové, které slouží spíše jako wellness relaxace.
V okolí lázní, poblíž Studničního vrchu, najdete kolem osmdesáti registrovaných léčivých pramenů. A to už je skutečně pořádné číslo. Prospějí vám v případě poměrně široké škály onemocnění. Místní odborníci se specializují například na léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativních nervů.

Lázně jsou vhodné také pro zlepšení kondice
Využít mohou místní klienti ale také krátkodobé ozdravné pobyty, které se soustředí na budování kondice. A to jak tělesné, tak té duševní, kterou v dnešní době všichni jistě více než potřebujeme.
Názvy některých místních programů zní například: Návrat ke zdravému dýchání, Lázeňský pobyt pro seniory, Léčebně prevntivní pobyt, Úleva od bolesti zad a kloubů, Posílení imunity, Wellness pobyt na přání, Horská harmonie, Diagnosticko-rehabilitační pobyt, Priessnitz unikát, Lázeňský pobyt pro zdravotníky nebo Romantická dovolená ve dvou.
V okolí najdete jediný balneopark v Evropě
V okolí se navíc nachází poměrně mnoho zajímavých volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Jedna z nich je prakticky hned nad lázeňským areálem. Jedná se o balneopark, který je jediný v Evropě.
Přemýšlíte, o co se jedná? Jde o speciální procházkový okruh, během kterého potkáte několik zastavení, která mají co dělat s vodou. Ať už jsou to bazénky, ve kterých se můžete procházet, nebo prameny k pití, jedná se skutečně o velmi příjemnou relaxační aktivitu.
Kromě toho se ve zdejších lázních používá řada moderních metod. Jako příklad můžeme uvést třeba computerovou kineziologii. Ta spočívá v přístrojovém zkoumání a diagnostikování funkčních poruch a nerovnováhy pohybového aparátu a využívá se mimo jiné v kosmickém programu pro astronauty.

Kdo vlastně byl Priessnitz?
Přemýšlíte, po kom se zdejší lázně vlastně jmenují? Svůj název mají po průkopníku přírodní léčby Vincenzi Priessnitzovi. Ten již v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě. Právě díky němu také vznikl zcela nový obor, totiž vodoléčba.
Tento rodák z Jeseníků se ovšem o léčbu pomocí léčivých pramenů nezačal zajímat jen tak nějakou náhodou. Podle kronikářů k tomu do velké míry přispěl jeho vlastní zážitek, ke kterému došlo, když mu bylo jen šestnáct let.
„On se těžce zranil. Přejel ho vůz, měl zraněná žebra. V té době se léčilo z dnešního pohledu hodně problematicky přikládáním pijavic, horkými zábaly a podobně. On to začal řešit tak, jak to viděl okolo sebe v přírodě,“ popsal emeritní kronikář města Jeseníku Květoslav Krowka.
Mladý Priessnitz na to šel zkrátka jinak. Začal se léčit vodou a studenými zábaly. Celé jeho okolí si ťukalo na čelo a domnívalo se, že se mladík neuzdraví. Daleko spíše podle nich hrozilo, že si ke svým zraněním přivodí ještě zápal plic. Byli proto velmi překvapení, když netradiční léčba skutečně zabrala.