Kvíz všeobecného přehledu: Jste génius, nebo vesnický prosťáček? 6 z 10 lidí se stydí za výsledek
Dokážete z paměti vylovit, jak se jmenuje hlavní město Brazílie, kdo napsal známou knihu 1984 nebo kolik nohou má rak? Možná si teď ťukáte na čelo, ale zbytečně, protože až 6 z 10 lidí, kteří podobné otázky dostanou, se později stydí výsledkem pochlubit. A bohužel ne proto, aby je ostatní neměli za šprty.
Nejspíš nikdo z nás si o sobě nemyslí, že je hloupý a nevzdělaný. Internetové diskuse jsou navíc často smutným důkazem, že čím méně bylo člověku naděleno, za o to většího génia se považuje.
Znalosti Čechů jsou často tristní
Podle průzkumu agentury STEM z roku 2023 je úroveň základních znalostí mezi dospělou populací v Česku nepříliš uspokojivá a některým chybí dokonce i zcela zásadní znalosti. Tak například 34 % lidí si myslí, že Karlův most je dřevěný, 12 % nemá tušení, jak se jmenoval první československý prezident, a dokonce téměř polovina respondentů si plete Mozarta s Beethovenem.

Bohužel to nelze svádět ani na mladickou nevědomost nebo dosud nedokončené vzdělání. Naprostá většina z dotázaných totiž v době výzkumu dovršila věku mezi 25 a 60 lety.
Proč všeobecné znalosti potřebujeme
Všeobecný přehled je přitom jeden z nejlepších indikátorů toho, že vzdělávací systém v daném státě funguje. Znát základní fakta z historie, zeměpisu, literatury nebo přírodních věd neznamená, že musíte spolknout encyklopedii a budete nudný šprt. Jde spíše o schopnost se alespoň základně orientovat ve světě, který nás obklopuje, umět si v něm poradit a v neposlední řadě také poznat, pokud se nám někdo bude snažit cosi namluvit.
Navíc některé výzkumy naznačují, že lidé, kteří si udržují alespoň průměrnou úroveň znalostí, mají obvykle vyšší míru důvěry v ostatní, lépe chápou zprávy, snadněji rozpoznají fake news a jsou celkově více spokojeni se svým životem.

Vyzkoušejte speciální kvíz
Než se ale budete někomu smát, že ve škole nejspíš nedával pozor, pojďte si vyzkoušet, jak na tom jste vy. V následujícím testu budete mít možnost předvést vaše vlastní vědomosti. Zjistěte, jestli by se Wikipedie od vás mohla učit, nebo jestli byste se spíš měli zavřít v knihovně a alespoň několik měsíců nevycházet.
Vyhodnocení
- 100 % – čekatel na Nobelovu cenu:
Gratulujeme! Vaše znalosti jsou naprosto oslnivé a jen tak někdo vás nejspíš neoklame. - 90–80 % správně – vzdělaný intelektuál:
Výborný výsledek! Máte přehled, který by vám leckdo mohl závidět. Většinu informací nosíte v hlavě a nemusíte se každých pět minut ptát Googlu na základní fakta. - 70–60 % správně – pevný základ:
Máte slušný základ, ale pár věcí by přece jen stálo za oprášení. Rozhodně se ale nemusíte stydět. - 50–40 % správně – žádný učený z nebe nespadl:
Občas něco víte, občas ale jen tipujete. Doporučujeme prolistovat encyklopedii nebo si zkusit dát večer bez TikToku. - 30–0 % správně – vědomostní blackout:
Možná byste měli test vyplnit ještě jednou, protože se zdá neuvěřitelné, že byste skutečně tolik pohořeli. Buď se jedná o poruchu vašeho zařízení, nebo byste se urychleně měli dovzdělat.