Kvíz: Vsadíme se, že vám není přes 40, pokud nedáte tento kvíz na 10/10. Důchodci musí dát plný počet
Vzpomínky na minulý režim vyvolávají v mnoha lidech, kteří v té době vyrůstali, rozporuplné pocity. Někteří rádi vzpomínají například na školní léta, zatímco jiní by na toto období života nejraději zapomněli. Co se týká právě třeba školství, tak ve srovnání s dnešním vzdělávacím systémem šlo o výrazně jiný přístup, který zahrnoval méně prostoru pro individualitu a kladl více důrazu na poslušnost a vlastenectví.
Školství tehdejšího Československa bylo pevně svázáno s ideologií vládnoucí moci a jeho hlavním cílem bylo vychovávat uvědomělé socialistické občany. Výuka často probíhala podle přísně daných osnov, které zdůrazňovaly význam Sovětského svazu. Kritické myšlení nebylo podporováno a místo diskuse převažovalo memorování faktů.
Učivo ovlivněné ideologií
Jedním z hlavních rozdílů mezi školstvím tehdy a dnes byla tedy přítomnost ideologie ve výuce. V učebnicích i samotném výkladu učitelů byl zastoupen marxismus-leninismus a glorifikace dělnické třídy. Občanská nauka nebo dějepis byly plné pasáží o budování socialismu. Zároveň se zamlčovaly nepohodlné kapitoly z historie.

Ve školách se navíc vyučovaly i praktické předměty. Dívky se například učily jak vařit, šít a pečovat o domácnost, zatímco chlapci chodili do dílen, aby získali praktické dovednosti týkající se práce se dřevem a dalšími materiály. Kromě toho byly součástí školní výuky také zahradnické a pěstitelské práce.
Tehdejší školní režim
Typický školní den začínal nástupem a hlášením službě. Během vyučovacích hodin pak panovala přísná kázeň. Vstávání při příchodu učitele bylo samozřejmostí, stejně jako kolektivní zdravení. Přestávky trávili žáci jednoduše mezi lavicemi, někdy u otevřeného okna nebo ve frontě na školní bufet. Místo mobilů a tabletů si děti nosily do školy pexesa, sbíraly céčka, nebo skákaly panáka, pokud jim to dozor dovolil.

K běžnému školnímu životu patřily také branné dny, kdy se děti učily zacházet s plynovými maskami nebo byly vedeny k simulaci evakuace. Na některých školách probíhal i sběr papíru, šrotu a kaštanů. Tyto aktivity byly přitom tehdy brány jako součást pomoci národnímu hospodářství.
Školní výuka však nebyla zdaleka to jediné, co se po revoluci změnilo. S nástupem demokracie mimo jiné zanikly některé státní podniky, otevřely se hranice, lidé začali cestovat, podnikat a zvykat si na zcela nový způsob života. Abychom vám dobu před revolucí trochu osvěžili, připravili jsme pro vás jednoduchý test. Vsadíme se, že vám není přes 40, pokud nedáte tento kvíz na 10/10. Důchodci musí dát plný počet!
Hodnocení
7 až 10 bodů: Gratulujeme! Ty si ještě nejspíše pamatuješ, jak voní igelitka z Tuzexu.
4 až 6 bodů: Něco znáš, něco ne. Nejspíše ti o socialismu vyprávěli rodiče. Každopádně dobrý výkon!
0 až 3 body: Že ty jsi se narodil/a až po revoluci? Asi jsi nikdy neviděl/a nástěnku s Leninovým portrétem. Ale nevadí, alespoň ses něco dozvěděl/a.
Zdroje: narodnikronika.cz, medium.seznam.cz, nespechej.cz