Kvíz pro chytré: Vyznáte se v českých nářečích? Dost se pobavíte
O češtině lze bez okolků říct, že se jedná o jeden z nejkvětnatějších jazyků Evropy. Naučit se česky dělá problém většině cizinců a právem tak český jazyk patří mezi ty nejnáročnější na světě. Čeština se navíc neustále vyvíjí a rozšiřuje o další zajímavá nářečí. Některá z nich jsou velice zábavná.
Zajímavé je, že tradiční nářečí je už delší dobu na ústupu. Je to dáno vlivem školní výuky, kde učební osnova učí žáky mluvit a psát spisovně. Je to ale také tím, že se lidé čím dál častěji stěhují z malých vesnic do velkých měst nebo do zahraničí a tam už také zůstávají. I tak je stále celé území České republiky protkané etnickým nářečím a různými jazykovými útvary, které v mnoha případech nedávají ve svém významu žádný smysl – např. hlášce „přijdu dýl“ využívané v Čechách, Moraváci vůbec nerozumí. Pro ně existuje pouze spojení „přijdu později“.
Morava je ve svém nářečí zcela výjimečná
Podle odbornice z dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR Marty Šimečkové je co se týče nářečí Morava výjimečná. Jedno slovo má na tomto území hned několik významů (ucho, lavor, čuňa nebo ogara). Pokud byste ale hledali místo, které je na nářečí ještě víc bohatší, vyrazte na severovýchod pohraničí s Polskem. Tam se do dialektů míchají nejen vlivy češtiny a polštiny, ale i slovenštiny či němčiny.
Přijít do styku s člověkem, který žije na opačné straně republiky, a chtít si společně popovídat, není jen tak. V Čechách třeba o dívce, která je extrémně štíhlá, řekneme, že je hubená. Na Moravě je zkrátka „chudá“. Moraváci také označují „českou“ naběračku za šufánek, a takto se dá pokračovat do nekonečna. Ve výsledku pak vznikají docela vtipné situace, kdy se proti sobě postaví dva ryzí občané České republiky, ale kvůli vlastnímu nářečí se nedokáží mezi sebou skoro domluvit nebo pochopit. Podobně to je ale v mnoha dalších zemích. Například v Německu lidé žijící v Bavorsku velmi špatně rozumějí lidem žijícím v Sasku.
Nářečí se dělí do čtyř skupin
Odborníci rozdělují nářečí Česka do čtyř skupin – české, slezské, středomoravské a východomoravské. Ty se dále štěpí na podoblasti. Pomůckou k tomu, jak dialekty rozlišit mezi sebou, je výslovnost písmen U a I. Experti na jazyk český dokonce pro budoucí generace připravují speciální a unikátní nářeční fonetiku, která bude dostupná veřejnosti na internetu. Díky tomu si může kdokoliv a kdykoliv poslechnout nářečí z vybrané oblasti a připomenout si tak například i mluvu našich babiček.

Kvíz pro chytré: Vyznáte se v českých nářečích?
Jestli si myslíte, že znáte téměř dokonale všechna česká nářečí, možná teď trochu narazíte. Následující „špeky“ totiž mají problém rozeznat i někteří jazykoví odborníci. Jak jste na tom se znalostmi českých nářečí vy? Otestujte se!
1. Pokud vás na Chodsku někdo pozve na „svarbu“, kam půjdete?
- a) na rande
- b) na zabíjačku
- c) na svatbu
2. V Českých Budějovicích potkáte muže, který poptává pikador. Co po vás chce?
- a) cigaretu
- b) drogy
- c) párek v rohlíku
3. Víte, co je to frgál?
- a) odpočinek
- b) koláč
- c) volno v práci
4. Jste na Těšínsku a někdo vedle vás zvolá: Konečně luft! Co to znamená?
- a) konečně vzduch
- b) konečně jede autobus
- c) konečně volno
5. Když o někom řekneme, že je holomek, co to znamená?
- a) je mu pořád zima
- b) je to můj nevlastní bratr
- c) zlobivý kluk
6. Znáte význam jihočeského slova „lokáč“?
- a) zřídka vysychající louže
- b) hospoda ve vedlejší ulici
- c) džbán s čistou vodou
7. Když o někom na Moravě řeknete, že má velký bachor, co má velkého?
- a) mozek
- b) břicho
- c) peněženku
8. Když o vás někdo řekne, že jste „fakt maňa“, co si o vás myslí?
- a) že jste popleta
- b) že jste zábavný
- c) že jste opravdu velmi omezený
9. V lanžhotském slovníku se dočteme, co znamená význam slova „soplák“. Je to…
- a) sprej na rýmu
- b) hodně mladý kluk
- c) hrnek s velkým uchem
10. Přeložte s námi význam věty: Tos eště říkal na kuřinec koko.
- a) to jsi ještě neuměl mluvit
- b) to jsi byl ještě miminko v plenkách
- c) to jsi byl ještě mladý, svobodný
Jak se vám dařilo v našem kvízu? Zkontrolujte si výsledky:
1c, 2c, 3b, 4a, 5c, 6a, 7b, 8a, 9b, 10c.
Zdroje: avcr.cz, jazyky.com, muzeumpv.cz