Kvíz: Poznáte těchto 10 slov, která používaly naše babičky? Kdo netrefí číslo 7, toho čeká rákoska
Stejně jako mnoho dospělých nerozumí jazyku mládeže, mají mnozí problém se zastaralými slovy, která najdeme snad jen ve slovníku prarodičů nebo klasické literatuře. Vyzkoušejte si náš kvíz a sami uvidíte, jak jste na tom!
Vzpomínáte si, jak vám babička vyprávěla o „kalamajce“ nebo mluvila školních „škamnách“? Málokdo v dnešní době tyhle výrazy skutečně zná. Většina se jich zkrátka ztratila během vývoje českého jazyka.

Zastaralá slova mnoho lidí nezná
Staly se z nich archaismy (doslova zastaralé výrazy), které dnes potkáte v románech z dob národního obrození nebo regionálních nářečích. Jinak na ně ale v běžném hovoru narazíte jen stěží.
Čeština je plná takových perel, z nichž některé znějí velmi podivně a mnohdy může mít člověk dokonce pocit, že jde o neslušné slovo. Pokud je nebudete znát, pravděpodobně se nic hrozného nestane. Možná je ale škoda, aby často zvukomalebné výrazy upadly v zapomnění.

Vyzkoušejte speciální kvíz
Kolik z následujících slov znáte vy? Náš speciální kvíz prověří, kolik času jste ve škole skutečně věnovali povinné četbě. Pokud se nebojíte, pojďme na to! Odpovědět na všechny otázky správně dovedou jen skuteční machři.
Vyhodnocení
- 9–10 správně (90–100 %):
Jste naprostý jazykový machr, na kterého by babička byla jistě velmi pyšná. Pravděpodobně češtinu znáte jako své boty. - 6–8 správně (60–80 %):
Hezký výsledek, pár výrazů vám možná není úplně vlastních, ale většinou na archaismy nehledíte jako zjara a rozumíte textu. - 3–5 správně (30–50 %):
Není to špatné, ale stále ještě máte co objevovat. Pokud budete o něco více číst, určitě se brzy zlepšíte. - 0–2 správně (0–20 %):
Tohle se vám bohužel moc nepovedlo. Nevěšte ale hlavu, nejspíš je vaší silnou stránkou zkrátka něco jiného.