Tento kvíz o pranostikách oddělí znalce od náhodných střelců. Pokud zvládnete 5 z 10, můžete si gratulovat
Takto těžký kvíz jsme si pro vás snad ještě nepřipravili. Oddělí skutečné znalce od náhodných střelců, a my vám zaručujeme, že si na něm vyláme zuby nejen mladá generace, ale také mnozí zástupci té starší. Češi jsou totiž co se pranostik nebo nejrůznějších pořekadel týče opravdu nápadití, a my jsme se vám rozhodli zamotat hlavy těmi méně známými.
Pranostiky se nejčastěji týkají různých období, tedy počasí, přírody, svátků a podobně. Samotný výraz „pranostika“ původně nepochází z češtiny, ve skutečnosti je odvozen z řeckého pojmu „prognósis“, bystřejší si jej jistě spojí se slovem prognóza, tedy předpověď. A přesně o to v pranostikách jde. Ty se totiž snaží nějakým způsobem předpovědět například to, zda bude tuhá zima, nebo zda zničí kroupy úrodu. V Čechách se používají už od nepaměti, známé jsou ale po celém světě. Velmi oblíbené jsou například zároveň v Asii.

K čemu vlastně slouží
Před lety neexistovaly předpovědi počasí a spoléhalo se tak hlavně na moudrost našich předků, kteří vycházeli hlavně z bohatých zkušeností. Díky tomu víme, že je „na Hromnice o hodinu více“, že když je „únor bílý, pole sílí“ nebo to, že „studený máj“ znamená, že bude „ve stodole ráj“. Tyto průvodky se mnohdy rýmují a sem tam působí žertovně nebo až komicky. Často se vztahují ke svatým, a tedy i k určitému konkrétnímu dni.

Únorové pranostiky
Zrovna toto únorové období, kdy se blíží oslavy masopustu, je pranostik opravdu plné. K nadcházejícímu měsíci se jich pojí opravdu mnoho, ne pouze ta nejznámější, podle které bude dobrá úroda, pokud bude v únoru sněžit (únor bílý – pole sílí). Další například tvrdí, že „Je-li únor mírný, rok bude bídný“, což je prakticky to samé. Podle jiné průpovídky pak zase přítomnost komárů v únoru naznačuje, že bude v březnu foukat pořádně mrazivý vítr.
Leží-li pak kočka v únoru na slunci a hezky se vyhřívá, má to být známka toho, že v březnu zase hezky zaleze za kamna, protože se náhle ochladí. A podobně je na tom i skřivan, který prý když v únoru zpívá, v březnu mu zima bývá… Tak uvidíme, zda se předpovědi našich prababiček a pradědů vyplní. Vy si zatím můžete otestovat svoje znalosti v následujícím kvízu.
Kvíz: Jak jste na tom s pranostikami?
Některé pranostiky si možná pamatujete z dětství, vsadíme se ale, že pro vás bude většina z nich novinkou. Všechny znají totiž pouze opravdoví experti.
Vyhodnocení:
8–10 bodů: Je to neuvěřitelné, ale v českých pranostikách opravdu vynikáte. Doufáme, že jste nepodváděli a správné odpovědi si schválně negooglili! Je vidět, že jste skutečnými znalci.
5–7 bodů: Dopadli jste dobře, asi tak, jako většina populace. Znáte ty nejznámější pranostiky, sem tam vám sice nějaká unikla, po dnešním kvízu si ji ale určitě zapamatujete a můžete s ní perlit ve společnosti.
Méně než 5 bodů: Ajaj! Nijak bravurními znalostmi pranostik tedy rozhodně nedisponujete. Chtělo by to na nich trochu zapracovat. Tohle je trochu ostuda… Hlavu vzhůru, žádný učený z nebe nespadl a vy jste se jistě dozvěděli něco nového.
Zdroje: redakce, knihovna.obecmokre.cz, idnes.cz