Kvíz: Jen 5 % nejchytřejších Čechů projde bez chyby. Otestujte svou slovní zásobu
Používání cizích slov v běžné mluvě není žádnou novinkou. Dokonce i starší generace, která si často stěžuje na to, že dnešní mládež má ve svém slovníku příliš mnoho anglických výrazů, používá přejatá slova, aniž by si to uvědomovala. Pokud si chcete ověřit, jak dobře se v cizích termínech orientujete, vyzkoušejte si náš kvíz.
Český jazyk se odjakživa inspiroval v cizí mluvě. A to nemluvíme pouze o angličtině. Vzhledem k historickým událostem jsme do naší řeči přejali také řadu počeštěných německých slovíček. A pro latinu to platí jakbysmet, i když oproti jiným jazykům spíše v menším měřítku.
Výrazy přejaté z němčiny
Slova vycházející z německého jazyka označujeme souhrnným termínem jako germanismy. Nejvíce se německá slovíčka začala přejímat v období od 13. do 14. století, kdy probíhala německá kolonizace na východě. Týkalo se to náboženských termínů, kde jsme přejali slova jako biřmovat, hřbitov, kacíř či klášter, ale také například slov souvisejících s životem u dvora, kam lze zařadit výrazy hold, léno, rytíř, šlechta, turnaj a mnoho dalších.

Stejně tak se u nás v tu dobu začala používat německá slova z oblasti vojenství (dráb, hejtman, kapitán…), řemesel (cech, malíř, truhla…) či měst a městského práva (clo, činže, jarmark, kšeft…). Značné množství výrazů přejatých z německého jazyka se pak týkala kuchyně a jídel obecně. Možná vás překvapí, že mezi přejatá slova patří například bochník, cukr, kapusta, knedlík nebo pánev.
Slova latinského původu
Do české slovní zásoby se integrovaly také latinské výrazy. Některé z nich jsou jasně rozpoznatelné, zatímco do jiných bychom to vůbec neřekli. Například slovo anděl pochází původně z latinského angelus. Mnoho latinských termínů se přitom prosadilo zejména v jazykovědě. Typickým příkladem jsou názvy pádů (nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, lokál, instrumentál) nebo slovesných kategorií (infinitiv, imperativ atd.).
Otestujte si svou slovní zásobu v kvízu
Vyhodnocení
8 až 10 bodů: Bravo! S tímto výsledkem můžete být naprosto spokojeni, vaše slovní zásoba je velice bohatá.
5 až 7 bodů: I když vám některé výrazy dělají problém, stále máte dobrý přehled. Za tento výsledek se nemusíte stydět.
0 až 4 body: Mohlo to být lepší, ale nezoufejte, vždycky je čas si slovní zásobu doplnit například četbou.