Kvíz: Dokážete přiřadit nejznámější památky Česka ke krajům? Šesťáci v tom excelují, dospělí jen zoufale tipují
Dokážete přiřadit české památky a turisticky vyhledávaná místa ke správnému kraji České republiky? Zatímco školáci v zeměpise září, dospělí už mají s orientací na mapě často větší potíže a kraje s méně známými památkami si už spojí jen málokdo. Jde totiž často o místa, která stojí ve stínu slavnějších turistických cílů. To jim však na jedinečném kouzlu a historii nikterak neubírá.
Česká republika je různými památkami a zajímavými místy doslova posetá. Přestože všichni známe například Pražský hrad nebo Karlštejn, existují stovky méně proslulých míst, která mají svou vlastní historii a při návštěvě se zde nebudete muset mačkat s davy turistů.
Ať už navštívíte romantické zříceniny, barokní skvosty nebo technické unikáty, vždy se za nimi budete muset vydat. Víte ale do kterého kraje?
Kraje České republiky mají svůj význam
Česká republika se dělí do celkem 14 krajů. Ty tvoří základní správní celky země a v dnešní podobě existují teprve od 1. ledna 2000. V tomto roce došlo k reformě veřejné správy, která měla zajistit nejen efektivnější přerozdělování peněz na našem území, ale také jejich využití, nebo mimo jiné právě správu významných míst, kterou ve většině případů zastřešují právě krajská uskupení.
Kraje se však v naší historii objevovaly již dávno před rokem 2000. O takových prvních krajích se dozvídáme již z období vlády Přemysla Otakara II., který na přelomu 13. století vytvořil na našem území dvanáct krajů. V různých podobách pak toto uskupení setrvalo až do 19. století, kdy byly kraje zrušeny.
K obnově došlo znovu až po druhé světové válce, kdy bylo v tehdejším Československu zřízeno celkem 19 malých krajů. Po celou druhou polovinu dvacátého století se hranice i definice krajů různě měnila, stejně jako jejich počet. K ustálení došlo až ve zmíněném roce 2000, kdy kraje dostaly pevnou podobu, vlastní pravomoce a finance. Každý z krajů má tedy samostatnou samosprávu, probíhají krajské volby, nebo se může pyšnit vlastním symbolem kraje.

Památky jako součást krajů
Každý kraj v Česku je něčím jedinečný, ať už jde o hory, vinice, starobylá města nebo skalní útvary. Vedle přírodních krás ale najdeme i nespočet kulturních památek. Ty nejsou jen turistickou atrakcí, ale také historickým dědictvím, o které se samozřejmě musí někdo starat. A v tomto právě kraje hrají zásadní roli.
Krajské úřady mimo jiné rozhodují i o tom, které památky v daném roce získají finanční podporu na opravy, jak bude například vypadat jejich propagace nebo budoucí ochrana. Kraje spolupracují také s Národním památkovým ústavem, ministerstvem kultury nebo místními obcemi, se kterými společně o kulturní dědictví České republiky pečují.
Mezi památky nepatří jen hrady a zámky. Jde i o různé další budovy, přírodní úkazy, technické památky a další zajímavé objekty našich měst a krajiny. Kraje tedy nemají na starosti jen jejich zachování, ale i citlivý rozvoj turismu a ochranu zdejší krajiny. I díky tomu si dnes stále můžeme procházet nádvoří středověkých hradů, lesy chráněných oblastí, uličky vinic nebo se kochat pohledy na historická města.
Dokážete památky správně zařadit do krajů? Otestujte se v našem kvízu!
Hodnocení kvízu: Jak jste dopadli?
10–8 bodů: Skvělý znalec Česka!
Vyznáte se v českých památkách lépe než většina dospělých. Možná hodně cestujete, nebo vás baví zeměpis a historie. Ať už je to jakkoli, vaše znalosti jsou na jedničku!
7–5 bodů: Slušný výkon!
Máte přehled, ale sem tam jste si museli tipnout. Některé méně známé památky vás možná překvapily, ale i tak jste obstáli se ctí. Tak co, naplánujete si nějaký výlet, abyste si své znalosti ještě prohloubili?
4–2 body: Mohlo to být lepší…
Památky a kraje vám zřejmě tolik neříkají, nebo si z hodin zeměpisu už moc nepamatujete. Ale to nevadí! Berte to jako příležitost objevovat krásy Česka.
1–0 bodů: Je co zlepšovat!
V českých památkách se opravdu moc nevyznáte. Nezoufejte, teď už víte víc! A možná je ten pravý čas naplánovat si výlet a objevovat krásy naší země.