Konec zmatků s tříděním odpadu, přichází změna. Kovové obaly házejte rovnou sem
V třídění odpadu jsme my Češi jedni z nejlepších na světě. Profesní svazy svozových a třídicích firem se proto rozhodly, že nám tuto činnost letos ještě trochu usnadní. Nejenže se tuzemský třídicí systém v obcích rozšířil v letošním roce už na milion třídicích nádob po celé republice, ale navíc bude k dispozici více možností, kam vyhodit kovové obaly.
V České republice třídí odpad přibližně 75 % obyvatel. Nejvíce si lidé zvykli třídit plasty, papír a sklo. O něco hůře na tom jsou ale kovy, jelikož na mnoha místech je těžké najít správnou popelnici, kam tento druh odpadu vyhodit. Letos si s tím však už nemusíme dělat starosti, protože kovové obaly lze nově vyhazovat také do popelnic určených pro plasty.
Objem vytříděných kovů se zvyšuje
Pokud bude třídění odpadu snadné a pohodlné pro občany, pak budou mít větší motivaci jej dodržovat. Jedině tak je možné docílit toho, aby třídilo co největší množství lidí. Jak je známo, pro každý typ materiálu jsou k dispozici různě barevně rozlišené popelnice. Nádoby na kovové obaly mají barvu šedou. Nicméně na rozdíl od popelnic na plasty či papír nejsou v obcích dostupné tak hojně.
Z milionu kusů popelnic na tříděný odpad, který je v současnosti občanům k dispozici, je celá polovina určena na plasty. Je to z toho důvodu, že plastový odpad produkujeme nejvíce. Jelikož je cílem obcí zvýšit míru recyklace a zajistit, aby se kromě plastů třídily i jiné materiály, umožnily svazy svozových a třídicích firem od letoška vyhazovat do žlutých popelnic také kovové obaly.

Česká asociace odpadového hospodářství provedla šetření, v rámci kterého se prokázalo, že možnost odložit kovový odpad do kontejneru na plasty zvýšila množství vytříděných kovových obalů v dané oblasti na dvojnásobek. V některých obcích to bylo dokonce i více. Dobrou zprávou přitom je, že stávající opatření nebude stát obce ani občany prakticky nic navíc.
Co patří do šedého kontejneru?
Co si vůbec představit pod pojmem kovový obal? Jedná se o obalový materiál, který je vyrobený z železa, hliníku a ostatních kovů. Že se jedná o kovový obal vám prozradí recyklační symbol v podobě trojúhelníku s šipkami a číselným označením v rozsahu od 40 do 49. Dále je u symbolu vždy uvedena příslušná zkratka daného kovu (např. 40 FE). Do šedých či žlutých popelnic tak můžete vyhazovat následující odpad:
- plechovky od nápojů,
- šroubovací uzávěry od nápojů i zavařovacích sklenic,
- hliníková víčka od jogurtů,
- hliníkové obaly od potravin,
- fólie od tavených sýrů a čokolád,
- prázdné kovové tuby od kosmetiky,
- kovové nádoby od aerosolů po kompletním vyprázdnění,
- další celokovové předměty (např. hrnce, klíče, hřebíky, příbory, hliníkové součástky, kancelářské sponky atd.)

Některý kovový odpad je však pro recyklaci nevhodný a nepatří tedy ani do zmíněných kontejnerů. Jedná se například o nápojové kartony, pro které je určena speciální oranžová popelnice. Dále byste do popelnic na kovy neměli vyhazovat tuby obsahující nebezpečné látky, baterie, obaly od motorových olejů a pohonných hmot ani obaly od barev a dalších chemických či nebezpečných látek.
Zároveň je potřeba myslet na to, že do popelnic na kovové obaly i do ostatních třídicích nádob patří pouze takový odpad, který je možné bez problému prostrčit otvorem kontejneru. Jedná se tedy především o drobnější předměty. Odpad větších rozměrů, který se do nádoby nevejde, je vždy potřeba odvézt do sběrného dvora. Nenechávejte jej nikdy položený u popelnic. Popeláři nemají povinnost jej odvést.
Zdroje: caoh.cz, katalogodpadu.cz, samosebou.cz