Řidiči, v dubnu vás čekají přísné kontroly. Pokud nebudete mít v pořádku tyto 3 věci, hrozí tučná pokuta
Na jaře se za volant posadí i sváteční řidiči, kterým se za pochmurného počasí na silnice nechce. Z toho důvodu se také policisté častěji uchylují k silničním kontrolám. Na co byste si měli dát pozor, než sednete do auta?
Během dubna budeme slavit Velikonoce, což je obvykle spojeno s velkým množstvím návštěv příbuzných a přátel, oslav a všemožných veselic. Jak už to tak bývá, s tím jde často ruku v ruce popíjení alkoholu. Všichni víme, že za volant alkohol nepatří. I těm zodpovědnějším se ale může stát, že neodhadnou rychlost střízlivění a při silniční kontrole „nadýchají“.
Proto rozhodně neuděláte chybu, pokud si pořídíte malý alkoholtester přímo do vašeho vozu. Je to otázka několika stovek korun a ušetříte si řadu nepříjemností, které by vás mohly čekat, pokud by vás policista skutečně přistihl, jak řídíte, zatímco vaše tělo dosud nevstřebalo poslední pivo.

Mějte se na pozoru před povinnou výbavou
Další věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je povinná výbava ve voze. Zvlášť pokud jste přes zimu tolik nejezdili, může se stát, že například lékárnička bude již nevyhovující, některá položka bude chybět a podobně. Policisté se na to zvlášť v prvních měsících roku hodně zaměřují, a tak se nenechejte zaskočit nepřipravení.
V autě byste tak měli mít reflexní vestu. Povinná je alespoň jedna, ale doporučuje se mít je v dostatečném počtu pro celou posádku vozu. V případě nehody nebo poruchy byste bez ní totiž neměli opustit vůz. Dále budete potřebovat také výstražný trojúhelník.
Samozřejmostí je také autolékárnička. Ta v minulosti nesměla být expirovaná a pokud jste ji již otevřeli, její trvanlivost se ještě zkracovala. V současnosti to ale již neplatí.
Vše zmíněné bez obav zakoupíte na většině čerpacích stanic. V minulosti existovala také povinnost vozit v autě rezervu, to již ale není aktuální. Měli byste však mít sadu pro opravu pneumatik, případně doklad o tom, že máte sjednanou asistenční službu, která v případě potřeby dorazí a pomůže vám.
Technický stav vozidla vám může vysloužit pokutu
Dalším bodem, který může představovat zvýšené riziko pokuty, je technický stav vozidla. Od ledna roku 2025 se kontroly technické zpřísnily, a tak je potřeba si skutečně pohlídat, zda jste se již na STK neměli opět dostavit.
V minulosti se mohlo stát, že policisté přimhouřili oko, pokud řidič minul technickou kontrolu o pár dní, dnes už to ale rozhodně není pravidlem. Muži zákona naopak v tomto ohledu přitvrdili a hodlají platnost kontroly prověřovat nejen vizuálně, ale také na dálku pomocí kamer, pokud budou mít podezření, že je vozidlo ve špatném stavu.
Pokuta vám hrozí ve výši 1500–2500 korun, v případě, že byste trvali na správním řízení, se ale může vyšplhat dokonce na 10 000 korun. Pokud budete jezdit v autě, jehož stav je skutečně alarmující, v krajním případě se dokonce může stát, že budete potrestáni až ročním zákazem řízení.

Policista může prověřit také vaše emise
Nově navíc mohou policisté kontrolovat také emise, k čemuž jsou vybaveni speciálním zařízením. Cílem této novinky je především bojovat proti nelegálním úpravám aut, které jsou mezi milovníky autotuningu a neoficiálních automobilových závodů populární.
Na závěr vám připomeneme, že pokud jste alespoň základně ohleduplný řidič, není důvod bát se silniční kontroly. Může se sice stát, že uděláte za volantem chybu, pokud k ní ale přistoupíte zodpovědně a budete se během kontroly chovat smířlivě, mnohdy vyváznete bez pokuty. Policista totiž může mnoho přestupků řešit domluvou a pokud uvidí, že je s vámi řeč, velmi často bude tuto možnost preferovat.
Zdroje: autojournal.cz, Autotrip.cz, Portál řidiče