Kolik peněz dostane ve stáří člověk, který nikdy nepracoval? Skutečná částka odhalena
„Lidé, kteří nikdy nepracovali, dostávají vyšší penze než pracující, jež dřeli celý život“. I na taková tvrzení lze narazit. Zakládají se však na pravdě? Skutečně někdo může získat starobní důchod bez toho, aby někdy pracoval?
Proč dostávají lidé, kteří nikdy v životě nehnuli prstem, vyšší důchod než těžce pracující? Odpověď je jednoduchá – nedostávají! Česko skutečně není zemí, která patří v otázce penzí k těm benevolentnějším. Naopak u nás panují poměrně přísná pravidla. Přesto skutečně existují jedinci, kteří dostávají penzi, aniž by kdy pracovali. O koho se jedná?
Starobní důchod není pro všechny
V České republice platí, že je potřeba mít alespoň 35 let pojištění pro nárok na starobní důchod. Aktuálně na něj přitom dosáhnou lidé, kteří dovršili věk 65 let. Existuje ovšem i možnost odejít do předčasného starobního důchodu, pro který ale existují přísná pravidla (lze tak učinit maximálně tři roky před dosažením důchodového věku a zároveň je nutné mít alespoň 40 let doby pojištění). Do oněch pětatřiceti, resp. čtyřiceti let pojištění se započítávají i tzv. náhradní doby. Jedná se o studium, mateřskou dovolenou atd.

Tihle lidé dostanou důchod bez práce
Bez 35 let pojištění je v Česku žádost o důchod zamítnuta. Výjimku představuje člověk, který nabyl invaliditu III. stupně, a to před dovršením osmnáctého roku života. Navíc musí pochopitelně mít i trvalý pobyt na území ČR. Takový člověk bude v dospělosti pobírat invalidní důchod. V případě, že dosáhne důchodového věku (65 let), začne pobírat důchod starobní. Jedná se ale opravdu o jedinou situaci, kdy na něj dosáhne jedinec, který neodpracoval ani minutu.
Dávky namísto důchodu
Kromě invalidů III. stupně, kteří jsou postižení již před dosažením dospělosti, nikdo další starobní důchod pobírat nemůže. Jak tedy ale žijí lidé, kteří na penzi v Česku nedosáhnou? Dostávat mohou dávky v hmotné nouzi, které jsou však skutečně minimální. Životní náklady tak mohou pokrýt jen velmi těžko a není jim co závidět. Jaké možnosti existují konkrétně?
- Osoba bez nároku na důchod může dostávat tzv. životní minimum, které letos činí pro jednotlivce 4 860 Kč.
- Lidé, kteří nedostávají penzi, mohou dostat rovněž existenční minimum, a to 3 130 Kč.
- K dispozici jsou rovněž další možnosti jako příspěvky na živobytí, bydlení nebo péči. Jejich výše však závisí na individuální situaci. Nárok na ně nemá každý, přičemž roli hraje i výše majetku.

Mýty o důchodech
Pokud se vám nechce pracovat, ve stáří můžete živořit. Skutečně tedy není pravda, že lidé, kteří nikdy nepracovali, pobírají v penzi více peněz než těžce pracující. Kolem důchodů ostatně kolují i další mýty. Zaměřme se tedy v závěru na ty nejvíce do očí bijící.
- Starobní důchod se vypočítává z čisté mzdy. Ve skutečnosti nevypočítává. Počítá se z hrubé mzdy či z příjmů před zdaněním.
- Minimální důchod je stejně vysoký jako minimální mzda. Rozhodně není! V roce 2025 činí minimální důchod 5 430 Kč. Od roku 2026 by se však měl výrazně zvýšit, a to až na 9 320 Kč.
- Do důchodu se započítává doba strávená na úřadu práce. Ano i ne. Započítává se totiž maximálně 36 měsíců, a to jen v případě, pokud uchazeč o zaměstnání nepobíral podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
- Platím si svůj důchod. Neplatíte. Penze jsou vypláceny z odvodů lidí v produktivním věku. Počet důchodců se ovšem v poměru k produktivním lidem zvyšuje, neboť Češi se aktuálně v průměru dožívají nejvyššího věku v historii.
- Řešením může být zvýšená porodnost. Ano, ale ne hned. Pokud by se skutečně porodnost rapidně zvýšila, projeví se to až v době, kdy začnou tito lidé pracovat.