Kolik dát do obálky na svatbu v roce 2025? Češi uvedli konkrétní částky
Už v červnu začíná svatební sezóna. Pokud jste na nějakou svatbu letos taky pozváni, možná si lámete hlavu s tím, jaký dát nastávajícím novomanželům svatební dar, nebo kolik peněz vložit do obálky, abyste nebyli svatebčany považováni za „škrty“.
Člověk absolvuje svatbu několikrát za život, byť tu vlastní ideálně jen jednou. Pokud se letos chystáte na svatbu někoho blízkého, měli byste vyřešit svatební dar. Ve skutečnosti je tomu tak, že i v roce 2025 postačí obálka s penězi. Ani tohle však není tak jednoduché. Kvůli částce, která by ženichovi a nevěstě udělala radost před deseti dvaceti lety, můžete být dnes považováni za lakotné lakomce. Jaká suma je tedy podle samotných Čechů pro letošek adekvátní?
Finanční dar jako povinnost?
I v roce 2025 zůstávají oblíbené klasické obálky s hotovostí. Stále populárnější jsou ovšem i digitální finanční dary, kdy si některé páry zřizují speciální svatební účty. Forma je sice jiná, ale obsah zůstává stejný – přispět novomanželům do začátku a odvděčit se jim za možnost strávit s nimi jejich velký den. Na druhou stranu existují Češi, kteří by nejraději „povinnost“ dávat nevěstě a ženichovi peníze zrušili jako přežitek.
„Já nikdy nepochopila tohle ‚splácení‘ za to, že mě někdo pozval na svatbu, obzvlášť, když se dneska lidi většinou berou ve věku, kdy si dávno vydělávají a mají bydlení,“ uvedla na internetové diskuzi jedna z uživatelek.

Kdy budete za lakomce, kterého pomluví?
Když nedáte nic, ale klidně i pro tisícovku. Někteří Češi skutečně dají do obálky tisícikorunu s tím, že je to částka dostatečná. Možná ano, jenže ne pro osoby blízké. Svatba není levná záležitost, a pokud strávíte se svatebčany celý den, určitě byste měli „přitlačit na pilu“. Podle mnohých názorů by měla částka v obálce činit 2 000 až 3 000 Kč za osobu. Tisícovka je dost málo i podle většiny Čechů.
„1 000 na hlavu jsem dával tak před 10 lety. Teďka určitě 2 000 na hlavu. Zvlášť celá rodina na celý den, pak bych dal minimálně 5 000 Kč. Kdo teďka dojde dát za rodinu 1000 Kč, tak je fakt skrblík a měl by se stydět,“ píše další z uživatelů v diskuzi.
Nejbližší nechť si připraví desetitisíce
Někteří jedinci dokonce tvrdí, že nejbližší rodina by měla novomanželům věnovat svatební dar či peníze v podobě pětimístné částky. Deset tisíc je tedy bráno jako minimum. Dle Čechů ale hrají roli i další faktory. Je rozdíl, dává-li obálku s penězi jednotlivec, nebo celá rozvětvená rodina. Navíc se můžete orientovat i podle toho, kde se bude svatební den odehrávat a o částce rozhodnout podle toho.
„Záleží, jak jste na tom finančně a jak velká svatba to bude (doma na zahradě nebo nějaké extra prostory a raut z pětihvězdičkového hotelu). Pod tisícovku na osobu bych ale nešla v každém případě,“ sdílí svůj názor uživatelka z Plzně.

Existují novomanželé, kteří žádné peníze nechtějí
Svatební přímá úměra říká, že čím víc dáte, tím líp. Pokud se všude chlubíte, kolik vyděláváte a pak vložíte do obálky pětistovku, poplácání po zádech se asi nedočkáte. Jenže jestli každý měsíc s penězi jen taktak vyjdete, měli byste dát jen tolik, kolik skutečně můžete, bonton nebonton. Určitě neruinujte rodinný rozpočet. Nevěstě a ženichovi můžete ostatně pomoct i jinak než finančně. Žádné peníze do obálky tedy vlastně dávat nemusíte.
„Mně nejlepší kamarádka místo financí strašně moc pomohla s přípravou, organizací a staráním se o moje mimčo a ještě upekla svatební dort. Obě jsme na rodičáku. A i kdyby neudělala nic, tak mi to nevadí, byla můj svědek, a to mi stačilo. Takže pokud můžete nevěstě pomocí i takto, tak určitě finanční dar dávat nemusíte a určitě bude ráda, že vás má na svatbě,“ podělila se o svůj názor mladá maminka v diskuzi na Facebooku .