Klimatická změna neničí jen přírodu: Tento orgán trpí nejvíc. Z varování lékařů mrazí
V médiích se denně dočítáme o tajících ledovcích, velmi suchých létech, silných bouřích, vysychajících studnách a rekordních teplotách. Ale málokdo si uvědomuje, že globální oteplování nemění jen krajinu nebo počasí, ale v tichosti devastuje jeden z našich nejdůležitějších orgánů.
Zrakové obtíže a degenerace oka patří mezi zdravotní následky, kterými na změny klimatu reaguje lidské tělo nejrychleji – jen o tom vlastně nikdo nemluví. Přitom, jak ukazují aktuální výzkumy i data z posledních let, se situace dramaticky mění. Klimatická změna v každodenním životě znamená vyšší teploty, víc slunce, častější extrémní výkyvy a déle trvající pylovou sezónu. To vše má přímý dopad na stav lidského oka, které je extrémně citlivé na vnější podmínky a jako první „vysílá pomocné signály“, že se děje cosi nedobrého.
Nebezpečné slunce: UV záření jako katalyzátor zákalu i slepoty
Globální UV záření se podle měření v posledních letech každoročně zvýšilo o zhruba 20 %. Nejzávažnější je nárůst výskytu šedého zákalu – katarakty. Tento jev, kdy čočka oka postupně ztrácí průhlednost a dochází k zamlžení vidění, je dnes celosvětově hlavní příčinou slepoty. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze téměř 20 % případů vzniku šedého zákalu přímo spojit se zvýšenou expozicí UV záření.

Když jsou oči dlouhodobě vystaveny vyšším dávkám UV, dochází k nenápadným, ale nevratným změnám v oční tkáni. Poškozuje se jemná struktura čočky, sítnice i rohovky. Tělo zkrátka nevlastní žádný „sluneční opalovací krém na oční čočku“. Každá další vlna veder, každý delší pobyt na slunci bez slunečních brýlí znamená drobné, ale trvalé poškození. A katarakta nepřijde ze dne na den, je to nenápadný proces, ale právě změny klimatu jej zrychlují.
Znečištěné ovzduší: neviditelný nepřítel zraku
Dalším tichým zabijákem zdraví našich očí je znečištěné ovzduší. Konkrétní data z Británie potvrzují, že obyvatelé oblastí s vyšší koncentrací polétavých částic, prachu, ozonu či oxidů dusíku, mají o 6 % vyšší výskyt zeleného zákalu. Tento stav, často bez bolestí, ale s nevratným poškozením zrakového nervu, je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě.
Smog, ozon, mikročástice a pyl vytvářejí koktejl, který oči silně dráždí. Podle oftalmologů může dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí nejen zvyšovat riziko glaukomu, ale také urychlovat degeneraci sítnice a přispívat ke vzniku syndromu suchého oka. Při smogové vlně se častěji objevuje pálení, zarudnutí, svědění, dočasné zhoršení vidění. Oči jsou doslova na frontové linii naší obrany před vnějším světem.
Alergie: dlouhé pylové sezóny a epidemie zarudlých očí
Změny klimatu prodlužují délku vegetačních období a výsledkem jsou delší a intenzivnější pylové sezóny. Maďarská data dokazují, že v posledních dvou dekádách se sezóna pylů protáhla v průměru o 10–15 dní a počet lidí s alergickou konjunktivitidou narostl o 30 %. U nás v Česku je trend podobný. Přecitlivělé oči reagují na pyl záněty, zvýšením slzivosti, pálením i otoky víček.
Alergická konjunktivitida není jen estetický problém, jsou to obtíže, které ovlivňují spánek, schopnost číst, řídit nebo pracovat u počítače. Trend je zřetelný, čím teplejší jaro a podzim, tím delší doba trápení – někdy od časného března do listopadu. Zatímco před dvaceti lety byla alergie na pyl sezónní záležitostí několika týdnů, dnes děti i dospělí užívají antihistaminika celé období vegetace a očí lékaři bijí na poplach.
Syndrom suchého oka jako civilizační epidemie
K tomu všemu připočtěme další efekt klimatické změny a moderní doby, syndrom suchého oka. Jeho výskyt zaznamenáváme všude tam, kde kombinace klimatizací, znečištěného ovzduší, vyšších teplot i dlouhé práce na počítači zhoršuje tvorbu slz. Oči pálí, svědí, vznikají eroze rohovky a když dojde na infekci, může být další osudem jizvení a trvalá ztráta ostrosti zraku. Lékaři varují, že syndrom suchého oka můžeme začít pozorovat už v mladém věku, a nebudeme-li ho brát vážně, přidává se k rizikům předčasné degenerace i infekce.
Globální oteplování: riziko pro děti, seniory i milovníky přírody
Syndrom suchého oka, katarakta nebo alergie na pyl trápí čím dál mladší generace. Ohroženou skupinou jsou tak všichni, kdo tráví hodně času venku, sportovci, řidiči, studenti a zaměstnanci v klimatizovaných kancelářích. Stačí pár let bez ochrany očí a ztráta kvality vidění je blíž, než si připouštíme.

Jak chránit oči před dopadem klimatických změn
- nikdy nevycházejte na ostré slunce bez kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem
- dětem a seniorům „vnuťte“ brýle pokaždé, když jsou delší dobu na slunci
- v době smogu a prachu větrejte jen krátce; používejte zvlhčovače vzduchu a v autě často vyměňujte filtry klimatizace
- na jaře, když začne pylová sezóna, pravidelně vyplachujte oči nebo používejte tzv. umělé slzy
- při práci na počítači dělejte časté přestávky a používejte kapky na zvlhčení
- pozor na styl „něco vydržím“ – přetrvávající zarudnutí, pálení nebo náhlou světloplachost vždy konzultujte s lékařem
Doba klimatických změn je výzvou nejen pro naše zahrady, domácnosti a města, ale zejména pro zrak. Globální oteplování najednou poněkud zrychluje to, co bývalo problémem starších generací. Nepodceňujte proto sílu malých změn: chránit si vlastní zrak by mělo být stejně důležité jako chránit celý svět.