Klasické sprchy jsou minulostí: Nová technologie šetří až 70 % vody a nákladů. Opravdu to není sci-fi
Spousta lidí se snaží šetřit, kde se jen dá. Omezují proto i spotřebu vody. Jenže častokrát zjišťují, že i přes různá opatření je jejich spotřeba stále poměrně vysoká. I proto se řada z nich začala dívat po nové sprše, která je jak ekologická, tak úsporná.
Mnohé domácnosti se v rámci úspory peněz rozhodly šetřit. Sledují slevové akce, nezapínají topení na maximum, svítí jen když je to opravdu potřeba, a také zkrátily dobu sprchování. Právě při sprchování totiž člověk vyplýtvá vody dost možná nejvíce.
Přestože je tento způsob mytí pochopitelně mnohokrát úspornější než napouštění vany, stále skrze sprchovou hlavici proteče ročně spousta peněz. Naštěstí už existuje řešení v podobě ekologických sprch, které šetří vodu i vaši peněženku.
Chytré řešení
Švédská firma Orbital Systems už před několika lety představila pozoruhodnou sprchu, která umí recyklovat použitou vodu. V praxi to znamená, že voda, které stéká do odpadu, se během pár vteřin vyčistí a následně je vypuštěna zase sprchovou hadicí. V podstatě se tedy jednou a tou samou vodou během sprchování umyjete například pětkrát.
S podobným nápadem pak přišel také výrobce sanitární techniky Grohe. Sprcha s názvem Everstream využívá jen čtvrtinu vody a třetinu energie oproti klasické sprše a slibuje domácnostem, že jim ročně ušetří až 65 % nákladů. Stále se ale jedná o hudbu budoucnosti, do prodeje sprcha zatím uvedena nebyla.
Pravdou zůstává, že zmíněné systémy jsou poněkud nákladné. Na trhu ovšem najdete i celou řadu podstatně levnějších variant, které vám pomohou ušetřit peníze při sprchování. Které to jsou?

Speciální sprchy
Velké množství vody můžete ušetřit i s vhodně zvolenou sprchovou hlavicí. Nekupujte levné hlavice v supermarketech, neboť mají poměrně velký průtok vody. Raději se poohlédněte ve specializovaných obchodech. Jejich pořizovací cena je sice o něco vyšší, prodávají se zhruba v rozmezí jednoho až tří tisíc korun, mají ale velkou návratnost, a tak se jejich zakoupení rozhodně vyplatí.
Vyhýbejte se sprchovým hlavicím, které mají velký průměr. Pamatujte na to, že čím větší hlavice je a čím více otvorů má, tím je její spotřeba vyšší.

Neplýtvejte vodou
Spousta lidí šetří vodou hlavně proto, aby při vyúčtování nemuseli s vyděšeným pohledem koukat na fakturu. Vodou bychom ovšem neměli plýtvat i z ekologického hlediska. Při sprchování je možné učinit různá opatření a řeč rozhodně není jen o nákupu nové sprchové hlavice.
Jedna ze zásad je vlastně velmi jednoduchá. Při sprchování vypínejte vodu vždy, když se mydlíte. V takové situaci stejně nestojíte pod proudem vody, a tak voda zcela zbytečně odtéká do odpadu. V klidu se namydlete a následně vodu zase pusťte a mýdlo ze sebe spláchněte.
Snažte se také sprchování zkrátit. Přestože je bezesporu příjemné stát pod proudem horké vody, přemýšlet o životě nebo si pozpěvovat, opět jde o naprosto zbytečné plýtvání. Nadměrné vystavování pokožky vodě navíc může vést k různým kožním problémům včetně suché pokožky nebo třeba i plísní. Podle odborníků bychom se tedy měli sprchovat maximálně 5 minut.
Vodu vypínejte i při čištění zubů. Jen si namočte kartáček a vodu vypněte. Pusťte ji až na konci čištění, abyste si vypláchli ústa a spláchli pastu z umyvadla. V žádném případě není nutné, aby voda tekla po celou dobu, a to ani malým proudem.
Ušetřit na vodě se dá i v kuchyni. Pokud nemáte myčku, zkuste mýt nádobí v napuštěném dřezu. A zbytečně vodu neodpouštějte, máte-li žízeň. V mnoha domácnostech trvá nějakou dobu, než začne z kohoutku téct opravdu studená voda, která je přijatelná k okamžitému popíjení. Namísto toho vodu napusťte například do džbánu či filtrační konvice a uložte ji do chladničky. Možná budete překvapeni, kolik peněz se vám díky tomu podaří ročně ušetřit.
Zdroje: newatlas.com, ekolist.cz, gov.hk