Když se řekne moravské víno, všichni myslí na Mikulov. Ale skutečný vinný ráj je jinde
Morava je synonymem pro vynikající víno. Když se řekne moravské víno, většině lidí se vybaví malebné město Mikulov, které je považováno za hlavní vinařské centrum této oblasti. Mikulov je bezpochyby krásným místem s bohatou vinařskou historií a tradicí, ale skutečný vinný ráj se ukrývá jinde. Existuje totiž místo, které svou rozlohou vinic a počtem vinařství Mikulov předčí.
Morava má pro pěstování vinné révy ideální podmínky. Zdejší klima je mírné, s kratším ale intenzivním létem a dostatkem slunečního svitu. Půda je bohatá na živiny a minerály, což dává zdejším vínům jedinečnou chuť.
Zde se vyrábějí známá moravská červená vína
Velké Bílovice, ač nejsou tak známé jako proslulý Mikulov, jsou skutečným vinařským rájem jižní Moravy. Toto malebné městečko, ležící pouhých deset kilometrů od Břeclavi, je největší vinařskou obcí v České republice s více než 780 hektary registrovaných vinic. Historie města zde sahá až do dávných dob, první písemná zmínka o Velkých Bílovicích pochází již z roku 1306.

Místní vinaři vyrábějí a uchovávají svá vína ve vinných sklípcích, které tvoří samostatné vinařské městečko. To se dělí na tři sklepní trati – Belegrady, Pod Předníma a Púrynky. Vinice se rozprostírají v okolní zvlněné krajině v osmi viničních tratích. Mezi ty patří Přední hora, Zadní hora, Pod Belegrady, Nová hora, Široká hora, Vinohrádky, Dlouhá hora a Obory. Velké Bílovice prosluly především výbornými červenými víny jako je Frankovka nebo Zweigeltrebe. Ovšem zdejší vinaři produkují i skvělá bílá vína, například Veltlínské zelené nebo Tramín červený.
Velké Bílovice myslí na turisty
Historie vinařství ve Velkých Bílovicích sahá až do 16. století, kdy se zde usadili novokřtěnci zvaní habáni. Tito zruční řemeslníci a vinaři zavedli nové technologické postupy a budovali podzemní sklepy pro zrání vína i jako úkryt před pronásledováním. Několik těchto historických sklepů se dochovalo do dnešních dní a po domluvě si je lze prohlédnout.
Mezi velkobílovickými vinohrady vede i 15 km dlouhá naučně-poznávací stezka a cyklostezka. Představuje všechny tři sklepní trati a většinu viničních tratí. Návštěvníci zde najdou 10 odpočinkových míst s informačními tabulemi, které poskytují zajímavosti o vínu, pěstovaných odrůdách, výrobě vína, zajímavých místech na trase i o tradičních vinařských a kulturních akcích ve Velkých Bílovicích.
Pokud máte chuť poznat moravská vína, Velké Bílovice jsou ideálním místem. Zdejší vinaři vás rádi přivítají ve svých sklípcích a nabídnou vám k ochutnání to nejlepší ze své produkce. Můžete se zúčastnit i akcí Ze sklepa do sklepa nebo Za vinařem, při kterých poznáte místní vína přímo u jejich tvůrců.
Krásné výhledy nabízí i okolí
Výhled na vinice jižní Moravy v okolí nabízí několik rozhleden, například Maják na Přítlucké hoře, rozhledna na Kraví hoře u Bořetic nebo rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic. Dominantou města je kostel Narození Panny Marie, který se vypíná na návrší opodál náměstí. Tento nádherný kostel je významnou památkou a jeho historie sahá až do středověku. Kostel prošel v průběhu let mnoha úpravami a rekonstrukcemi, ale dodnes si zachoval svůj původní ráz a krásu. Severně od města, uprostřed vinic, se nachází kaple zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi. Tato kaple byla vysvěcená v roce 2002 a stojí na vyvýšenině, odkud je krásný výhled do širého okolí.

Okolí Velkých Bílovic nabízí také mnoho dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Jedním z nich je státní zámek Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Tento nádherný zámek je obklopen rozsáhlými zahradami a parkem, kde se nachází mnoho vzácných druhů rostlin a stromů.
Zdroj: vinazmoravyacech.cz, cs.wikipedia.org, vinarskecentrum.cz, kudyznudy.cz