Když je zavazadlo větší, než má být: Cestující odhalují finty, jak projít s velkou taškou přes letištní kontrolu
Chystáte se na cesty a nevíte si rady s tím, jak si správně zabalit do letadla? Spousta lidí odjíždějících na dovolenou přemýšlí, o tom, jak na palubu letadla projít s větší taškou. Palubní zavazadlo totiž dokáže plnohodnotně nahradit i velký cestovní kufr. Stačí znát pár základních triků, co do něj všechno sbalit a jak oklamat letištní kontrolu.
Na palubu letadla se v žádném případě logicky nedostanete s předměty obsahující nebezpečné a hořlavé látky. Nesmíte s sebou přepravovat ani obyčejné zápalky. Z bezpečnostních důvodů nepatří do příručního zavazadla ani nůžky na nehty nebo vývrtka. Nejpřísnější pravidla se však stále týkají tekutin. Na palubu si s sebou můžete vzít maximálně deset lahviček tekutin s tím, že objem každé z nich může mít pouze 100 ml.
Za překročení váhového limitu si připlatíte
Nízkonákladové přepravní společnosti mají v ceně letenky pouze malou tašku nebo příruční kufr. V případě překročení povolené hmotnosti si za své zavazadlo připlatíte. Právě hmotnost příručního zavazadla je omezená na limit maximálně 10 kg. Povolené rozměry se ale často liší. U nízkonákladových společností nesmí být často větší než 42 × 32 × 25 cm, jinde 55 × 40 × 20 cm. Aerolinky překročení rozměrů často penalizují, účtují si za to poplatek až 1000 korun. Než nastoupíte do letadla, je vaše zavazadlo namátkově podrobeno kontrole rozměrů. Kabinové zavazadlo se vkládá do speciálního kovového rámu. Pokud projde, smíte si ho vzít s sebou na palubu. Pokud ne, je nutné si za něj připlatit a odbavuje se jako „zapsané“. Přepravce ale většinou nekontroluje všechna zavazadla svých pasažérů. Většinou si jen vytipují ty, které svým vzhledem vypadají větší než ty předepsané. Pokud vás přistihnou při snaze pronést zavazadlo větší nebo těžší, čeká vás jeho odbavení na poslední chvíli. Doplatek pak není otázka několika korun.

Jak naplno využít příruční zavazadlo?
Na letiště se dostavte s předstihem. Budete tak mít jistotu, že se vaše příruční zavazadlo vejde na palubu letadla a bude uloženo mezi prvními. Ušetřit na hmotnosti můžete i samotným kufrem. Skořepinové bývají těžší, zato ty textilní většinou váží méně. Objemnější oblečení si vezměte rovnou na sebe, v letadle stejně bývá docela zima. Tím, že si bundu oblečete rovnou na sebe nebo si ji přehodíte přes ruku, ušetříte ve svém kufru spoustu místa. Pokud máte ještě tašku, lze ji schovat i pod kabát nebo si ji jednoduše přehoďte přes rameno, aby nebyla nápadná a nebudila pozornost.
Zbytečným poplatkům vyhnete i v případě odbavení online. Toto odbavení je zdarma. Stačí vám k tomu jen pár minut a internet v mobilu. Vyplníte potřebné údaje z letenky, případně snadno uděláte v aplikaci a máte hotovo. Ušetříte tím spoustu času a nervů, kdy byste zbytečně stáli hodiny ve frontě.
Tento trik si zamilujete
Ten nejlepší trik, jak dostat další přebytečné věci, které už se nevlezou do tašky, na palubu letadla, je v tzv. duty free tašce. Principem je, že s bezcelní taškou lze do letadla přibrat ještě jedno „příruční zavazadlo“. Vtip je v tom, že bezcelní taška není brána jako příruční, což si ovšem valná většina cestujících neuvědomuje. Pokud vám tedy po balení do kufru zůstalo něco navíc, do této tašky nejspíš snadno dostanete všechno potřebné. Duty free tašku bez problému koupíte přímo na letišti nebo v bezcelním obchodě.

Bezcelní zóna se nachází na každém letišti, které obsluhuje mezinárodní lety. Jedná se o prostor, kde si mohou cestující po odbavení čekat na svůj let. V obchodech duty free lze koupit nejen přepravní tašky, ale různé občerstvení i dárky. Ceny v obchodech v bezcelní zóně jsou nižší, protože k nim není připočteno clo. Nižší cena se týká ale pouze osob cestujících na určených trasách. Pokud cestujete po území Evropské unie, musíte se řídit vyššími cenami s připočteným clem.
Zdroje: vedazive.cz, cestujlevne.com