Kdysi trénoval Plzeň v první lize. Z úspěchů Viktorky mám radost, říká někdejší kouč

Přidat na Seznam.cz

Fotbalisté Viktorie Plzeň přezimují na čele prvoligové tabulky, čímž na sebe stále soustřeďují pozornost sportovní veřejnosti. Klub má bohatou historii a prošla jím řada trenérů. Jedním z nich byl i Václav Rys, který vedl plzeňský celek v tehdejší první československé lize v sezoně 1986/87.

Zkušený kouč před pár měsíci oslavil osmdesáté narozeniny a v rozhovoru pro Sportdeník.cz si vybavil vzpomínky na Plzeň a potvrdil, že dění v klubu pečlivě sleduje i v současnosti.

Začněme takříkajíc aktuálním fotbalovým tématem. Co říkáte na nynější pozici Viktorie Plzeň v první lize?

Z dlouhodobých úspěchů Plzně mám velkou radost. Od roku 2011 získala pět mistrovských titulů, k tomu účasti v Lize mistrů. Klobouk dolů, co se tam povedlo. A to, že po náročném období znovu vedou ligovou tabulku po podzimu, může být pro někoho překvapením. A přiznám se, že i pro mě je to docela nečekané. Ale zároveň to beru jako milé překvapení.

V čem jsou přednosti plzeňského mužstva?

Mají kvalitní kádr, hrají dobrý a především účelný fotbal. Tým táhnou zkušení hráči, z mého pohledu je to kompaktní celek. V některých ligových zápasech jim přálo štěstí, ale nejen proto jsou v tabulce před Slavií a Spartou.

Napadlo by vás před pětatřiceti lety, když jste vedl tehdejší Plzeň, že právě klub z tohoto města se stane někdy v budoucnu hegemonem v českém fotbale?

Předně musím říci, že se na dobu, strávenou v Plzni, nedá zapomenout. Tým se tenkrát pohyboval mezi první a druhou ligou a střídaly se sestupy a postupy. Takže už samotná záchrana v nejvyšší soutěži bývala tehdy úspěchem. Myslím, že o nějakém výrazném skoku do ligové spičky se nemohlo uvažovat.

Jak jste se do Plzně dostal?

Šel jsem tam z druholigové České Lípy, když jsme skončili čtvrtí. Asi jsme hráli dobře právě proti Plzni, která byla naším soupeřem ve stejné soutěži, a postoupila do první ligy. Tehdy si mě z Plzně vyhlédli jako trenéra po Jiřím Rubášovi, který už byl starší. Zřejmě chtěli někoho mladšího a mně bylo 44 let. Ocitl jsem se jako trenérský nováček v první lize u nováčka soutěže. Obsadili jsme v československé lize předposlední patnácté místo a společně s posledními Českými Budějovicemi jsme sestoupili.

Co vám utkvělo v paměti z československé ligy?

Že jsme se tam potkávali s mistrovskou Spartou, kterou vedl už legendární trenér Václav Ježek a hráli za ní reprezentanti Jan Stejskal, Julius Bielik, Jozef Chovanec, František Straka, Petr Vrabec, Michal Bílek, Ivan Hašek, Vítězslav Lavička, Tomáš Skuhravý a další skvělí borci. Za Slavii tehdy nastupovali třeba Karel Jarolím, Luboš Kubík, Ivo Knoflíček, Miroslav Beránek.

Podle historických statistik působila tenkrát v lize spousta známých trenérů Je to tak?

Ve zmíněném ročníku 1986/87 Bohemians Praha trénoval rovněž legendární Tomáš Pospíchal. Ve Slavii začínal Vlastimil Petržela. A měl jsem možnost vést Plzeň i proti dalším klubům se zvučnými trenéry, Olomouc s Karlem Brücknerem, Cheb s Dušanem Uhrinem starším, Baník Ostrava s Milanem Máčalou, Vítkovice s Ivanem Kopeckým, Duklu Praha s Jiřím Lopatou. Slovenské kluby měly rovněž špičkové kouče, třeba Jozef Adamec šéfoval z lavičky Dukle Banská Bystrica. Tehdy se prosazovaly i Dunajská Streda, Trnava, Nitra, Žilina, Prešov.