Kdo si z dětství pamatuje tyto podivnosti, možná sedí na malém jmění. Cena jednoho kusu? Klidně 80 tisíc
V šuplíku nebo ve skříni je má nejspíš každý z nás, komu je líto vyhazovat staré a kdysi navíc cenné věci. I když se zdá, že už je to čistě z nostalgie a vše dávno patří do elektroodpadu, mohou mít právě tyhle technické vymoženosti své doby pro sběratele obrovskou cenu. A to až takovou, že si za utržené peníze můžete z fleku pořídit vybavení do obýváku nebo třeba benzínový skútr. Cena některých sběratelských modelů navíc neustále roste.
I když je to s hodnotou moderních věcí tohoto druhu přesně naopak, protože jejich cena rapidně klesá v momentě, kdy je vybalíte z krabice a začnete používat, u těch, které mají zdánlivě technicky odslouženo, se můžete dočkat překvapení. A to dokonce velmi příjemného. Co totiž pro jednoho nemá vůbec žádnou hodnotu, může mít pro jiného cenu zlata. A tím myslíme sběratele, kteří jsou kvůli některým ikonickým kouskům svého druhu ochotni sáhnout pořádně hluboko do své peněženky a vyplatit vám za zaprášené jedince mnohdy až pohádkovou odměnu.
Frajeřinky z dob socialismu
Možná si ještě pamatujete, jaká „frajeřina“ to tehdy za dob socialismu byla, když jste se po kempu plném plátěných stanů a embéček procházeli s kazeťákem v ruce a vyhrávali na celé kolo slavné hity od kultovních hudebních skupin. Nebo na dobu, kdy se na psacích stolech objevily první počítače, na kterých tehdejší kluci a holky nesměle posunovali panáčka v programovacím jazyce Karel? Stejně jako na první walkmany, na které se tak dobře balily se sluchátky v uších holky? Dnes se nad starobylými vymoženostmi techniky lze s raketovým boomem technologií už jen lehce pousmát. Pokud ale máte ještě stále doma tohle neužitečné „harampádí“, které už málem skončilo xkrát na sběrném dvoře, můžete na něm po letech celkem slušně vydělat. I když je technicky dávno za zenitem své slávy.

Nesedíte si doma na malém jmění?
Mrkněte proto do svých starých šuplíkových zásob a zjistěte, zda v nich nemáte poklad, díky němuž byste si mohli výrazně přilepšit do rodinného rozpočtu. Pokud třeba najdete retro telefon, zjistěte si nejdříve jeho přesný typ. Poté se zaměřte na poptávky nebo mrkněte na internetové aukce, za kolik by se dal případně zpeněžit. Technicky revoluční modely se vám může podařit prodat i za vyšší desetitisíce korun. Pro zapálené sběratele staré elektroniky jsou totiž skutečně cennou kořistí. Pak se mrkněte, jestli se mezi zaprášenými kousky nevyjímá třeba taková kultovní retro NOKIA 3210. Dnes už sice tenhle přístroj vypadá jako z roku „raz dva“, přičemž totéž by se dalo říct o jeho funkcích, ovšem sběratelští fajnšmekři jsou ochotni dát vám za ně mnohdy i statisíce korun. Tedy pokud jsou plně funkční, ve skvělém stavu a v původní krabičce. A to nejen z nostalgie. Jsou totiž dokladem technického vývoje ve své době. Jestli tedy tyto retro podivnosti z dětství schraňujete ještě stále v krabici na půdě, možná sedíte na malém jmění.
Za retro PC sestavy na vyhození třeba nová lednička
Máte doma retro počítačovou sestavu a chcete se jí zbavit? Zkuste ji nejdříve nabídnout sběratelům těchto věcí třeba na Aukru. Například sestava PC IBM model 70. 386 DX 16Mhz se šestimegabajtovou pamětí RAM a s originální klávesnicí IBM z roku 1983 se tam prodává za příjemných 17 tisíc korun. Třeba na novou ledničku, elektrický gril na zahradu nebo sporák si v rodinném rozpočtu mohou přilepšit i ti, kteří stále schraňují více než 40 let staré počítače značky HP. Jestliže se bude jednat o krásnou plně funkční sestavu, která se jen tak na netu neobjevuje, určitě někomu udělá radost. Za 15 tisíc je tam k mání i sbírka retro hardwaru ve funkčním stavu. Prohlédněte tedy šuplíky, zda v nich také neobjevíte staré grafické karty, funkční základní desky, zdroje, procesory nebo paměti, vytažené kdysi z funkčních počítačů, a jednejte.

Za ikonické modely mobilů i desetitisíce korun
Zatímco počítače asi ve skříních nikdo desítky let neschovává kvůli tomu, že zabírají spoustu místa, s mobily je to jinak. Obzvláště pokud jsou plně funkční. Třeba ikonická Nokia, která dostala přezdívku „banánová“, se proslavila hlavně díky filmu Matrix. Původní Nokia 3210 byla přelomovým zařízením, které si zákazníci oblíbili pro velmi kvalitní konstrukci. Na svou dobu měla i velký černobílý displej s úhlopříčkou 1,5 palce, který uměl zobrazit až pět řádků textu, což bylo na svou dobu úctyhodné. Další funkcí, kterou tento typ telefonu uměl jako první, byly obrázkové zprávy. Uživatelé si je tehdy mohli i sami vytvářet a ozdobit jimi dokonce display. Pokud tento model z roku 1999 vlastníte, případně máte v šuplíku pohozenou Motorolu DynaTAC 8000x z roku 1983, můžete za tento symbol 80. let dostat slušný balík tisícovek. Za jeden z prvních mobilních telefonů jsou totiž sběratelé ochotni vyplatit vám klidně i 80 tisíc korun.