Není to voda ani džus. Tohle je pro zdravou pleť a hydrataci mnohem lepší. Navíc osvěží jako nic jiného
K hydratované pleti bez vrásek výrazně dopomáhá správný pitný režim, který zlepšuje její elasticitu. Pouhé krémy totiž nestačí. Dehydratovaná pleť je sušší, náchylnější k poškození a zvýrazňuje lehké vrásky. Samotná voda z kohoutku ale mnohdy nestačí, stěžejní jsou elektrolyty, jichž obsahuje jen malé množství. My jsme našli nápoj, který je daleko efektivnější.
Nemusíte přitom rychle běžet do sportovní výživy, zmíněné elektrolyty, jež dopomáhají k lepší hydrataci organismu, najdete i v obyčejné kokosové vodě. Ta navíc, na rozdíl od kokosového mléka nebo oleje, neobsahuje žádný tuk. Kromě poctivé hydratace a pozitivních účinků na pleť a vlasy zároveň pomáhá snižovat krevní tlak, dále přispívá ke správné funkci kardiovaskulárního systému. Mimoto zlepšuje metabolické pochody, to znamená, že podporuje správné trávení. Zároveň působí diureticky. Popíjet ji můžete jen tak, nejlépe chutná pořádně vychlazená, nebo si ji můžete přidat do chutného ovocného či zeleninového smoothie.
„Pocení, ke kterému dochází během sportu, znamená, že ztrácíš vodu a minerální látky. Ti, kdo nechtějí pít iontové nápoje, pijí kokosovou vodu. Nejvíce ale ztrácíš sodíku, v kokosové vodě je jej však poměrně málo,“ říká odborník na výživu Petr Havlíček s tím, že někteří sportovci si do ní tak přidávají ještě trochu soli. Může tak nahradit iontový nebo například rehydratační nápoj.

Iontová versus rehydratační síla
Jen pro upřesnění, iontový nápoj obsahuje vodu smíchanou s elektrolyty jako jsou sodík, hořčík, draslík a vápník. Díky obohacení o tyto látky se tekutina rychleji vstřebá do těla a efektivně mu dodá minerály i potřebnou hydrataci. Některé iontové drinky obsahují také cukr nebo glukózu, aby dodaly sportovci energii a zvýšily tak jeho výkonnost na maximum. Nejsou ale pouze a výlučně určeny pro atlety, oceníte je i během nemoci, například v momentě, kdy trpíte na vysoké horečky nebo na průjmová onemocnění.
Rehydratační nápoje slouží zase k tomu, aby tělu dodaly hydrataci ne během výkonu, ale většinou až po něm. Jinak ovšem působí podobně jako „ionťáky“, většinou se používají při dehydrataci organismu. Často tak nemusí obsahovat přidanou glukózu, není to ale pravidlem. Od iontového nápoje se liší většinou právě tím, že mají menší obsah cukru a nepoužívají se tolik jako rychlý zdroj energie, nýbrž spíše jakožto doplněk k obnově rovnováhy tekutin a minerálů. Naopak iontový nápoj je více zaměřený na podporu sportovního výkonu a regeneraci po něm.
Vybírejte pečlivě
Ideální je ovšem volit kokosovou vodu, která se prodává přímo ve své nejpřirozenější formě. V obchodech tak můžete zakoupit mladý kokos s předvrtanou dírkou a brčkem, případně si zvládnete kokos otevřít s trochou šikovnosti jistě i sami doma. Mladý kokos má zpravidla zelenou barvu, někdy se prodává také beze slupky. Klasické hnědé kokosy zpravidla příliš tekutiny neobsahují. Rozhodně volte kokosovou vodu v co nejlepší kvalitě, neměla by obsahovat například cukr, nejlépe ale ani žádné další přidané látky.

Domácí maska i zázrak pro vlasy
Kokosovou vodu nemusíte pouze pít, využívá se i v kosmetice, zvláště pak v té vlasové. Hodí se pro jemné vlásky se sklony k maštění. Vyniká svou lehkostí a na rozdíl od například těžšího kokosového oleje vlasy nezatěžkává. Mimochodem, pro krásnou a svěží pleť se doporučuje přidat do pár čajových lžiček kokosové vody šťávu z půlky citronu. Směs naneste na pleť podobně jako běžnou obličejovou masku a zhruba po dvaceti minutách omyjte. Tato směs pomůže i při zánětlivých onemocněních kůže jako je akné. Můžete ji také používat ve směsi s růžovou vodou jako hydratační tonikum na pleť, dobře také regeneruje pokožku po slunění.