Každý den děláme tuto chybu s mezizubním kartáčkem. Škodíme si tím a může nás to stát zuby
Přestože si to možná neuvědomujeme, zubní plak a zbytky jídla se hromadí v mezizubních prostorech, kam klasický kartáček nedosáhne. A tady přichází na řadu právě mezizubní kartáčky a zubní nit. Používejte je pravidelně a hlavně správně, zachráníte své zuby před kazem, záněty dásní i parodontitidou.
Čistíte si zuby dvakrát denně a máte pocit, že děláte maximum? To je skvělé, ale bohužel to nestačí. Klasický zubní kartáček nedokáže proniknout do úzkých mezizubních prostor, kde se často usazují zbytky jídla a bakterie. A právě tam může dojit k hromadění plaku, zanícení dásní a oslabení zubů.
„Mezizubní prostory jsou největším rizikovým místem, pokud jde o zdraví chrupu,“ upozorňuje dentální hygienistka. „Pravidelné čištění těchto míst je naprosto zásadní. Pokud ho zanedbáte, můžete si zadělat na problémy, které jsou zpočátku nenápadné, ale později mohou vést ke ztrátě zubů.“ A co je lepší – mezizubní kartáček, nebo zubní nit? Ideálně používejte obojí. Zubní nit se hodí na úzké prostory, mezizubní kartáček zase lépe čistí větší mezery.

Nejčastější chyba: Zapomínáme na výměnu pomůcek
Používáte mezizubní kartáček tak dlouho, než se úplně roztřepí? Pak děláte jednu z nejčastějších chyb. „Mezizubní kartáček měňte jednou za týden až dva, podle toho, jak často ho používáte,“ vysvětluje dentální hygienistka. „Jakmile vidíte, že kartáček ztrácí svůj tvar, vlákna se třepí nebo už zkrátka nevypadá jako nový, je nejvyšší čas ho vyměnit.“ Opotřebovaný kartáček totiž vaše zuby správně nevyčistí. A zubní nit? Tady je to jednoduché, použijte ji jednou a vyhoďte.
Další přešlap: Špatná velikost mezizubního kartáčku
Používáte mezizubní kartáček, ale i přesto se vám zdá, že mezizubní prostory nejsou dokonale čisté? Možná je problém v jeho velikosti. Mnoho lidí chybuje ve výběru kartáčků a vybírá především podle oblíbené barvy. Když totiž zvolíte příliš malý průměr, sice mezi zuby snadno projede, ale všechny nečistoty účinně neodstraní. Správný kartáček by měl projít mezizubním prostorem s lehkým odporem, aniž byste museli vyvíjet příliš velký tlak.
„Všechny mezery mezi zuby nejsou stejně velké, a proto jim přizpůsobte velikost kartáčků. Příliš malý kartáček mezizubní prostor dostatečně nevyčistí a příliš velký zase může poškodit dáseň,“ dodává hygienistka. Pokud si nejste jisti, jakou velikost zvolit, neváhejte se poradit s odborníkem. Profesionál vám nejen pomůže vybrat správné pomůcky, ale také vás naučí správnou techniku. Není totiž nutné čištění mezizubních prostor nijak přehánět. Řiďte se podle hygienistky jednoduchým pravidlem čištění „jednou tam, jednou zpátky“.

Technika je základ, ale pomůcky rozhodují
Stejně tak, jako se soustředíte na správnou techniku čištění zubů, dbejte i na výběr dentálních pomůcek. Mezizubní kartáček používejte jedním jemným pohybem tam a zpět, zbytečně netlačte, ať si nepoškodíte dásně. Pokud vám kartáček neprojde mezi zuby snadno, nesnažte se ho tam nacpat za každou cenu, raději zvolte o trošku menší průměr.
Naopak pokud mezi zuby projíždí příliš snadno, zvolte větší velikost. „Mnoho lidí se domnívá, že jeden kartáček postačí k vyčištění všech mezizubních prostor. To je ale omyl. Každý mezizubní prostor je jiný, proto musíte kombinovat více velikostí,“ doplňuje hygienistka. Ať už jste začátečník, nebo zkušený uživatel, pravidelně konzultujte používání dentálních pomůcek s odborníkem.
Proč se vyvarovat chyb
Dlouhodobé zanedbávání péče o mezizubní prostory nebo používání opotřebovaných pomůcek může vést k problémům, které si nikdo z nás nepřeje: záněty dásní, kazy nebo dokonce parodontitida, která vás může připravit o zuby.
Proto věnujte mezizubní hygieně stejnou péči jako běžnému čištění zubů. Není to nic složitého – stačí správné pomůcky, trocha cviku a hlavně pravidelnost. A pokud si nejste jistí, co děláte správně, nebo špatně, navštivte dentální hygienistku.
Zdroje: pilulka.cz, dentamedka.cz, toothfullyyours.in