Kamenné pyramidy: Trend kterým turisté ničí českou přírodu
Jistě jste to někdy viděli, ať už na fotkách, nebo dokonce na vlastní oči. Procházíte se klidnou přírodou a najednou váš zrak ulpí na formaci z kamenů. Často jsou jimi některá místa vyloženě pokrytá. Na první pohled se může zdát, že se jedná o něco něžného, duchovního až symbolického. Pro mnoho lidí totiž stavění takových formací může skutečně být meditační činností. Ve výsledku je to však jednání bezohledné vůči přírodě.
Někteří z vás se tomu možná sami věnovali během svých dovolených, nebo jen tak na procházce. Nenechte se zmást, stavět takové formace například v parku asi nemusí ničemu příliš škodit. Problém však nastává ve chvíli, kdy k takovémuto stavění dochází ve volné přírodě, nedej bože chráněných krajinných oblastech. Okolní příroda se tím totiž narušuje.
Proč někdo staví kamenné sloupy?
Co vlastně vede lidi ke stavění takovýchto kamenných struktur? Asi hlavním důvodem v současné době jsou trendy na sociálních médiích. Mnoho lidí rádo krmí své profily líbivými fotkami a takový záběr na tyčící se kamennou pyramidu může být pěkným snímkem na váš profil, kterému se pak lajky nevyhnou.
Dalším důvodem je meditace. Tento zdánlivě šlechetný motiv je snad i pochopitelný – někdo může například při kontaktu s kameny cítit spojení s přírodou, které se dotýká a vlastníma rukama ji přetváří. Stavba takovýchto struktur pak vyžaduje klid a soustředění a někomu může umožnit úplně vypnout a alespoň na chvíli zapomenout na to, co se děje v jeho okolí, potažmo ve světě.
Během výletu to také může být forma jakéhosi podpisu. Člověk navštíví nějaké místo, které se mu zalíbí natolik, že tam po sobě chce něco nechat. Asi je to lepší variantou, než po sobě zanechávat třeba odpadky. Stále se však jedná o bezohledné jednání.

Celosvětový trend
Někoho možná překvapí, že toto stavění kamenů na sebe je opravdu celosvětovým trendem. Na internetu je to všeobecně známé jako „stone stacking“ nebo „stone balancing“. Kamenné struktury můžeme nacházet v lesích, kolem horských stezek, ale i na plážích.
Na světě se nachází celá řada míst, která se mohou pyšnit krásnou přírodou a přitahují proto velké zástupy turistů. A právě turisté, z důvodů zmíněných výše, následují internetové trendy a stavějí kamenné sloupy o sto šest.
To pak vede k tomu, že člověk vyrazí do nějaké dovolenkové destinace v očekávání, že najde panenskou a nedotčenou přírodu. A ke jeho nepříjemnému překvapení pak sestoupí na pláž, která je posetá desítkami, ale mnohdy i stovkami takovýchto struktur. A po takto zásadním lidském zásahu do přirozeného prostředí pak o panenské přírodě vlastně již nemůže být řeč.
Dopady skládání kamenů
Jaké jsou tedy negativní dopady skládání kamenů na sebe? V první řadě je důležité si uvědomit, že povalující se kameny a balvany mnohdy slouží jako útočiště pro přehršle různých živočišných druhů, od roztodivných brouků až po plazy a drobné savce. Tím, že kámen vyjmete z jeho původního místa, ničíte útočiště těchto malých bytostí, které s tím nemohou nic udělat.
Pokud pak vyjímáte kameny například z říčních koryt, může následkem takového jednání dojít ke zvýšení eroze břehů daného toku. Řeka či potok se pak z dlouhodobého hlediska chová nepředvídatelně a začíná narušovat okolní ekosystém.

Zasažená místa u nás
Ve světě existuje celá řada míst, která touto činností trpí. Mnoho našinců takové stavby vidělo například v Alpách nebo Himalájích a nechali se jimi okouzlit natolik, že tento trend zatáhli i k nám. Pokud si postavíte kamennou strukturu například na zahradě svého domku, ničemu tím neškodíte a možná i trochu zapůsobíte na své sousedy.
V přírodních parcích a chráněných krajinných oblastech je to pak něco, čemu byste se měli raději vyvarovat. Lesní strážci například na Šumavě nebo v Krkonoších se s tímto trendem setkávají stále častěji.
Veřejnost se po upozornění lesní stráží často ukáže jako jednoduše neznalá problému. Najdou se však i tací, kteří reagují vyloženě negativně. Proto je dobré v tomto ohledu myslet nejenom na přírodu, ale i na ty, kteří jí mají na starosti a ušetřit jim trochu práce.
zdroje: sanparks.org irozhlas.cz welovesumava.cz respekt.cz