Kam vylít olej z pánve? Češi to nevědí a porušují zákon. Hrozí pokuta až 100 000 Kč
Je po nedělním smažení řízků. Pánev na plotně, hrst zlatavé strouhanky v mastnotě a před vámi otázka, která v tuzemské kuchyni stále rozděluje národ: Kam s olejem? Možná vám v hlavě probleskne pradávný „rodinný recept“ – prostě olej spláchnout do dřezu nebo WC. Jenže právě to v Česku může přijít hodně draho.
V Česku máme podle zákona povinnost odpad třídit a předávat podle pravidel daných obcí. To znamená, že pro tuky i oleje platí jasná pravidla: Rozhodně je nesmíte vylít do kanalizace, záchodu ani odtoku. Tahle tradice, která se leckde udržela z dob, kdy problém s odpady nebyl téměř vidět, je dnes nejen ekologickou hrozbou, ale i jasným porušením zákona, za které hrozí pokuta až do výše 100 000 Kč.

Kam s olejem z pánve podle zákona
Může se to zdát zbytečně přísné, ale důvodů je spousta. Každá obec musí dnes už ze zákona zajistit sběr použitých jedlých olejů a tuků. Pokud nesmažíte zrovna v průmyslovém měřítku, stačí nechat použitý olej vychladnout, přelít jej do plastové PET lahve a tu zanést buď do speciálního kontejneru na olej, nebo odevzdat ve sběrném dvoře. V některých městech přibývají popelnice určené přímo domácnostem nebo sběrná místa, kde lze oleje pravidelně odevzdávat. Jediné množství oleje, které smíte „zneškodnit“ jinak, je tenký film tuku na pánvi – ten můžete setřít ubrouskem a vyhodit do směsného odpadu. Ale celé decilitry nikdy…
Proč je olej v kanalizaci problém
Možná jste si řekli, že pár lžic oleje v kanalizaci je jenom kapka v moři a ztratí se spolu s ostatními splašky. Opak je pravdou. S každou dávkou tuku vzniká ve stěnách potrubí mastný povlak, který postupně tuhne a pracuje jako lepidlo na další nečistoty, ubrousky, zbytky jídla a hygienické potřeby. Výsledkem je zúžené nebo zcela ucpané potrubí, a to nejen vaše domácí, ale především veřejná kanalizace měst a obcí. Kanalizace se brzy stává rájem bakterií, zdrojem zápachu a hlavně místem, kde vznikají tzv. „mastné hory“.
A to není všechno. Olej na povrchu vody komplikuje čištění odpadních vod na čistírně, kde narušuje mikroskopické procesy probíhající v bakteriálních kulturách potřebných k „přirozenému“ čištění. S tukem se totiž na povrch vyplavují nečistoty a do hloubky se dostávají látky, které mají být zachyceny. Výsledkem jsou nákladné opravy, dražší údržba a celkově vyšší náklady za poplatky všem.
Jaké sankce hrozí za špatnou likvidaci oleje?
Prakticky každá kapka oleje vylitá do odpadu nebo kanalizace znamená porušení zákona – a to se v Česku odráží i v možné výši pokuty. Pokud fyzická osoba smísí odpad (olej) s domovními splašky, jde o správní delikt, za který může obec či inspekce životního prostředí uložit pokutu až do výše 100 000 Kč. A to je opravdu „mastný účet“ za pár zdařile usmažených jídel.
Není to však jen postih za způsobené škody. Zákon chrání nejen veřejnou kanalizační síť, ale i přírodu a životní prostředí. Hrozí-li závažné následky, například ucpání potrubí ve větším rozsahu nebo škody na čistírně, mohou být následky i trestněprávní a odškodnění se může vyšplhat výrazně výš.
Třídit odpad včetně tuku a olejů je nejen povinnost, ale i minimum lidské slušnosti vůči okolí, přírodě a vlastní budoucnosti.