Kam na výlet ve Středočeském kraji: Skrytý klenot bez turistů. Přitom stačí jen sjet z dálnice
Nedaleko od Berouna, v blízkosti dálnice a přesto téměř neobjevený turisty. I tak se dá definovat tento krásný přírodní skvost, kde se rozhodně nebudete nudit. Krajina, která působí jako z pohádky a nabízí romantickou stezku mezi vodopády a jezírky, dokáže ohromit i toho největšího odpůrce lesních túr.
Na první pohled se jeví jako obyčejný kousek lesa, skrývá ale něco mnohem víc. Již několik málo kroků od samotného parkoviště na nás dýchne neuvěřitelná atmosféra. Atmosféra plná romantiky, kouzel a nekonečné přírody. A nám zbývá jen jediné. Plnými doušky si užívat tento jedinečný kus přírody, který leží v těsné blízkosti frekventovaného dálničního tahu. Skryjská jezírka jsou považována za tajný skvost Křivoklátska. A není divu. Čas se zde patrně zastavil a lidská ruka tady není znát. Jen příroda.
Vznikla čirou náhodou, příroda zde přebrala otěže
Objevila se čirou náhodou. V zapomenutém údolí Křivoklátska, za pomoci několika geologických náhod. Velkou roli zde hrál Zbirožský potok. Právě ten si v malebném prostředí skal postavil hlavu a prorazil si svou cestu horami a puklinami. A právě ty dopomohly dnešnímu vzhledu tohoto jedinečného místa. Díky balvanům zde na potoce vznikla přirozená hráz a mezi skalami také dvě jezírka. Pohádková jezírka.
Sama o sobě nejsou nijak velká, to ale neovlivňuje jejich jedinečné kouzlo. V jejich okolí se rozprostírá přírodní rezervace. A právě ta místu dodává tu správnou atmosféru. Je tu klid, ticho a minimum lidí. Přesně jako v pohádce. Narazit zde ale můžete i na zvířata, která byste v přírodě jen těžko hledali. Právě díky okolnímu tichu si tato jezírka jako své útočiště často vybírají ledňáčci, raci nebo dokonce vydry.

Nejen přírodní skvost, také významná paleontologická lokalita
Skryje jsou ale výjimečné také jiným způsobem. V 19. století v této oblasti Joachim Barrande objevil jednu z nejvýznamnějších lokalit. Narazil zde na trilobity, známky historického života. Skryje jsou od té doby zapsány v mapě jako unikátní místo, kde můžete číst z kamenů. Díky tomu není výlet do této krajiny jen obyčejnou cestou, ale cestou za poznáním. Objevením naší historie, minulosti a předků. Připravte se ale na to, že cesta je to dobrodružná.
Do oblasti vedou dvě přístupové cesty. Jedna přímo z nedaleké obce Skryje, projdete se tak po trase dlouhé 2,8 kilometrů než na tento skvost narazíte. Druhá je dlouhá pouze 1 kilometr a začíná na přilehlém parkovišti. Cesta ale odpovídá přírodním podmínkám, jedná se o kamenitý podklad, lávky z klád a průchody potokem. Jen těžko tento terén zdoláte s kočárkem nebo na kole, pěšky si jej ale rozhodně užijete. A pokud chcete zažít tu pravou atmosféru, vyrazte do Skryjí na podzim nebo zjara. Ve chvíli, kdy je zem ještě vlhká, potůček šumí a listí hraje všemi barvami.
Nejde jen o jezírka, oblast vypráví celý příběh
Jako první po cestě narazíte na horní jezírko, které obklopuje vodopád. Ten je sice necelý metr vysoký, na kráse a kouzlu mu to ale rozhodně neubírá. Tento jedinečný pohled přímo svádí k tomu posadit se na nedaleký kámen a zaposlouchat se do tónů, které umí jenom padající voda. O pár kroků dále narazíte na jezírko dolní, klidnější, tišší, ale o to kouzelnější. Kolem dokola jej lemují kameny prorostlé mechem a kapradím. Obě jezírka spojuje potok, přes ten se můžete dostat pomocí dřevěných můstků.

Ale není to jen samotná příroda, která sem turisty láká. V okolí narazíte i na další významné body. Přímo v obci Skryje můžete navštívit Památník Joachima Barranda. V nedalekých lesích najdete zříceninu Týřova, nenápadného hradu, který svým vizuálem působí jako z románu. Vyrazit ale můžete také na vyhlídku Velká Buková, z té se vám naskytne jedinečný pohled nejen na Křivoklátsko, ale i vzdálené Krušné hory.