K čemu slouží přidané dírky na botách? Většina Čechů je ignoruje, přitom jsou mimořádně užitečné
Mnoho Čechů se nikdy nezamyslelo nad tím, proč jsou vlastně na některých botách dírky navíc. I bez jejich použití se dá ostatně chodit či běhat. Přesto jsou velmi užitečné. Mohou totiž zvýšit komfort, zabránit zranění a zlepšit vaše výkony.
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč jsou na některých botách dírky navíc, ať už na boku, nebo v jejich horní části? Jsou k ničemu, nebo mají nějaký specifický význam? Samozřejmě se vám jejich využití může skutečně hodit. Nejenže se při cestě do práce, běžeckém tréninku či výšlapu do kopce budete cítit komfortněji, ale tenhle „fígl“ vám může dopomoci i k lepším výkonům!
Nejde (jen) o estetický prvek
Dírky navíc zdánlivě postrádají význam. Mnozí lidé si myslí, že se jedná o ryze estetický prvek. Tuto funkci samozřejmě plnit mohou. Nelze však opomenout ani jejich praktické uplatnění. Jedním z nich je větrání, protože mnohá obuv dokáže zadržovat teplo a vlhkost. To platí především pro vyšší boty. Otvory mohou dopomoci k lepší cirkulaci vzduchu, což má kladný vliv na komfort při chůzi či sportovních aktivitách. Hodit se to může především v horkých dnech. Prevence pocení a nepříjemných pachů není od věci. Jenže to je pouze jednou, tedy nikoli jedinou funkcí dírek navíc.

Prevence zranění a puchýřů
Některé boty mají dírky navíc na vnitřní straně, další ale ve své horní části. Ve druhém případě jde často o běžecké boty, u kterých je komfort důležitý dvojnásob. K čemu jsou takové otvory dobré? Slouží mimo jiné k tomu, aby obuv zůstala za všech okolností zavázaná. Pokud se vám rozvážou tkaničky při běhu, je to dost nepříjemné. Musíte se zastavit, boty zavázat a potom znovu chytit tempo. Existuje však ještě mnohem důležitější funkce extra otvorů (nejen) na běžecké obuvi.
Díky těmto dírkám můžete za pomoci tkaniček dosáhnout mnohem většího připevnění bot k nohám. Chodidlo pak tedy nebude v obuvi tolik klouzat. Těsnější uchycení kolem nohy může být efektivní prevencí proti sklouznutí boty a rozedření nohou. Takové zavázání přitom udržuje kotník a patu správně sešněrované, a to bez toho, abyste museli utahovat celou botu a svírat si tak prsty i nárt. To nemusí být dvakrát příjemné. Sbohem budete každopádně moci dát i puchýřům. Pro běh, ale i dlouhé procházky se tedy jedná o požehnání, které však mnoho Čechů stále ignoruje.

Jak dírky navíc využít správně?
Dírky navíc je nutné použít správně. Předně byste tedy měli zapomenout, že provléknete tkaničky klasicky křížem. Postupovat je nutné poněkud jiným způsobem.
- Tkaničky nejprve provlékněte otvorem na straně, na kterou patří (opravdu ne křížem).
- Tímto krokem vytvoříte smyčky.
- Vezměte do prstů konec jedné tkaničky a provlékněte ji druhou smyčkou.
- Postup opakujte i s druhou tkaničkou.
- Tkaničky utáhněte do stran, tedy nikoli do výšky, jak je zvyklí, protože pak by se smyčka nestáhla úplně.
- Následně už jen boty klasicky zavažte na kličku za pomoci uzlu a mašličky.
Tímto postupem boty perfektně zašněrujete, takže náročné kilometry budete zdolávat bez puchýřů a dalších nepříjemných důsledků. Celý postup si můžete každopádně prohlédnout na videu.
@arrivailnonno1 How to #use a #second hole on #shoes 👍 #arrivailnonno ♬ Success Inspirational – StereojamMusic
Zavazování bot jako alchymie
Mnozí z nás boty klasicky zavážou na kličku, aniž by řešili, že na tomto úkonu velmi záleží, jak se při fyzické aktivitě budeme cítit. Sportovní obuv je možné zavázat mnoha způsoby. Důvodů, proč tuto činnost neházet za hlavu, existuje hned několik. Tím nejdůležitějším je komfort. Správné šněrování ovšem může mít pozitivní vliv i na samotný výkon. Dobře padnoucí boty umožní efektivní přenos energie a zajistí plynulost každého vašeho kroku. To se může pozitivně projevit jak na rychlosti, tak na vytrvalosti.