Jste chytřejší než průměrný Čech? 7 z 10 odpoví správně nadprůměrní. Géniové to zvládnou všechno
Jak moc si věříte, co se inteligence týká? Vyzkoušejte náš kvíz a snadno zjistíte, zda vám v hlavě něco ze školy zůstalo, nebo by se vám hodilo menší opakování. A víte vlastně, jak je na tom s inteligencí průměrný Čech?
Pokud se mluví o inteligenci, většina z nás si automaticky vybaví zkratku IQ, neboli Intelligence Quotient. Jedná se o testy, které jsou schopné vyhodnotit, jak na tom jsme především se schopností myslet logicky.
Asi nikoho nepřekvapí, že ne všichni dosáhnou stejného IQ. Nejvíce zastoupena je pochopitelně inteligence průměrná, čím větší extrém na jednu či druhou stranu křivky, tím více ojedinělý je.
Věděli jste ale, že v inteligenci jsou určité rozdíly také mezi jednotlivými národy? V roce 2006 provedli dva odborníci – psycholog Dr. Richard Lynn a politolog Dr. Tatu Vanhanen – výzkum, ve kterém měřili průměrnou hodnotu IQ jednotlivých národů. Zjistili, že se mezi nimi skutečně najdou rozdíly.

Průměrný Čech na tom měl být hůř, než Asiaté
Na prvních příčkách se objevily bohaté jihoasijské státy jako například Hongkong s průměrným IQ 108 bodů. Česká republika se s dalšími především evropskými státy dostala na sdílené osmé místo s průměrným IQ 98. Naopak na posledních příčkách se objevili převážně příslušníci rozvojového světa.
Nemusí to ale nutně znamenat, že jsou lidé v určitých koutech světa skutečně o tolik méně inteligentní. Potíž IQ testů je totiž v tom, že v moderních státech jsme například ze školy zvyklí podobné úlohy, jaké se v testech objevují, řešit. Oproti tomu chudý rolník z rovníkové Afriky nejspíš ani nepochopí zadání. Ne snad proto, že by na to skutečně „neměl buňky“, ale proto, že od dětství neměl stejné možnosti se rozvíjet a úkoly nejspíš vidí úplně poprvé v životě.

Jste na tom lépe než průměrný Čech?
Právě z tohoto důvodu byl výzkum později označen jako nepříliš důvěryhodný, špatně postavený nebo dokonce rasistický. Obecně ale lze říci, že průměrné IQ dosahuje hodnoty 100. Až 95 % lidí se pak vejde do rozmezí 70 až 130. Jakékoliv větší odchylky jsou už skutečně velmi ojedinělé.
Jak už jsme si ale řekli, to, jakých výsledků dosáhneme, je do velmi velké míry ovlivněno například přístupem ke vzdělání. A protože v Česku chodil do školy každý, můžete si nyní vyzkoušet, jak jste na tom s všeobecným přehledem, který považujeme za základ „zdravého selského rozumu“.
Jak jste dopadli? Pokud jste udělali maximálně dvě chyby, můžete si gratulovat. Pokud máte správně 5–7 odpovědí, není to s vámi ještě tak špatné. Drobné osvěžení by ale určitě neuškodilo. Pokud máte správně 5 a méně odpovědí, raději byste se možná do školy měli vrátit.
Zdroje: Cs.iq-test24.com, Radiozurnal.rozhlas.cz, redakce