Jsou menší než dospělé klíště a přenášejí lymskou boreliózu. Při procházce buďte opatrní, varují odborníci
Že si máme dávat pozor na klíšťata v trávě, víme už od dob, kdy jsme jako děti jezdili na letní tábory. Ne každý ale tuší, že boreliózou může člověka nakazit také jiný tvor, než je přímo klíště. Toto riziko proto často podceňujeme a odborníci kvůli tomu bijí na poplach.
Velkého a krví nasáklého klíštěte si na těle většinou všimneme, pokud se nenachází na nějakém těžko dostupném místě. Bohužel ale většina z nás neví, že nebezpečí v podobě nákazy závažným onemocněním představují nejen dospělá klíšťata, ale prakticky všechna jejich vývojová stadia.

Klíště je nebezpečné ve všech životních fázích
Klíště má tři vývojová stadia. První z nich jsou larvy, které nejsou na první pohled prakticky viditelné. Obvykle parazitují na zvířatech, převážně na menších hlodavcích. Teprve po nasátí se pak začnou měnit na další vývojovou fázi, nymfu.
Nymfy jsou droboučká klíšťata, která mají většinou bílou barvu a pokud se po pobytu v přírodě neprohlédnete opravdu důkladně, nemáte šanci je zaznamenat. A právě v tom spočívá jejich nebezpečí. Platí totiž, že čím dříve klíště odstraníme, tím menší virovou nálož nám stihne předat. Ideální je zvládnout to do dvou hodin od přisátí, což ale téměř úplná neviditelnost nymfy značně komplikuje.
Klíště ve stadiu nymfy je velmi nebezpečné
Zároveň je nutno poznamenat, že také záleží na výchozí virové náloži daného jedince klíštěte. Pokud bude vysoká, nezachrání nás ani pokud jej odstraníme po deseti minutách. Nákaze se pak za těchto podmínek nevyhneme.
Co se týká onemocnění, dvě z nich představují hlavní strašáky. Jedná se o klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Jak upozorňují odborníci, právě stadium vývoje, ve kterém se klíště zrovna nachází, je do velké míry určující v otázce toho, jak moc pravděpodobný je přenos těchto chorob.
„Nejčastějšími přenašeči lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy jsou nymfální stadia klíštěte, případně dospělé samice. Larvální stadia mohou teoreticky také přenášet klíšťovou encefalitidu, ale těch nakažených klíšťat je velmi málo,“ uvedl parazitolog Václav Hönig z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
Jak se před klíšťaty chránit?
Špatnou zprávou je také to, že v Česku je klíšťat pozoruhodně mnoho, a tak se s nimi můžeme setkat nejen při pobytu v lese. V bezpečí nejsme ani na vlastní zahradě, v městském parku nebo dokonce na travnaté ploše před nákupním centrem ve velkém městě.
Vyvstává proto klíčová otázka, jak se proti těmto nevítaným návštěvníkům co nejlépe chránit. Jednou možností je pochopitelně vyhýbat se zeleni, to by ale našemu zdraví ani psychické pohodě nejspíš moc nepomohlo. Potřeba je proto zaprvé používat vhodný repelent, v případě turistiky v přírodě zvolit takové oblečení, které kryje co největší plochu našeho těla, a především pozorná kontrola po návratu z výletu.
Klíšťata preferují především kožní záhyby, kde jim bude dostatečně teplo. Dívejte se proto zejména na taková místa, jako jsou například ohyby loktů, podkolenní jamky, podpaží, prostor pod prsy a dále také na linii vlasů na krku. Objevit se ale klíště může také na jakékoliv jiné části těla.

Jak klíště správně odstranit
Jakmile tohoto parazita objevíme, pochopitelně se ho budeme chtít co nejrychleji zbavit. Tradiční postup velí zakápnout ho olejem nebo tekutým mýdlem a klíště vykroutit. Odborníci ale tuto metodu nedoporučují. Dusící se klíště totiž může jako reakci na stresovou situaci vypustit do našeho těla mnohem větší množství kontaminovaných látek, než kdybychom se k tomuto postupu neuchýlili.
Jak na to tedy správně? Dané místo i s klíštětem postříkáme dezinfekcí a poté obtížný hmyz jednoduše vytrhneme pinzetou, popřípadě podebereme speciální kartičkou na odstraňování klíšťat, kterou můžeme pořídit například v lékárně. Poté místo s rankou na kůži opět vydezinfikujeme.
Onemocnět pochopitelně můžeme i přes veškerá opatření. Proto je důležité připomenout si, že v případě klíšťové encefalitidy je jednou z účinných metod obrany očkování. Co se týká boreliózy, vakcína v tuto chvíli bohužel neexistuje, a tak je důležité se po klíštěti sledovat, a v případě, že zpozorujete v místě přisátí ono pověstné rudé kolo na kůži, neprodleně vyhledat lékaře.