Jen lehkovážní lidé nechají tento spotřebič zapojený, když nejsou doma. Snad to není váš případ
Někteří domácí pomocníci umí udělat pořádnou díru do rozpočtu. Obzvláště tehdy, když je necháváte zapnuté v zásuvce, aniž by byly právě v provozu. Nezapomeňte je vytáhnout ze zásuvky také pokud odjíždíte na dovolenou. V opačném případě to může mít fatální následky, a to nejen kvůli zbytečné spotřebě elektřiny.
Pokud také patříte mezi ty, kteří před odchodem z domu „zapomínají“ vypínat z elektřiny některé domácí spotřebiče, pak byste si do nového roku měli dát předsevzetí, že tento nešvar napravíte. Podobná lehkomyslnost se totiž nemusí vyplatit, a to nejen kvůli vysokým cenám energií. Takový věčně zapnutý notebook, herní konzole a zařízení, která mají další nabíječky, mohou pořádně protočit elektroměr. Tato zařízení mohou totiž spotřebovávat elektřinu v pohotovostním režimu nebo zbytečně při nabíjení. Vypínat doporučují během nepřítomnosti doma odborníci také všechny malé domácí spotřebiče. Toustovače, topinkovače, mixéry a přístroje s časovačem, tam všude tečou peníze bokem, stejně jako u zařízení s dálkovým ovládáním. Televize, audio systémy a klimatizace zůstávají totiž v pohotovostním režimu, i když jsou vypnuté. To ale znamená, že stále spotřebovávají energii, a tedy zvyšují vaše náklady na život.

Ohlídejte si největší energetické žrouty
Orientujte se přitom podle příkonu i podle doby provozu. Údaje o příkonu najdete přímo na spotřebičích a uvádí se ve wattech. Například rychlovarná konvice má příkon třeba 2000 wattů, což znamená, že pokud by byla v provozu hodinu, spotřebovala by 2 kilowatthodiny energie. Oproti takové lednici je ale konvice „učiněný beránek“, pokud se jedná o spotřebu. Lednice má sice příkon jen kolem 100 W, avšak v provozu je 24 hodin denně 365 dní v roce. A to už nějakou tu stokorunu udělá. Proto začínejte šetřit už při nákupu, například u bílé techniky vám pomůže energetický štítek, který ukazuje na spotřebu podle energetických tříd. Nové třídy byly zatím zavedeny pro myčky, pračky, kombinované pračky se sušičkou, lednice, světelné zdroje a elektronické displeje, od roku 2025 se přidají i vysavače a kuchyňské spotřebiče. To znamená, že nejúspornější pračku najdete s novým energetickým štítkem pod třídou C, zatímco nejúspornější vysavač bude mít ještě starý energetický štítek s třídou A+++.
Riskujete mnohem víc, než vyšší účet za elektřinu
Zpozornět byste ale při odjezdu z domova měli nejen kvůli zbytečné spotřebě elektřiny. Dojít totiž může na mnohem černější scénáře, které vám peněženku mohou proluftovat razantněji a způsobit řadu problémů, pokud vaší laxností utrpí například i sousedé. Zapojené rychlovarné konvice nebo toustovače můžou být potenciálním rizikem požáru, i když je zrovna nepoužíváte. Ačkoli jsou moderní domácí spotřebiče vybavené bezpečnostními mechanismy, existují i takové, které se mohou vznítit, i když jsou vypnuté. Jde o spotřebiče, které nemají vypínač a fungují pouze tehdy, když je zapojíte do zásuvky. Pokud se ovšem objeví porucha a dojde ke zkratu, mohou se přehřát a následně dokonce vznítit. A co je horší, mezi taková zařízení patří právě ta, která jsou v permanenci především ráno – před odchodem do práce či za pochůzkami do města.

Nepodceňujte konvice ani nabíječky
Pořádný bolehlav vám tak může přivodit třeba rychlovarná konvice, ve které jste si po ránu vařili čaj a nevytáhli přívodní kabel ze zásuvky, stejně jako topinkovač s toustovačem. Ohlídejte si i poškozenou nabíječku nebo adaptér na mobilní telefon, které mohou být také náchylné k požáru. V případě staré konvice způsobuje často závažné problémy voda, která se může dostat do kabeláže a způsobit následný zkrat nebo poruchu elektroinstalace konvice samotné.
Co vypnout před odjezdem na dovolenou?
Jestli se chystáte na pár dnů nebo dokonce týdnů vyrazit mimo domov, rozhodně byste měli odpojit většinu spotřebičů ze zásuvek. Předejdete tak zbytečné spotřebě energie, i když jsou spotřebiče v pohotovostním režimu. Ty je důležité úplně vypnout. Doporučuje se to především u klimatizace a ohřívače vody. Tady ale pozor, při razantním snížení ohřevu vody hrozí množení nebezpečné bakterie legionella. Ujistěte se, že jsou vypnuté všechny elektrické zásuvky. Zkontrolujte také funkčnost bezpečnostních systémů, zabudovaných ve vaší domácnosti, jako jsou požární hlásiče. Pozor na lednici a mrazák, které jedou permanentně naplno, a mají tak nejvyšší spotřebu, podobně jako již zmíněný elektrický bojler. Ty, vzhledem k tomu, že v nich mrazíte nebo chladíte potraviny, ale nevypínejte.
Zdroje: www.vlasta.cz, citymagazine.si, www.srovnejto.cz