Tohle je největší semeniště bakterií v kuchyni. Jednou týdně jej musíte vyčistit, ale málokdo to dělá
Každý z nás chce mít jistě domácnost, která bude příjemná, čistá, uklizená a v níž bude bezpečno a útulno. Pravidelným a organizovaným úklidem docílíte toho, že budete mít stále uklizeno, a nebudete muset hasit problémy s kupícím se nepořádkem na poslední chvíli. Nejenže je nepořádek neestetický, představuje i zdravotní problém ve chvíli, kdy se na neudržovaném místě začnou tvořit bakterie nebo plísně.
Jedno z nejšpinavějších míst v kuchyni byste měli čistit alespoň jednou týdně, ne každý to však dělá. Právě tato oblast je v domácnosti velmi problematická a velmi často je původcem zápachu nepříjemně se linoucího celým bytem. Nepodceňujte proto úklid ani v kuchyni a minimálně jednou za sedm dnů vyčistěte odpadkový koš, i když ho s pravidelnou přesností vynášíte.
Vyhazování pytlů s odpadky nestačí, péči vyžaduje i samotný koš
Možná si říkáte, že když odpadky vynášíte pravidelně, tak veškeré nečistoty odnesete v pytli a je to. Nádobu příliš neřešíte, což se ukazuje jako velká chyba. I samotná nádoba odpadkového koše totiž potřebuje nezbytnou péči, aby byla čistá a bakterie, plíseň a zápach neměly šanci. Na první pohled neznečištěný koš stačí jednou týdně otřít úklidovými ubrousky a vytřít do sucha. Pokud se vám však stane nadělení v podobě protrhnutého pytle, jehož obsah se vysypal a vylil rovnou do nádoby, čeká vás náročnější čištění. K němu si nachystejte saponát, dezinfekci, hadřík nebo čisticí kartáč. Celý koš pěkně vyprázdněte, propláchněte horkou vodou a důkladně umyjte čisticími přípravky. Vše důkladně opláchněte a nezapomeňte na to, že musíte nechat koš dokonale oschnout, aby se v něm nezačaly tvořit plísně. Dobrým čističem je i slunce, pokud máte tu možnost, nechte koš oschnout na slunném místě venku na balkoně či zahradě.

Skvělými pomocníky při odstraňování nečistot, skvrn a zápachu v odpadkových koších jsou ocet a jedlá soda. Tyto dva přírodní prostředky nejenže koš vyčistí, ale i dezinfikují. Z obou přísad můžete vytvořit čisticí pastu, která je efektivním protivníkem veškerých nečistot. To platí, pokud máte koš plastový. Nerezové nádoby jsou náchylné na poškrábání a mechanické poškození. Na ně vezměte spíše mýdlovou směs a jemnou utěrku, případně doleštěte vnější povrch, aby na něm nezůstaly otisky prstů, které se na nerezu pěkně vyjímají.
Nejlepším spojencem proti zápachu je prevence
Pokud budete dbát na pravidelnost vynášení odpadků, neměli byste zaznamenat výraznější problém. Dobrým pomocníkem jsou i voňavé pytle do koše, které se starají o to, aby eliminovaly pachy proudící z koše do okolního prostoru. Celkem sofistikovaným řešením je mít menší objem odpadkového koše. Tím, že se do něj vejde méně věcí, budete nuceni ho vynášet častěji, a opět tím snížíte riziko rozvoje bakterií a zápachu. A nezapomeňte na to, že koš nemáte jen v kuchyni, pravidelně vynášejte taky malý koupelnový, koš z dětského pokoje, pracovny či terasy. Samozřejmostí by mělo být třídění odpadu. Tím, že vytřídíte, co půjde, do směsného odpadu už přijde minimum věcí, a tím nejen snížíte produkci odpadu, ale i hnilobných zárodků, které se v odpadkových koších vytvářejí, ať chceme nebo ne. Existují dokonce i speciální vůně do košů nebo osvěžovače, které zavěsíte do skříňky, v níž je koš umístěný. Případně si můžete vyrobit vlastní voňavý roztok z esenciálních olejů.

Sami víte, že pokud zapomenete vyčistit čas od času koš, postupně se bytem začne linout nepříjemný zápach. Lepší je problémům předcházet. Čistěte proto koš jednou za týden, udělejte si z toho rutinu a uvidíte, že to bude velmi znát. Maximální hygiena při nakládání s odpadky by měla být samozřejmostí, protože právě odpadkové koše jsou skutečnou líhní bakterií, plísní a dalších nebezpečných mikrobů s negativním vlivem na lidské zdraví.
zdroje: prostreno.cz, bittersweethome.cz