Jednoduchý test: Kdo odpoví „ano“ na těchto 5 otázek, zůstane mentálně mladý i ve stáří
Noční můrou řady mladých lidí je, že se z nich jednoho dne stanou nevrlí starci, kteří nadávají na mládež a největší radostí pro ně je zabalit si nohy do deky. Možná jsou ale tyto obavy zbytečné. Jednoduchým testem odhalíte, zda si uchováte mladého ducha i v důchodu.
V mládí je člověk plný energie, rád tráví čas ve společnosti přátel, zkouší nové věci a snaží se zkrátka žít. Ostatně i proto spousta mladých lidí přemýšlí o tom, jak bude jednou vypadat jejich stáří. A leckdy z toho mají obavy.
Při představě, že by chodili spát se slepicemi, radost by jim dělalo přehrabování se v záhonu za domem, sledování nekonečných televizních seriálů a pletení, se mnohým kroutí prsty u nohou. Jak ale zjistit, zda zůstanete mentálně mladí i po šedesátce? Napovědět může jednoduchý test. Bude-li vaše odpověď na následujících 5 otázek znít „ano”, máte vyhráno.
Naučili jste se za poslední měsíc nějaké cizí slovo či frázi v cizím jazyce?
Učení cizích jazyků rozvíjí mozek a podporuje paměť. Pokud sami prahnete po tom, abyste se naučili jiný než rodný jazyk a nečiníte tak jen například kvůli zaměstnání, je to známka toho, že se chcete stále učit. A nechcete zakrnět. S největší pravděpodobností se zajímáte i o jiné oblasti, díky čemuž udržujete mysl vitální a rozvíjíte svůj všeobecný přehled. Díky tomu jdete stále s dobou a jednou z vás bude moderní důchodce, kterého nic nepřekvapí.
Navštívili jste v uplynulých 12 měsících místo, na kterém jste nikdy předtím nebyli?
Cestování je pro člověka i jeho tělo nesmírně důležité. Díky tomu se seznamuje nejen s novými místy, ale také zcela odlišnými kulturami, od kterých se může leccos naučit. Zároveň se učí ohleduplnosti, toleranci a přizpůsobivosti.
Sezením doma u televize se člověk ničemu novému nenaučí. Jestliže tedy patříte mezi milovníky cestování, rozhodně máte dobře nakročeno.

Věnujete se pravidelně nějaké fyzické aktivitě?
To, že je pravidelný pohyb důležitý pro tělo, ví pravděpodobně každý. Skvěle ale působí i na naši mentální stránku. Pomáhá odbourávat stres, čistí mysl, dodává nám energii a působí proti neurodegenerativním onemocněním.
Napomáhá tak uchovat si duševní mladost. Citát irského dramatika George Bernarda Shawa „ve zdravém těle zdravý duch” je rozhodně založen na pravdě. A tak se bezesporu vyplatí se jím řídit. Ve zdravém těle a se zdravou myslí se každý senior bude cítit mladý. A to klidně po sedmdesátce.
Byli jste za poslední rok na party či oslavě v kostýmu?
Každý, kdo vítá příležitost udělat si ze sebe legraci, je rozhodně spontánním a hravým člověkem. Nebojí se co si o něm pomyslí ostatní a je pro každou srandu. A tuto vlastnost častokrát lidé ani s věkem neztrácí. Jsou zábavní, mají smysl pro humor a rádi se baví. A protože jde s úsměvem všechno lépe, i stáří může být pořádnou jízdou, během které leckdy možná nebudete moci smíchy ani popadnout dech. V žádném případě nemusíte mít strach z toho, že se z vás stane nevrlý důchodce, kterého snadno rozčílí i to, že má někdo po desáté večer puštěnou hudbu trochu víc nahlas. Možná si na ni i doma zatančíte.

Staráte se o své duševní zdraví?
Současná doba může být pro řadu osob extrémně náročná. Je proto velmi důležité pečovat o své mentální zdraví. A to nejen sportem a například zdravou stravou, ale také třeba návštěvou terapeuta.
Mnozí mají stále terapeuty spojené s řešením nějakých závažných psychických poruch. To ale není tak docela pravda. Čas od času by měl jít na terapii naprosto každý. Třeba si jen popovídat o běžných problémech. Sezení s odborníkem vám může pomoci žít mnohem šťastnější a naplněnější život. Zároveň vás naučí, jak se chovat sami k sobě a také k ostatním.