Je to tady. Asijský škůdce dorazil do Evropy a Česká republika je jeho další cíl. Co nás čeká?
Čeští zemědělci by měli zpozornět. V jedné z evropských zemí byl totiž zaznamenán výskyt nechvalně známého asijského škůdce, který může mít na svědomí doslova katastrofu. Ačkoliv se nás problém zatím přímo netýká, měli bychom se připravit na to, že nezvaná návštěva by mohla dorazit i na území ČR.
V evropských médiích se začínají objevovat zprávy o potenciální zemědělské hrozbě, která má společného jmenovatele. Viníkem je invazivní druh hmyzu s názvem listokaz japonský (Popillia japonica), který může způsobit milionové škody na úrodě. Bohužel přitom existuje reálné riziko, že se škůdce dostane i do České republiky.
Tento invazivní hmyz byl zaznamenán na začátku července ve Francii, v oblasti u hranic s Německem a Švýcarskem. V minulosti byl už identifikován v Itálii a Švýcarsku, kde rovněž způsobil značné problémy. Francouzské úřady nyní apelují na obyvatele, aby byli ostražití a jakékoli nálezy brouka okamžitě hlásili místním úřadům.

Snadno se přizpůsobuje a množí
Listokaz japonský je druh brouka, který původně pochází z Asie, ale v posledních desetiletích se rozšířil i do dalších částí světa, včetně Severní Ameriky a Evropy. Tento hmyz disponuje vysokou reprodukční schopností a navíc se dokáže přizpůsobit různým podmínkám. Dospělí jedinci se živí především listy rostlin, larvy zase napadají jejich kořeny.
Daný škůdce je obzvlášť nebezpečný pro zemědělské plodiny, například brambory či kukuřici, a širokolisté rostliny. Díky své schopnosti se rychle množit a šířit se může v krátkém čase dostat do nových oblastí, kde způsobí nemalé škody.
Je to poměrně velký brouk, jehož dospělí jedinci dosahují délky mezi 12 a 15 milimetry. Mají charakteristický tvar, který je široce oválný a kompaktní. Jejich tělo je pokryté lesklým, bronzovým až zeleným štítem, který je doplněn bílými skvrnami na krovkách. Tento pestře zbarvený vzhled je jedním z nejvýraznějších rysů tohoto škůdce.
Reálná hrozba pro ČR
Vzhledem k zeměpisné poloze České republiky, která poskytuje pro zmíněného brouka vhodné klimatické podmínky, reálně hrozí, že bychom mohli snadno čelit zemědělské katastrofě. Existuje hned několik faktorů, které zvyšují pravděpodobnost, že se s tímto škůdcem brzy budou potýkat i čeští zemědělci.

Jedním z hlavních rizik je hustota pěstování určitých druhů plodin, které tvoří velkou část české zemědělské produkce. Pokud by došlo k plošnému zasažení, dopady by mohly být vážné, a to jak z ekonomického hlediska, tak i s ohledem na potravinovou soběstačnost.
Dalším problémem je omezená připravenost. V současné chvíli totiž v tuzemsku neexistuje ucelený krizový plán pro případ, že by podobná situace skutečně nastala. A právě to může být naše Achillova pata, protože čím později se na problém zareaguje, tím obtížnější bude jeho zvládnutí.
Důležitá je osvěta
Přestože se Česká republika zatím s invazí zmíněného škůdce nepotýká, podle odborníků je právě teď ten správný čas pro preventivní kroky. Patří mezi ně například osvěta mezi zemědělci a především důkladné sledování vývoje v okolních zemích.
Na úrovni státu by mělo dojít k rychlejší výměně informací s postiženými regiony, zapojení vědeckých institucí a případně k vytvoření strategického plánu, který by umožnil efektivní zásah v případě, že by se problém objevil i u nás. Evropská komise již zvažuje zavedení koordinovaných opatření včetně podpory výzkumu a případné přímé pomoci zasaženým zemím.