Ani Pálava, ani Šumava: Tohle je nejkrásnější region u nás. Turisté sem jezdí léta, Češi o něj pohledem nezavadí
Pálavu i Šumavu vám doporučí snad každý turistický průvodce po Česku. Jenže podle mnohých názorů je nutné hledat náš nejkrásnější region poněkud jinde, a to na pomezí Čech a Moravy.
Často opomíjený region. Přesto nabízí nádhernou přírodu, kopce, lesy, rybníky a malebná městečka. Krajina je navíc optimální pro pěší turistiku i cyklistiku a vyrazit sem můžete za dobrým pivem, jídlem i zábavou. Vítejte v jednom z nejkrásnějších a nejklidnějších koutů Česka. Pokud vám ještě letos zbývá nějaká dovolená, můžete se vydat na pomezí Čech a Moravy. Převážnou část kraje ostatně tvoří Českomoravská vrchovina, jež se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice. Už víte, kde se nacházíme?
Obdivujte krásnou přírodu
Ano, jsme na Vysočině. Při návštěvě tohoto kraje můžete skutečně obdivovat nádhernou přírodu. Za návštěvu určitě stojí CHKO Žďárské vrchy, což je nejrozmanitější část Českomoravské vrchoviny. Na 700 kilometrech čtverečních lze obdivovat spoustu přírodních krás. Dominantou je nejvyšší vrchol Devět skal (836,1 m n. m.), který nabízí opravdu krásný výhled do okolí. Nachází se tu i další skály, ale také rybníky. Pramení zde rovněž řeky jako Sázava nebo Doubrava a více než polovinu území zaujímají lesy.

Druhá chráněná krajinná oblast v oblasti se nazývá Železné hory. Nachází se v severní části Českomoravské vrchoviny. Opět tu jsou lesy a rybníky, ale zdejší historie spadá až do keltské doby. Milovníci památek tedy mohou navštívit třeba zbytky keltského oppida. Na Vysočině byste ale neměli vynechat ani rybník Velké Dářko. Ten má rozlohu 206 hektarů a žije zde mnoho rostlin i živočichů. Navíc je využíván k osvěžení. Konají se zde ale také největší závody dračích lodí v kraji.
Něco pro milovníky památek
Vysočinu tvoří i spousta malebných měst. K nim patří především Telč. Historické jádro města a renesanční telčský zámek, který je místní nejvýznamnější architektonickou památkou, jsou dokonce na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na něm má dvě památky i Třebíč. Jedná se o baziliku svatého Prokopa a místní židovskou čtvrť a hřbitov. Karlovo náměstí v centru je navíc jedním z největších v České republice. Tato dvě města byste tedy na Vysočině rozhodně neměli vynechat.
Kraj ovšem sídlí v Jihlavě, která rovněž stojí za návštěvu. Pro turisty může být zajímavé například jihlavské podzemí, které tvoří chodby, sklepy a síně. Reportéru Stanislavu Motlovi z pořadu Na vlastní oči se zde přitom podařilo natočit údajného ducha, takže jde o perfektní místo pro milovníky záhad. Ti mohou vyrazit i do poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel do této stavby zakomponoval tajemnou symboliku, jež je zjevná na první pohled.

Vyrazte pěšky či na kole
Vysočina nabízí spoustu vyžití pro milovníky pěší turistiky či jízdy na kole. Naleznete zde rozmanitou krajinu s hustou sítí značených turistických tras a cyklostezek. Okolo rybníka Velké Dářko například vede devět kilometrů dlouhá naučná stezka se šestnácti informačními tabulemi. Na kole se lze zase vydat třeba podél řeky romantiků, tedy podél Sázavy. Téměř 250 kilometrů měřící Posázavská cyklostezka se vine od pramene řeky až po její ústí do Vltavy pod Prahou.
Přijeďte si pochutnat a bavit se
Na Vysočině můžete ochutnat spoustu regionálních dobrot, mezi které rozhodně nepatří jen salám téhož jména, který se začal v roce 1967 vyrábět v Hodicích. Vyzkoušet můžete rovněž mnoho místních piv. Rodinný pivovar Bernard z Humpolce se ostatně v roce 2024 stal pivovarem roku. Vysočina navíc láká i milovníky kultury, protože k dobrému pivu patří i dobrá muzika. Každoročně se zde koná třeba kultovní rockový festival Magmafest, který letos proběhne 15. a 16. srpna.