Je to oficiální: Praha má jednu z nejošklivějších budov světa. Při pohledu na ni trpí všichni, nejvíc architekti
Architektura může být nádherná, inspirující i originální. A pak jsou tu budovy, které vyvolávají otázky typu jak to kdy mohl někdo navrhnout, postavit, kdo to schválil? Asi každé město má takovou budovu, která vyvolává mezi lidmi i architekty rozpory. Někomu se líbí – a někdo se na ni nemůže ani podívat.
Přestože je česká metropole pokladnicí architektonických skvostů, našla si své místo i v žebříčku těch nejošklivějších staveb světa. V žebříčku vyhlášeném australským cestovatelským portálem VirtualTourist získal Žižkovský vysílač titul druhé nejošklivější stavby světa. Na prvním místě se umístilo Morrisovo mechanické divadlo v americkém Baltimoru, které je postaveno stejně jako řada českých normalizačních budov ve stylu tzv. brutalismu.
Tato podivná industriální stavba Žižkovského vysílače připomínající startující raketu stále budí rozpaky mezi mnohými architekty, místními i turisty. „Mnoho z těchto budov je hřejivých méně než kostka ledu a některé ani nevypadají dokončeně. V každém případě jsou zajímavým námětem debaty,“ uvedl k žebříčku hlavní manažer VirtualTourist Giampiero Ambrosi.

Žižkovský vysílač
Žižkovský vysílač, oficiálně Televizní vysílač Praha, začal vyrůstat v roce 1985 a dokončen byl o sedm let později, v roce 1992. Stavba, která dnes rozděluje veřejnost na dva tábory – ty, kteří ji nenávidí, a ty, kteří ji berou jako součást města, ale krásu v ní stejně nevidí – měla původně velkolepý účel. Bylo potřeba zmodernizovat vysílací technologii. Podle plánů architektů Václava Aulického a Jiřího Kozáka tak byla postavena věž vysoká 216 metrů, která svým vzhledem připomíná kulisu ze sci-fi filmu. V roce 2000 věž vyzdobil umělec David Černý, který na ni přilepil svá obří mimina z laminátu. Batolata bez obličejů podle některých přidala vysílači na zajímavosti, podle jiných podtrhla její ohavnost.
Co se skrývá uvnitř?
Z hlediska technologií se jedná o skutečně důležitou stavbu, dodnes slouží pro televizní a rozhlasové vysílání, telekomunikační služby, a dokonce i meteorologická měření. Hlavní atrakcí je Observatoř Tower Park Praha, tedy vyhlídková plošina, která je ve výšce 93 metrů a nabízí naprosto fenomenální výhled na Prahu. Pokud si chcete město užít z ptačí perspektivy, lepší místo nenajdete.
Dále je tu restaurace Oblaca, která se snaží konkurovat pražským podnikům vyšší třídy. Její poloha ve výšce 66 metrů představuje unikátní kombinaci moderní kuchyně s nádherným výhledem na metropoli. Ochutnat zde můžete domácí produkty a sezónní jídla, která uspokojí každého návštěvníka. Na věži nemusíte ale jen jíst, můžete se zde ubytovat v luxusním šestihvězdičkovém apartmá One Room Hotel.

Další pražské stavby, které budí vášně
Žižkovský vysílač sice stojí na přední pozici v kategorii nejošklivější stavby Prahy, ale není v tom sám. Praha má ve své sbírce ještě pár dalších budov, které budí rozpaky. Jedna z nich je Kongresové centrum Praha, bývalý Palác kultury. Dnes je z něj kulturní centrum a ačkoliv se brutalistní betonový kolos z dob socialismu snaží tvářit moderně, pořád je to budova, kterou málokdo považuje za krásnou. Podobně lidé nahlížejí na Novou budovu Národního muzea, která stojí kousek od nádherné historické budovy na Václavském náměstí. Jedná se moderní přístavbu, která původně sloužila jako sídlo pražské burzy, poté parlamentu a následně jako ostře hlídaný objekt rádia Svobodná Evropa.
Za další nevzhlednou budovu architekti považují Hotel Don Giovanni u metra Želivského na Praze 3 z roku 1995. Hotel je pojmenován podle slavné Mozartovy opery a disponuje jednou z největších konferenčních kapacit v Praze. Najdete zde celkem 20 zasedacích místností, z nichž ta největší má kapacitu až 500 osob. Uvnitř hotelu jsou 2 restaurace, bar či wellness centrum.
Zdroje: novinky.cz, kudyznudy.cz, ČT24