Je to 4. největší město v Česku, ale lidé z něho prchají. Raději přespávají po kamarádech, než aby zůstali
Ačkoliv jde o čtvrté největší město v Česku, lidé z něho stále častěji prchají, a to především do Prahy. Ale není to rozhodně kvůli tomu, že by tu život nebyl kvalitní, město nebylo pěkné a nenabízelo dostatek komfortu a vyžití, naopak. Avšak jeho dobrá lokalita a skvělá dostupnost do hlavního města ho tak trochu předurčuje k tomu, že z něj většina obyvatel utíká, ať už za studiem nebo za prací.
Dopravní spojení do české metropole je opravdu velmi dostupné, dá se říct až nadstandardní. Nejrychleji vzdálenost urazíte osobním autem, a to po komunikaci E50 v kombinaci s dálničními úseky D5. Kdo neřídí, případně nevlastní auto, může využít autobusovou nebo vlakovou dopravu. A to několikrát za den v obou směrech. Cesta po silnici trvá přibližně hodinu, vlakem je to zhruba o půl hodiny déle. Poměrně krátká jízdní doba je výhodná i pro denní cesty do práce. Nyní se už ale pojďme podívat, o jakém městě je celou dobu řeč.
Plzeň má skvělé spojení do Prahy
Ačkoliv se tohle západočeské město tradičně umisťuje na předních příčkách nejlepších českých měst pro život, Praha to zkrátka není. A tím nesnižujeme hodnotu Plzně v žádném ohledu. Možností je tu spousta, a to jak studijních, tak pracovních, ovšem česká metropole toho nabízí ještě o trochu víc, a krátká jízdní doba je tak jen skvělou příležitostí pro Plzeňany, jak pracovat na lepších pozicích za vyšší platy, studovat prestižní obor, aniž by se museli definitivně stěhovat.

Vyplatí se denní cestování na trase Plzeň–Praha?
Vlaková a autobusová doprava vychází přívětivě, zvlášť když uplatníte slevy a zákaznické jízdné. V nejlepším případě můžete cenu za cestu srazit až na polovinu oproti nákladům osobního automobilu. A navíc si cestou v hromadném prostředku můžete zdřímnout, začít pracovat, poslechnout oblíbený podcast nebo se vzdělávat. Možností je mnoho.
Vzhledem k finanční a časové zátěži se zdá, že možnost bydlení v Plzni a práce v Praze je ideální možností hlavně pro profese, v nichž lze uplatnit režim homeoffice pouze s občasným dojížděním na pracoviště. Ceny bytů naopak nahrávají Plzni. Dle statistických údajů zde stál v březnu 2025 m2 bytu 78 407 korun, v Praze pak 140 910 korun.
Zkušenosti dojíždějících mluví za vše
V diskuzním fóru se objevila zkušenost jedné učitelky, která už tři roky denně dojíždí mezi Plzní a Prahou. Praha jí vyhovuje pracovně i životně, a přestože by mohla učit v Plzni, volí dojíždění, protože tím šetří na hypotéce. Během cesty opravuje písemky, připravuje se nebo si zdřímne. Je spokojená.
Student, který dojíždí každý den do školy, zase říká: „Raději několikrát přespím u kamarádů, než abych si platil pronájem. Dojíždění mi sice zabere čas, ale díky tomu ušetřím. Své volby nelituji, Praha nabízí větší škálu pro vzdělávání i uplatnění v oboru. Nicméně na víkendy se domů vždy vrátím rád.“
O svou zkušenost se podělil také manažer, který dojíždí do pracovně do Prahy 3x za týden: „Dojíždění z Plzně mi vyjde jen o něco málo déle než když jsem autem dojížděl každý den z obce nedaleko Prahy. Navíc si můžu během cesty v klidu pracovat ve vlaku, takže čas není ztracený.“

Platy vs. místo pro život
Statistika je neúprosná a říká, že v roce 2024 činila hrubá průměrná mzda v Praze 59 870 korun, v Plzeňském kraji pak mohli zaměstnanci dosáhnout na hrubou průměrnou mzdu 46 767 korun. Samozřejmě na ni ani v Praze, ani v Plzni nedosáhli všichni, vše se odvíjí od pracovní pozice, zkušeností, vzdělání a také zaměstnanecké politiky konkrétní firmy. Peníze ale nejsou všechno, a tak Plzeň může Praze konkurovat zase v jiných oblastech života a dokazuje to vysoké umístění v celosvětovém žebříčku, který pořádá statistický portál Numbeo.com. V mnoha ohledech Plzeň dokonce trumfla Prahu a v celosvětovém měřítku se umístila na krásném 54. místě. Hodnotily se oblasti životních nákladů, zdravotnictví, dopravy nebo bezpečnosti občanů ve městě. Historicky nejlepší umístění znamená pro Plzeň a její vedení velkou motivaci k tomu, aby si pověst skvělého místa k životu nejen udržela, ale i zlepšila.
Jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí. Proto neuvažujme pouze v rámci výše měsíční výplaty, i když je velmi důležitá. Do výhodnosti cestování mezi Plzní a Prahou je třeba započítat i další náklady spojené s dojížděním, čas strávený na cestách nebo v dopravních kolonách, který pak chybí k tomu, abychom maximálně vytěžili osobní volno, kterého je každý den při honu za vysokými výdělky stále méně a méně.
zdroje: zpravy.kurzy.cz, realitymix.cz, e15.cz, plzen.eu