Japonsko o této české památce ví všechno, ale v Česku ji zdaleka nenavštívil každý. Je to ta nejkrásnější na světě
Možná se vám zdá, že už jste z České republiky viděli úplně všechno. Existuje však jedno místo, o kterém třeba Japonci vědí úplně vše, ale vy jste tady ještě nebyli. Cizinci znají jeho historii, i detaily o stavbě. V Česku se ale setkáváme s názory, že mnoho lidí tuto lokalitu bere jako samozřejmost, i když se do ní sami nikdy nevypravili. O co se jedná?
Tento monumentální komplex byl svědkem korunovací i pohřbů významných osobností. Ukrývá nesmírné historické bohatství a jeho architektonická krása bere dech. Jakmile vstoupíte dovnitř, ocitnete se ve zcela jiném světě. Vyskočí na vás překvapení v podobě gotických oblouků, barevných vitráží a kamenných soch, které přežily staletí. Proč je tato známá památka ve světě tak obdivovaná, ale v Česku spíš opomíjená?
Význam stavby pro český národ
Při pohledu na katedrálu svatého Víta nelze přehlédnout její význam pro celý český národ. Prošla si dlouhým a složitým vývojem. Byla několikrát rozšiřována, přestavována a zdokonalována. Přestože její základní podoba vychází z jednoho dominantního stylu, postupem času se do katedrály promítly i další architektonické vlivy.
Místní obyvatelé ji vnímají jako nedílnou součást kulturního dědictví, ale mnohdy si jako Češi neuvědomujeme její skutečnou hodnotu. Naopak v zahraničí se katedrála svatého Víta těší velkému zájmu. Zejména Japonci jsou z ní doslova unešení. Dokáží ocenit její estetický vzhled, ale i hluboký historický význam. Často mají tito turisté načteno víc informací než my Češi a k návštěvě katedrály přistupují s velkým respektem. Považují ji za jednu z nejhezčích památek na světě.

Skvost české gotiky
Katedrála svatého Víta je dominantní stavbou Pražského hradu a je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek naší republiky. Historie stavby sahá do 10. století, kdy zde stála původní rotunda. Později byla přestavěna na románskou baziliku a v roce 1344 zde byl položen základní kámen současné gotické podoby.
Katedrála ale není jen duchovním centrem, ale i místem, kde v minulosti probíhaly vážené korunovace českých králů. Interiér ukrývá hrobky panovníků, a to včetně Karla IV. Mezi nejznámější části patří hlavně kaple svatého Václava, která je zdobená drahokamy, a za zmínku stojí i Zlatá brána s mozaikou Posledního soudu.

Japonci místo navštěvují s velkým respektem
Pokud se někdy zaměříte na to, jak se turisté, zvlášť Japonci, u Pražského hradu chovají, rozhodně si všimnete, že sem přicházejí s velkým respektem a úctou. V katedrále se chovají tiše, jsou skromní a většinou u sebe mají kompletní letáky s informacemi o celé stavbě. Pro ně je tato katedrála ikonou Prahy, místní už ji berou spíše jako součást svého města, kterou vidí i na pohlednicích a znají ji ze školy. Proto tady potkáte jen velmi málo rodilých Pražáků.
Zatímco Japonci zde doslova hltají každý detail, mnoho Čechů katedrálu dodnes nenavštívilo, a to ani při výletu do Prahy z jiných měst. Někdy až pohled cizinců nám může pomoci uvědomit si, jak velké historické bohatství máme přímo před očima. V katedrále se ročně koná spousta pohřbů, svateb i křtin. Pořádají se zde různé koncerty, výstavy a bohoslužby. Pro mnoho párů představuje toto místo dokonalý prostor pro jejich svatbu – je totiž majestátné, plné symboliky a hlavně má úžasnou atmosféru. Pokud jste katedrálu dodnes nenavštívili, možná je pro to právě ta nejlepší chvíle.
Zajímavostí je, že jednou za rok je katedrála uzavřena pro cvičení hasičů. „Kromě častějších menších cvičení, což je evakuace, jednou ročně simulujeme přímo zásah v katedrále,“ říká Martin Pospíšil, referent požární ochrany Pražského hradu. Podle něj se zde zkouší všechny hasicí systémy, aby v případě požáru byla katedrála co nejdříve ochráněna.
Zdroje: rozhlas.cz, katedralasvatehovita.cz, denik.cz