Jako u moře, ale v Česku: Tohle je top 5 letních míst na koupačku, kde se nebudete mačkat jako sardinky
Letní horka čím dál více lidí lákají k vodě, ale přelidněná koupaliště leckoho odradí. Naštěstí v Česku existují přírodní místa ke koupání, o kterých skoro nikdo neví. Tyto lokality nejsou tolik zmiňované v turistických průvodcích ani na sociálních sítích, a právě proto si zachovávají svůj původní charakter.
Najít přírodní koupání, kde je skutečně klid, může být složitější, než se zdá. Mnoho lidí při plánování výletu automaticky volí známé lokality, které jsou snadno dostupné a dobře označené na mapách. Jenže právě tyto faktory často znamenají vysokou návštěvnost a minimum soukromí. Pokud chcete najít přírodní koupání, kam moc lidí nechodí, vyzkoušejte jeden z následujících lomů.

Zatopený lom Řídelov
Koupání bez davů lidí nabízí například lom Řídelov nacházející se necelých 15 kilometrů od Telče. Jde o bývalý žulový lom, který dnes tvoří průzračné, hluboké jezírko obklopené břízami a borovicemi. Voda zde má hloubku přesahující 15 metrů, takže se jedná také o oblíbenou potápěčskou lokalitu.
Přestože je o něco známější mezi potápěči, běžných návštěvníků sem jezdí výrazně méně než na přehrady nebo koupaliště. Nečekejte ale žádné služby. Nejsou zde toalety ani občerstvení, zato vás obklopí klid a ticho. Přístup na místo je relativně snadný. Z parkoviště poblíž hájovny vede zpevněná cesta k lomu.
Téměř neznámý smaragd Vysočiny
Dalším málo známým lomem je Borek u Golčova Jeníkova. Jde o zatopenou hadcovou pískovnu, která potěší potápěče i milovníky přírodního koupání. Voda tu má díky hadci neobvyklou smaragdovou barvu a je výjimečně čistá. Hloubka lomu dosahuje úctyhodných 30 metrů.
Kromě toho, že se jedná o krásné přírodní koupaliště, nachází se tu také dvě zajímavosti. Pod hladinou se totiž skrývá vrak historického vozu Wartburg a ponorka Stejskanik. Za těmito atrakcemi sem tak putují hobby potápěči z celé republiky. Díky absenci komerční infrastruktury si místo zachovává autentický přírodní ráz, a je tak ideální pro ty, kdo hledají klid a soukromí.
Kaolinová oáza na Karlovarsku
Tento kaolinový lom v Karlovarském kraji je poměrně opomíjený. Říká se mu jednoduše Jimlíkov, podle stejnojmenné obce, která se nachází v jeho blízkosti. Voda v lomu je ledově průzračná a břeh lemují velké pískové duny, které jsou zároveň jakousi přírodní atrakcí pro děti i dospělé.
Sociální zázemí u vody je nulové, je tedy nutné přinést si vlastní občerstvení. Místní doporučují přijet na místo autem, jelikož těsně u lomu se nachází neoficiální parkoviště, respektive parkovat je možné podél silnice u odbočky k lomu.
Kouzlo zapomenutého lesa
Malý lesní lom Antonka leží asi kilometr od Kamenice nad Lipou a je dokonalým místem pro tiché přírodní koupání. Voda je díky mírně kyselému prostředí mimořádně průzračná (až do hloubky čtyř metrů) a zároveň je také příjemně chladná, což oceníte zejména v horkých letních dnech.

Okolí lomu působí poměrně mysticky. Mezi místními kolují povídačky o zatopených strojích z dob těžby nebo o místních vodních příšerách. Zároveň tu ale panuje klid, který vás donutí odložit telefon a prostě jen relaxovat. Hloubka kolem 12 metrů a kamenité dno však nejsou vhodné pro rodiny s malými dětmi.
Vodní klenot u Hranic
Nedaleko Hranic na Moravě, v obci Partutovice, se nachází další nepříliš známé přírodní koupaliště s názvem Olšovec. Tento bývalý břidlicový lom byl zaplaven po ukončení těžby v 60. letech 20. století a dnes nabízí klidné prostředí pro koupání a relaxaci.
Voda v lomu je čistá, avšak vstup do ní není úplně snadný, neboť břehy jsou kamenité a příkré, což znamená, že je vhodný spíše pro zkušené plavce. Lom je obklopen lesy a skalními stěnami, což dodává místu romantickou a přírodní atmosféru. K vodě se dostanete jednoduše přímo z parkoviště, které se nachází v blízkosti lomu.