Jaká je vaše emoční inteligence? Tento test vám to ukáže během 10 sekund
Nejspíš nikdo si o sobě nemyslí, že je emoční pařez, ovšem i takoví lidé se mezi námi najdou. Pojďte se proto podívat pravdě do očí a zjistěte, jak jste na tom se svou empatií vy. Náš speciální kvíz vám na tuto otázku poskytne odpověď.
Emoční inteligence, které se zkráceně říká také EQ, je schopnost rozpoznávat, chápat, regulovat a efektivně využívat vlastní emoce i emoce druhých. Na rozdíl od IQ, které se často považuje za vrozené, se ale EQ dá rozvíjet v průběhu celého života. Pokud jím proto zrovna neoplýváte, není vše ztraceno.
Kde se vzal pojem emoční inteligence?
Termín „emoční inteligence“ zavedl v 90. letech americký psycholog Daniel Goleman, který ve své publikaci dokázal, že vysoké EQ může mít zásadní vliv na úspěch v práci, zdravé vztahy nebo třeba zvládání stresu.
Dnešní výzkumy mu dávají za pravdu. Ukazují totiž, že lidé s vysokou emoční inteligencí mívají obyčejně lepší pracovní výkonnost, nižší míru výskytu syndromu vyhoření a častěji jsou se svým životem spokojení. Například podle studie TalentSmart EQ vysvětluje až 58 % úspěchu v různých pracovních rolích. Dokonce se přišlo na to, že více emočně inteligentní lidé vydělávají v průměru o 29 000 dolarů ročně více, než ti, kterým tolik naděleno nebylo.

Čím vyšší EQ, tím větší spokojenost
Rozhodně to ale nesouvisí pouze s vaší kariérou. Například výzkum z Harvardovy univerzity prokázal, že vysoké EQ je pro dlouhodobou životní spokojenost mnohem významnější, než například akademický úspěch nebo společenské postavení.
Emoční inteligence se skládá z několika oblastí. Je to kupříkladu sebepoznání, seberegulace, empatie, motivace a sociální dovednosti. A právě tyto oblasti si nyní můžete otestovat.
Vyzkoušejte, jak na tom jste
Nejde o žádné „měření kvality člověka“, ale o malý vhled do toho, jak umíte zacházet se svými emocemi a vnímat svět ostatních. Jste připravení? Tak pojďte na to!
- Jak reagujete, když vás někdo kritizuje?
a) Ohradíme se a snažíme se vysvětlit, proč se mýlí.
b) Nasloucháme, ale je nám to nepříjemné.
c) Přemýšlíme, co je na kritice pravdivé, a snažíme se ji využít. - Co uděláte, když cítíte vztek?
a) Dáme to jasně najevo – klidně zvýšíme hlas.
b) Pokusíme se uklidnit, i když to někdy nejde.
c) Vezmeme si chvíli pro sebe a hledáme klidnější řešení. - Jak se cítíte, když se někomu kolem vás nedaří?a) Je nám to líto, ale necháváme to být.
b) Pokusíme se je povzbudit nebo se jich zeptáme, co se děje.
c) Aktivně nabízíme pomoc a snažíme se vžít do jejich situace. - Stojíte v dlouhé frontě a někdo vás předběhne. Co uděláte?
a) Ihned se ozveme a požadujeme, ať se zařadí zpět.
b) Zvážíme, jestli nám to za to stojí, a většinou to necháme být.
c) Přemýšlíme, jestli ten člověk nemá nějaký důvod – a necháme to být. - Jak zvládáte stresové situace v práci nebo ve škole?
a) Stres nás úplně ochromí, často se zhroutíme.
b) Nějak to zvládneme, ale stojí nás to hodně sil.
c) Uvědomujeme si stres, ale umíme s ním pracovat. - Když uděláte chybu, jak se zachováte?
a) Snažíme se to zamaskovat.
b) Přiznáme ji, ale s pocitem selhání.
c) Přiznáme ji, poučíme se a jdeme dál. - Když někdo v našem okolí reaguje podrážděně, co si pomyslíte?
a) Že je protivný a nemá nás takto obtěžovat.
b) Že má asi špatný den, ale není to náš problém.
c) Že se asi něco děje, co ho rozrušilo, a zkusíme být vstřícní. - Představte si, že vedete rozhovor s někým, kdo má úplně jiný názor než vy.
a) Přesvědčujeme ho, že se mýlí.
b) Snažíme se udržet debatu v klidu.
c) Aktivně nasloucháme a snažíme se pochopit jeho pohled. - Jak reagujete na nečekané změny plánů?
a) Jsme podráždění a těžko se přizpůsobujeme.
b) Trochu nás to rozhodí, ale snažíme se přizpůsobit.
c) Bereme to s nadhledem a hledáme řešení. - Jak dobře rozpoznáte, co druzí lidé cítí?
a) Většinou to nepoznáme, pokud nám to neřeknou.
b) Někdy máme dojem, že něco cítí, ale nejsme si jisti.
c) Většinou to poznáme i podle drobných signálů.
Výsledky:
Nejvíce odpovědí A: Emočně reaktivní
Vaše emoce vás často ovládají a může být pro vás náročné udržet nadhled. To není nutně špatně, jen je možná načase zapracovat na větší sebereflexi a empatii. Emoční inteligence se dá rozvíjet, takže žádnou paniku!
Nejvíce odpovědí B: Emočně vnímaví
Máte dobrý základ a v mnoha situacích zvládáte své emoce i vztahy s ostatními poměrně vyváženě. Občas vás něco rozhodí, ale obecně si vedete dobře. Když budete nadále pracovat na empatii a komunikaci, posunete se ještě dál.
Nejvíce odpovědí C: Emoční mistři
Vaše emoční inteligence je na vysoké úrovni. Dokážete rozpoznat vlastní i cizí emoce, zvládáte stres a vaše vztahy bývají pevné a kvalitní. Umíte být oporou druhým i sobě. Skvělá práce – tohle je supersíla, která se v životě opravdu hodí!