Jak správně zasadit česnek: Toto dělají zkušení zahradníci
Česnek je v mnoha zemích světa velmi oblíbenou pochutinou. V České republice to platí obzvláště. Naši předci na něj nedali dopustit, díky čemuž se stal neodmyslitelnou součástí naší kuchyně. Najdete ho v celé řadě pokrmů. Jedním z nejlegendárnějších je česneková polévka, jejíž silná vůně zvládne osvěžit všechny lidi v baráku. V chladných zimních měsících je pro některé nepostradatelným přítelem.
O blahodárných účincích česneku na lidská těla již slyšel s nejvyšší pravděpodobností každý. Možná jste ovšem nevěděli, že jej můžete vysadit i na jaře. Jak postupovat a čemu byste se měli v každém případě vyvarovat?
Jarní výsev česneku má své výhody
Z mnoha různých zdrojů jste nejspíše slyšeli, že se má česnek vysazovat na podzim. Má to svůj důvod. Zimní mrazy totiž zvládnou zatočit s různými choroboplodnými zárodky, které by mohly česnek napadnout. Jarní výsev však nabízí specifické výhody. Jednou z nich je například ta, že česnek vysazený na jaře lépe využije půdní vlhkost, což může přispět k rychlejšímu růstu. Navíc nehrozí tak vysoké riziko poškození mrazem. V neposlední řadě se jedná o záchytnou možnost pro všechny jedince, kteří na setbu česneku v podzimních měsících zapomněli.

Na těchto místech česnek nikdy nesázejte
Sázení česneku (nejen) na jaře by mělo správně začínat již u výběru vhodného stanoviště. Nikdy byste jej neměli vysazovat v místech, kde minulou sezonu rostla cibule, brambory, rajčata, pažitka nebo pórek. Lépe se mu taktéž bude dařit v lehčích půdách. Na druhou stranu se nemusíte bát jeho pěstování v truhlíku za oknem nebo na balkóně.
Paličák, či nepaličák? To je, oč tu běží
Každému zkušenému pěstiteli je známo, že se česnek dělí na paličák a nepaličák. Rozdíl mezi nimi je patrný na první pohled. Paličáky mají uprostřed hlavičky palici. Stejně se potom říká i jejich květenství. Oproti tomu nepaličáky do květu vůbec nejdou. Vrchní část nepaličáku se mimochodem velmi podobá cibuli. Nepaličáky by se měly sklízet ve chvíli, kdy jim žloutne a polehává nať. Na rozdíl od toho sklizeň paličáku by se měla zahájit v období, kdy mu žloutnou listy a stvol se napřímí. Kterou sadbu byste si měli zvolit pro setí na jaře?
Odpověď je snadná – nepaličáky. Jarních odrůd nepaličáku je poměrně velké množství. K úplně nejvhodnějším pro pěstování na jaře nicméně patří například Benátčan, Japo II, Lumír nebo Matin.

Jak vysadit česnek na jaře
V první řadě si připravte stanoviště. Jeho základem by měla být odvodněná písčitohlinitá půda. Pokud ji nemáte, můžete si ji snadno vytvořit. Stačí na tři díly běžné zeminy přidat jeden díl písku. Stroužky před vysázením ošetřete mořením, které působí preventivně proti houbovým chorobám. Buď si pro tento účel sežeňte speciální přípravek, nebo použijte hypermangan. Měli byste jej najít v každé lékárničce.
Jakmile budete mít hotovo, sázení česneku může konečně začít. Nejde o nic složitého. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla. Česnek sázejte vždy tím způsobem, aby nad ním bylo přibližně sedm centimetrů zeminy. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinkami by měla být 8 až 12 centimetrů. Řádky pak tvořte asi 25 centimetrů od sebe.
Pěstování česneku v truhlíku
Pokud hodláte česnek sázet do truhlíku nebo květináče, mezi stroužky vám postačí rozestupy dlouhé jen 5 centimetrů. Jiná je i hloubka výsevu, která v tomto případě činí 2 cm. Truhlík ponechte ve slunném prostředí. Česnek pravidelně zalévejte, avšak nikdy nesmí být příliš zamokřený. Pokud rostlině začnou žloutnout listy, přihnojte ji. S vysokou pravděpodobností má nedostatek dusíku.
Zdroje: toprecepty.cz ceskestavby.cz chalupari-zahradkari.cz ireceptar.cz isotra.cz