Jak správně využít skořápky od vajec: Tento odpad je poklad
Vejce jsou od pradávna jednou ze základních složek lidské výživy. Mohou se pyšnit plnou chutí, kterou si oblíbili lidé po celém světě. Taktéž se v nich nachází bohatý výčet zdraví prospěšných látek.
Bohužel se s nimi pojí i loupání, které dlouhá řada lidí zatracuje. Výsledkem této neoblíbené činnosti je potom v některých domácnostech zaplněný odpadní koš. To je nicméně velká škoda. Skořápky od vajec se totiž dají využít na mnoho způsobů. Jaké to jsou?
Využijte je jako obranný val proti slimákům
Pokud vaši zahradu obsadily zástupy slimáků, pravděpodobně nejste moc nadšení. Existuje však celá řada triků, které je pomohou zahnat zpátky za hranice vašeho pozemku. Na použití jednoho z nich vám postačí pouhé skořápky od vajec. Co s nimi? Nejdříve je rozdrťte na malé kousíčky. Následně už jen stačí, abyste je rozsypali do bezprostřední blízkosti rostlin. Podle slov zahradníků nemají slimáci rádi ostré předměty, takže se pichlavým hrotům skořápek raději vyhnou.
Přírodní náhražka chemických přípravků proti svědění
Asi každý se někdy musel potýkat se štípanci od komárů nebo jiného hmyzu. Potom jistě dáte za pravdu, že jimi způsobené svědění a pálení rozhodně není příjemné. Mnoho lidí proti němu bojuje použitím lékárenských přípravků, jako je například Fenistil. Tyto léky jsou bezpochyby účinné. Disponují ovšem celou řadou negativních vedlejších účinků, kterým by se nejspíše každý rád vyhnul. Řešení je snadné. Uchovávejte si skořápky, z nichž si potom můžete snadno vytvořit domácí roztok proti svědění. Nejde o žádnou chemii pro absolventy vysokých škol, takže ho zvládne vyrobit každý. Prvním krokem je omytí a nadrcení skořápek. Následně je dejte do uzavíratelné skleněné nádoby a napusťte ji jablečným octem. Kyselina octová začne reagovat s uhličitany, které se skrývají ve skořápce. Výsledkem je, že se skořápky rozpustí a vznikne octan vápenatý. Právě ten patří mezi základní složky přípravků proti svědění. Příjemným bonusem na závěr je, že díky tomuto triku ušetříte pár set korun.

Skořápky jsou přítelem rostlin
Rozdrcené skořápky od vajec pomohou rostlinám v boji proti slimákům, jak bylo již zmíněno. Zdaleka se však nejedná o jediné pozitivum, které skořápky nabízí zeleným pokladům naší planety. Můžete z nich taktéž vyrobit skvělé hnojivo. Jako v předešlých případech je nejdříve rozdrťte. Pak už jen stačí, abyste jimi proložili zatravněnou plochu zahrady nebo půdu v květináčích.
Ideální přísada do kompostu
Jestli máte na zahradě kompost, už nikdy skořápky nevyhazujte do koše. Jedna z nejsnazších věcí, kterou zvládne prakticky úplně každý, je jejich přidání do kompostu. Stačí je pouze lehce nadrtit a neztratit je cestou ke kompostéru.

Zapomeňte na doplňky stravy s vysokým obsahem minerálů
V moderní době frčí všemožné doplňky stravy, z nichž většinu ani nepotřebujete. Navíc základem pevného lidského zdraví je stejně pestrá přírodní strava, která není vysoce průmyslově zpracovaná. Levnou náhražkou doplňků stravy mohou být obyčejné skořápky od vajec. Než se však pustíte do jejich chřoupání, raději pečlivě poslouchejte. V první řadě je musíte pečlivě omýt. Jakmile budete mít hotovo, dejte je péct na plechu do trouby. Teplotu nastavte na 180 až 200 stupňů Celsia a pečte 10 až 15 minut. Tím je zbavíte různých zárodků, bakterií a jiných škodlivých látek. Navíc krásně zkřehnou. Před konzumací je nakonec ještě rozmixujte na jemný prášek, abyste si neublížili.
Výsledný prášek si můžete přidat například do smoothie, jogurtu nebo proteinového nápoje. Obsahuje železo, mangan, hořčík, zinek, vápník, kobalt, bílkoviny, oxid křemičitý, oxid fosforečný nebo uhličitany – zejména vápenatý a hořečnatý. Každá ze zmíněných látek je v přiměřené míře velmi zdravá.
Zdroje: chytre-bydleni.cz iprima.cz blesk.cz