Dcera přestala chodit na kroužek, který měla ráda. Když jsem zjistila proč, proplakala jsem celé dny
Chvíli to vypadá, že je všechno v pořádku, tedy až do chvíle, kdy vám najednou dítě s pláčem oznámí, že už dál nechce chodit na svůj milovaný kroužek. Přesně tohle jsem zažila před měsícem. Moje dcera chodila dva roky na gymnastiku. Vždycky po tréninku zářila radostí a doma předváděla nadšeně nové sestavy. Najednou ale zničehonic přišla a tiše oznámila: „Maminko, já už tam nechci.“
Když dcera přišla s tím, že už nechce chodit na kroužek gymnastiky, byla jsem dost překvapená. Když mi dcera začala popisovat své pocity, zasáhlo mě to tak moc, že jsem další dny probrečela. V kroužku totiž začal narůstat tlak na výkon. Trenérka vybírala nejlepší děti do závodní skupinky a začalo se tlačit na výsledky.
„Já nechci závodit, nechci pořád jen trénovat na medaile. Nezvládám to,“ říkala dcera se slzami v očích.
Gymnastika jí dřív přinášela radost, teď se ale cítila pod tlakem. Nebavilo ji porovnávat se s ostatními, dělat všechno jen proto, aby ji někdo pochválil jen za nejlepší výsledek. Bylo to pro ni příliš náročné, a já jako matka jsem pochopila, že je čas dát jí prostor dýchat a najít radost v něčem jiném.

Jak vybrat správný kroužek
Výběr správného kroužku by měl být vždycky především na dítěti. My rodiče můžeme jemně nasměrovat, ale dítě musí mít poslední slovo. Je důležité, aby se dítě cítilo dobře v kolektivu i s trenérem nebo lektorem, a aby samotná činnost odpovídala jeho zájmům.
„Kroužky by měly být pro dítě zdrojem poznání a potěšení, nikoli další zátěží. Vybírejte je podle zájmů a schopností dítěte, a ne například proto, že je organizačně jednodušší přihlásit ho tam, kam chodí starší sourozenec,“ doporučuje dětská psycholožka Petra Porazilová.
Pokud je možnost navštívit ukázkovou hodinu, využijte ji. Dítě si tak samo vyzkouší, jestli mu aktivita vyhovuje.
Když dítě chce přestat chodit na kroužek
Pokud dítě zničehonic začne odmítat chodit na kroužek, je potřeba nejprve zjistit proč. Ale zkuste na to jít jinak.
„Máme tendence se ptát: Proč tě to už nebaví? Proč tam už nechceš chodit…? Ale zkuste si představit, že vaše dítě prostě neví proč. Zeptejte se spíš na to, co prožívá, jak se v té aktivitě cítí, co je pro ně náročné. Jak to má s vedoucími, učiteli, spolužáky a podobně. Zároveň se ho také ptejte na to, co ho na kroužku baví, co se mu tam líbí a podobně,“ vysvětluje Martin Cvrkal, terapeut zaměřující se na děti a dospívající.
Někdy je totiž důvodem jen malá drobnost, třeba nezvládnutý prvek, nepříjemná poznámka od kamaráda, únava. To vše se dá často vyřešit komunikací nebo třeba domácím tréninkem. Když ale dítě cítí odpor dlouhodobě, respektujte jeho rozhodnutí. Nastavte třeba pravidlo „5× a dost“. Pokud se ani po několika dalších návštěvách situace nezlepší, kroužek raději ukončete. Důležité je, aby dítě nemělo pocit, že vás zklamalo.
Kolik kroužků je tak akorát
Pro prvňáčky se doporučuje maximálně jeden kroužek, protože samotný nástup do školy je velká zátěž. Pro mladší školní věk je obecně doporučováno mít dva až tři kroužky týdně. Dítě potřebuje čas nejen na odpočinek, ale také na volnou hru, přátelství a rodinu. Pokud dítě nemá čas na domácí úkoly, dostatek spánku a pravidelně si stěžuje na únavu, je to signál, že aktivit je příliš.

Nepleťte si své ambice se zájmy dítěte
Mnoho rodičů nevědomky tlačí své děti do kroužků, které by si přáli oni sami, nebo do aktivit, které jsou aktuálně v módě. Dítě však není výkladní skříní rodičovských ambicí. Pokud dítě chodí na kroužek jen kvůli vám, dříve či později se to negativně odrazí na jeho psychice i fyzickém zdraví.
Pozor na přetížení
Děti často neumějí říct, že je na ně něco příliš. Varovnými signály mohou být bolesti hlavy, břicha, zhoršený spánek, nechuť vstávat do školy nebo podrážděnost a apatie. Přetížené dítě navíc ztrácí zájem o svět kolem sebe, zhoršuje se mu prospěch a může začít trpět psychosomatickými obtížemi. V takové situaci je důležité aktivně snížit jeho zátěž a dát mu více volného času.
Pokud dítě baví aktivita jen jako hobby, je to úplně v pořádku. Nemusí každý stát na stupních vítězů, aby byl šťastný a spokojený. Sport a jiné zájmové činnosti by měly být především radostí a odreagováním. Podporujte dítě v jeho volbě a zkuste se zapojit, třeba tím, že si společně zasportujete nebo si necháte dítětem vysvětlit to, co na kroužku zvládlo. Kroužky jsou tu pro děti, ne naopak. Důležité je respektovat přání dítěte, jeho osobnostní nastavení a hranice. Radost z činnosti totiž stojí vždycky nad výkonem.
Zdroj: mojepsychologie.cz, idnes.cz, katkaduskova.cz