Po 50 letech práce mi přišel výměr důchodu. Je to k pláči. Nepochopím, jak jsem mohla takhle dopadnout
Mnoho pracujících lidí bere jako samozřejmost, že ve stáří dostanou od státu starobní důchod. Ono to ale ve skutečnosti není jen tak. Na to, zda a v jaké výši budete důchod pobírat, má vliv několik faktorů. Navíc je také rozdíl v tom, jestli jste během svého života pracovali jako zaměstnanci, nebo také jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
Aby byl starobní důchod žadateli uznán, musí dotyčný splňovat dvě základní podmínky. První z nich je dosažení zákonem stanoveného důchodového věku a druhou je splnění alespoň minimální doby pojištění (tj. roky, kdy jste odváděli sociální pojištění), přičemž tato doba činí 35 let. Obě uvedené podmínky se týkají jak osob samostatně výdělečně činných, tak i zaměstnanců.
Co ovlivňuje výši důchodu?
Na samotnou výši důchodu má pak dopad hlavně to, kolik jste na sociálním pojištění celkem odvedli peněz. Mnozí lidé si vůbec neuvědomují, že částku, která jim bude v penzi vyplácena, tak mohou ovlivnit tím, že se rozhodnou platit vyšší pojistné.
Osoby samostatně výdělečně činné zpravidla zaplatí během svého života na těchto odvodech dvakrát méně, než kolik odvádí zaměstnavatel za zaměstnance. To v konečném důsledku znamená, že OSVČ mají nižší průměrný důchod než je státní průměr.
Jak se vypočítává důchod?
Starobní důchod se skládá ze dvou částí, a to základní a procentní. Základní část je stejná pro všechny, zatímco procentní se vypočítává individuálně podle toho, jak dlouho jste byli pojištěni a jaké jste měli příjmy.

Výši základní části stanovuje zákon, a s tím člověk moc neudělá. U procentní části už záleží na tom, jak dlouho jste platili důchodové pojištění a kolik jste vydělávali během tzv. rozhodného období. Za každý celý rok pojištění se připočítává 1,5 % z výpočtového základu. Pokud už máte na důchod nárok, ale dál pracujete a o důchod ještě nepožádáte, zvyšuje se vám nárok o dalších 1,5 % za každých 90 odpracovaných dnů.
Reprezentativní příklad
Pojďme si ukázat danou situaci na příkladu bezdětné ženy narozené v roce 1980, která započala odvádět důchodové pojištění v roce 2000. Její důchodový věk by měl být 66 let. V případě, že by si vydělávala jako OSVČ s průměrným obratem za měsíc ve výši 50 000 Kč, výdajovým paušálem 40 %, činila by orientační výše jejího důchodu asi 18 420 Kč za měsíc. Pakliže by ale byla zaměstnankyní a její hrubá měsíční mzda by činila 50 000 Kč, výše starobního důchodu by po splnění zákonných podmínek byla 22 080 Kč měsíčně.
V jedné z diskuzí na toto téma zaznělo: „Po 40 letech práce mi přišel výměr důchodu. Je to k pláči. Celý život jsem platila pojištění a myslela si, že mě stát spravedlivě odmění, ale dostala jsem částku, která mi nestačí ani na základní potřeby. Jako OSVČ jsem si na důchod spořila mnohem méně než zaměstnanci. Teď už chápu, že jsem si měla více hlídat, kolik na pojištění odvádím. Je to opravdu nefér.“
Důvodem, proč by dotyčná jako zaměstnankyně čerpala v penzi vyšší částku, je skutečnost, že za ni zaměstnavatel odváděl vyšší důchodové pojištění, než by ona sama platila jako OSVČ. Je proto potřeba dát si jako osoba samostatně výdělečně činná pozor na to, kolik na pojištění odvádíte, a případně si sjednat nějaký produkt bokem, v rámci kterého si budete na penzi sami spořit, abyste měli větší jistotu, že se v důchodu nebudete mít špatně.

Časté mýty ohledně starobního důchodu
Jedním z častých omylů týkajících se starobních důchodů je představa, že se jeho výše vypočítává z čisté mzdy, tedy z toho, co lidem přistane na účet. Ve skutečnosti to ale není pravda. U zaměstnanců se počítají hrubé roční výdělky, zatímco u osob samostatně výdělečně činných se bere v úvahu jejich roční vyměřovací základ.
Druhý nejrozšířenější mýtus se pak týká studia. Spousta lidí si myslí, že se jim automaticky celé započítává do doby pojištění pro důchod. Pravda je ale taková, že studium se po 1. lednu 2010 do důchodového nároku už nezapočítává. Pokud jste studovali před tímto datem, může se vám započítat nejvýš šest let, a to pouze po dosažení 18 let věku.
Zdroje: fakturoid.cz, cssz.cz, mpsv.cz, kurzy.cz