Jak často perete povlečení? Pokud si do postele berete tuto věc, měli byste ho prát ještě častěji
Postel, ve které trávíme každou noc zhruba osm hodin, si zaslouží náležitou péči. Hygiena totiž ovlivňuje nejen kvalitu spánku, ale i naše zdraví, a to od pleti až po dýchání. A pokud si do postele berete tuto věc, určitě se na úklid zaměřte o to víc.
Povlečení rozhodně nestačí měnit pouze jednou za měsíc. Odborníci doporučují jeho výměnu pravidelně každý týden, například o víkendu. Celkovou hygienu ovlivňuje i to, zda chodíme spát do postele nazí, jestli s sebou bereme domácí mazlíčky nebo jestli si sem tam v posteli dáme nějakou tu večerní svačinku.
To ale není zdaleka všechno. „Skrytým nepřítelem“, u kterého mnohé z nás ani nenapadne, kolik má na sobě bakterií, je mobilní telefon. Ten přitom používá v posteli drtivá většina z nás. V takovém případě je vhodné měnit povlečení ještě častěji, a to ideálně co čtyři dny.
Mobil je špinavější než záchodové prkénko
Podle studie se totiž mohou na povrchu ložního prádla vyskytovat bakterie, které jsou podobné těm, jež najdeme na toaletním prkénku. Mikrobům se v posteli neskutečně daří. Aby také ne, vždyť se během noci potíme, čímž zvyšujeme vlhkost, ve které se mohou vesele množit.

Výzkumy ukazují, že průměrný mobilní telefon má na displeji dokonce až desetkrát více bakterií než právě prkénko. To by si ale nikdo z nás do postele nevzal. Naopak, po každém použití toalety si poctivě drhneme ruce vodou a mýdlem. Na telefon, který nám dělá na záchodě společníka, už ale mnozí zapomenou.
Bakterie se mohou snadno přenést na kůži, ať už při telefonování nebo běžným dotykem. Mohou pak způsobovat akné, které neprané ložní prádlo jenom zhoršuje. Kosmetičky upozorňují, že právě nečistoty na polštáři mohou kvalitu pleti zhoršovat. Pak už je jedno, že jinak dodržujeme prvotřídní hygienu a obličej si pravidelně čistíme a ošetřujeme speciálními přípravky.
Čištěním displeje to nekončí
Mobil je tak potřeba pravidelně čistit, a to ideálně jednou denně. Úplně jej přitom stačí otřít jemným hadříkem s dezinfekčním roztokem na bázi alkoholu. Poté už nám může dělat přístroj společníka i v posteli.
Elektronika v ložnici ale způsobuje také další problémy, například se spaním, kdy modré světlo vyzařující z displejů narušuje produkci hormonu melatoninu. Ten je zodpovědný za kvalitní spánek.
Podobné je to i s chytrými hodinkami. Ty sice slibují, že nám změří kvalitu spánku, kromě displeje může být ale zdrojem bakterií třeba jejich gumový řemínek. Proto nezapomínejte ani na jejich údržbu, vždy je nasazujte na čistou pokožku a pravidelně je čistěte.
Matrace potřebuje zvláštní péči
Povlečení není jediným zdrojem bakterií a roztočů. Častější údržbu vyžadují také matrace a polštář. Matrace by se měly nechávat vyvětrat. Asi jednou měsíčně je vhodné je otočit, aby se opotřebovávaly rovnoměrně. Tím zároveň prodloužíme jejich životnost. Vhodné je používat chrániče na matrace, které jednou za měsíc vypereme.

Praním povlaku péče o polštář nekončí, ten by měl přijít do pračky jednou za čtvrt roku. Domovem pro roztoče se totiž může stát i jeho náplň. Na trhu existují polštáře z hypoalergenních materiálů, které jsou hygieničtější.
Nezapomínáme ani na přikrývky, které, pokud nejsou viditelně zašpiněné, pereme zároveň s polštářem každé tři měsíce. V momentě, kdy spíme pod přikrývkou bez povlaku, pereme ji minimálně jednou měsíčně.
Kromě toho je potřeba udržovat v ložnici správnou teplotu a větrat. Čerstvý vzduch totiž minimalizuje vlhkost v místnosti, čímž snižuje riziko vzniku plísní. V pokoji by se také nemělo nadměrně prášit, zvláštní pozor si na prašnost musí dávat lidé trpící astmatem.
Zdroje: ihpi.umich.edu, scienceabc.com