Tuto hračku nám rodiče vyhodili a my jim to dodnes neodpustili. Dnes má hodnotu dovolené v Karibiku
V mnoha domácnostech se po generace opakuje stále stejný scénář. Rodiče při úklidu vyřadí staré hračky, které považují za nepotřebné, zatímco děti si je chtějí ponechat přesto, že si s nimi už dávno nehrají. Jeden takový nenápadný druh hračky dnes vyvolává silné emoce u mnoha dospělých. V současnosti totiž jeho hodnota dosahuje částek, za které by si mohli dopřát luxusní dovolenou.
Tou hračkou jsou legendární kovové modely autíček, které budete nejspíše znát pod názvem angličáky. Konkrétně jde o modely od značek Matchbox a Hot Wheels. Tato malá autíčka se dnes stala vyhledávanými sběratelskými kousky. Některá z nich, zejména vzácné edice nebo modely s výrobními chybami, dosahují v aukcích cen v řádech desetitisíců až statisíců korun.
Z angličáku za pár korun je dnes poklad
V roce 1968 představila společnost Mattel model Hot Wheels Rear-Loader Beach Bomb, který se vyznačoval zadním nakládáním surfovacích prken. Tento design však nebyl stabilní, a tak byl brzy nahrazen verzí s bočním nakládáním. Původní modely se tak staly extrémně vzácnými. V roce 2000 byl jeden z těchto modelů prodán za neuvěřitelných 72 000 dolarů.

Dalším příkladem je Matchbox No.30 Brown Magirus Deutz Crane z roku 1961. Tento model, vyrobený ve světle hnědé barvě, se vydražil za 13 000 dolarů. Jeho hodnota přitom spočívá v neobvyklé barvě a omezeném počtu vyrobených kusů.
Jak bylo řečeno výše, sběratelé také vyhledávají modely s výrobními chybami nebo speciálními edicemi. Příklad je třeba autíčko Hot Wheels Antifreeze Over Chrome Camaro z roku 1968, jehož cena dosahuje 25 000 dolarů.
Češi staré angličáky milují
I v České republice existuje aktivní komunita sběratelů angličáků. Na aukčních portálech, jako je třeba Aukro.cz, se pravidelně objevují nabídky vzácných modelů, jejichž ceny se pohybují v řádech tisíců až desetitisíců korun. Sběratelé často hledají specifické modely, které jim chybí do sbírky, a jsou ochotni za ně zaplatit vysoké částky. Hodnota těchto autíček závisí na jejich stáří, stavu, vzácnosti a původním balení.
Pro mnohé sběratele však není sbírání angličáků jen o finanční hodnotě, ale také o emocích a nostalgii. Vzpomínky na dětství, kdy si hráli s těmito modely, je motivují k hledání a sbírání těchto hraček. Někteří dokonce hledají konkrétní modely, které měli jako děti a jejichž ztráta je dodnes mrzí.
Rodiče, kteří v minulosti nějaké to autíčko vyhodili do popelnice, neměli nejmenší tušení, jakou hodnotu mohou mít v budoucnu. Dnes, když vidí, jaké částky jsou za ně ochotni někteří sběratelé zaplatit, si nejspíše trhají vlasy.

Stav krabičky může výrazně ovlivnit cenu
Málokdo si v dětství uvědomoval, že papírová krabička, ve které bylo autíčko zakoupeno, může mít v budoucnu větší hodnotu než samotný model. U sběratelských předmětů obecně platí, že původní obal zásadně zvyšuje hodnotu, a u angličáků to platí dvojnásob. Například autíčko Matchbox Lesney ze 70. let se bez obalu prodá za několik set korun, ale s nepoškozenou originální krabičkou může stát i přes 5 000 Kč.
Krabičky jsou navíc často cenným zdrojem informací o modelu. Najdete na nich údaje o edici, sérii nebo roku výroby. Sběratelé tak podle drobných detailů určují, zda se jedná o běžný kousek, nebo o raritu. Na Aukru se opakovaně objevují nabídky právě těchto obalů, které se prodávají samostatně a mohou stát i několik set korun, pokud jsou zachovalé.
V některých případech sběratelé dokonce rekonstruují kompletní sadu, a to tak, že hledají konkrétní model a k němu shánějí původní krabičku, aby vytvořili hodnotný celek. To svědčí o tom, že sběratelství angličáků není jen o samotné hračce, která se nachází uvnitř krabičky, ale o hodnotě kompletního artiklu.
Zdroje: auto.cz, skodahome.cz, autoforum.cz