Houbaři, bacha: Tyto houby nesbírejte. Hrozí pokuty až 100 000 Kč. Probíhají kontroly
Aktuální počasí příliš nepřeje letním radovánkám, oceňují ho však houbaři. Déšť a nižší teploty totiž přejí růstu hub. V lese byste si ovšem měli dát pozor. Ne každý houbařský úlovek bývá radostný. Sběr některých hub se vám totiž může dost prodražit.
Říká se, že každá houba je jedlá, některá ovšem jen jednou. Měli byste si být tedy vždy jistí, jaké kousky vlastně sbíráte. To navíc neplatí jen s ohledem na vaše zdraví. Některé houby jsou totiž zákonem chráněné, takže za jejich sběr hrozí tučná pokuta. Mnohé z nich si asi s běžně sbíranými druhy nespletete, další už ovšem mohou mást. Nechcete-li tedy platit až šestimístnou částku jako pokutu, měli byste se před cestou do lesa seznámit s houbami, které byste určitě sbírat neměli.
Tuhle houbu rozhodně nesbírejte
Mezi chráněné houby České republiky patří desítky druhů. Některé by vás asi sebrat nenapadlo, jiné byste ovšem mohli považovat za perfektní úlovek. Do této skupiny patří i několik druhů hřibů. Jedná se o hřib moravský nebo hřib Fechtnerův. Uváděn ale bývá především hřib královský, který má narůžovělý klobouk se skvrnami a průměrem 6 až 15 cm. Jeho noha je žlutá. Roste především v průběhu letních měsíců, protože jde o houbu teplomilnou, a to většinou jednotlivě.

Pokud byste v lese hřib královský skutečně našli, svůj úlovek můžete zvěčnit fotografií, ale nikdy jej netrhejte. Nejen že se jedná o ohrožený druh, jemuž byste tímto způsobem bránili v rozmnožení, ale fyzické osoby mohou dostat pokutu až 100 000 Kč a osoby právnické dokonce dva miliony korun! To přitom platí i pro jeden jediný kousek. Mohli byste si tak připravit nejdražší smaženici v životě, na niž byste dlouho vzpomínali, a to asi ne kvůli chuti.
Další houby, jež se mohou prodražit
Takovou hvězdovku uherskou skutečně omylem neseberete, protože svým vzhledem může připomínat spíše odkvétající rostlinu. Na seznamu chráněných hub jsou ovšem i některé další hůře rozeznatelné druhy. Patří sem třeba klouzek žlutavý nebo lanýž letní. Lanýže mohou lákat i tím, že jsou velmi vzácné a lze na nich vydělat nějakou tu korunu. Jenže při sběru tohoto druhu nejen že si nevyděláte, ale můžete naopak přijít o horentní sumu peněz.
Upozorňujeme: vlastním organismem je podhoubí. To, co sbíráme, je plodnice, tedy vlastně orgán určený k rozmnožování. Sběrem tak houbu nezahubíte, ale může to mít negativní vliv na její šíření, o což jde u vzácných druhů především.
Kdo si na vás může došlápnout?
Asi nikdo z nás zatím v lese při sběru hub nenarazil na uniformované policisty. Je to ostatně poněkud úsměvná představa. Košík vám ovšem může zkontrolovat některý z orgánů ochrany přírody. Pravomoc k tomu má lesní stráž nebo správce národního parku. V národních parcích je ostatně sběr hub obecně zakázán či minimálně omezen. Pokud byste se navíc chtěli svým nelegálním úlovkem pochlubit na sociálních sítích, někdo vás může nahlásit na inspekci životního prostředí.

Houby byste neměli ani ničit
Chráněné houby České republiky byste pochopitelně neměli ani ničit. Obecně platí, že kopat do nejedlých hub není dobré, takže to určitě nedělejte. Pokud byste však byli spatřeni při ničení nějakého toho chráněného druhu, opět se vám nevyhne tučná pokuta. V lese byste se zkrátka měli chovat zodpovědně. Není zde pochopitelně dovoleno rozdělávat oheň mimo vyhrazená místa, ale neměli byste ani rušit klid a ticho, případně sem jezdit a stát s motorovými vozidly.
Pro zajímavost: Zatímco dříve byly houby řazeny mezi rostliny, už několik desítek let mají vyhrazenu vlastní skupinu. V mnoha ohledech jsou totiž spíše podobné živočichům. Na rozdíl od rostlin si totiž houby nedokážou vyrábět vlastní živiny, ale získávají je buď z odumřelých, nebo živých organismů.