Geniální trik, jak snížit teplotu o 6 stupňů a odvést vlhkost v celém domě. Funguje líp než klimatizace
I když je v letních vedrech k ochlazení interiérů domů a bytů nejúčinnější a nejpopulárnější klimatizace, je její cena pro mnoho lidí stále nedostupná. Léto se dá ale zvládnout i bez desetitisíců korun za její nákup. Vytvořit si vychlazené útočiště před agresivním sluníčkem pomůže pár jednoduchých a levných triků, které sníží teplotu o 6 až 10 stupňů během poměrně krátké chvilky. Za neúnosné horko si totiž doma můžeme často sami.
Léto zdaleka nekončí, a i když si teď díky teplotám a častějším dešťům dává samo spíše dovolenou, není na škodu připravit se na to, až zase udeří na pár dnů tropy. A protože ne vždy je možné investovat do poměrně nákladné klimatizace a ani větrák často vytoužené ochlazení v bytě nepřinese, přicházejí na řadu jednoduché triky. Nejspíš tohle totiž zná každý. Přehřátý byt, v kterém není kde se ochladit, pokud nejste zrovna vyznavači ledových sprch a nohou v „lavóru“ s vodou.
Když se nechce vůbec nic…
I když patříte mezi ty šťastnější a klimatizaci nainstalovanou máte, její celodenní provoz není zadarmo a zvyšuje náklady na elektřinu. Chlazené nápoje to také nezachrání, a tak se už v průběhu dne začne hromadit únava, bolesti hlavy a migrény, nechuť k jídlu a večer pak nastoupí problémy s usínáním. Zkrátka a dobře, rozpálený interiér a dusné prostředí dokáží znepříjemnit i ty nejběžnější každodenní činnosti. Tělo se totiž v tropických dnech nad 30 stupňů jen velmi obtížně ochlazuje. Často tak mají potíže i ti, kteří potřebují dostat do hlavy pár nových informací nebo dodělávají doma práci, kterou nestihli v kanceláři.

Nechte na pár dní spotřebiče „off“
Máte za sebou dlouhý a upocený den v kanceláři nebo pracujete dokonce na přímém slunci? Vyhněte se v horkých dnech technice a používejte ji jen v nutných případech. Obrovské množství tepla totiž generují právě elektrospotřebiče, především televize, trouba, sušička nebo třeba stolní počítač. Přehnané používání domácích spotřebičů včetně pračky nebo myčky v době nejintenzivnějšího slunečního záření také není zrovna dobrý nápad. Vyhněte se těmto činnostem ideálně mezi polednem a třetí hodinou odpolední. Omezte na minimum také používání žehličky, i ona zvýší při delším provozu kvůli přirozenému produkování tepla teplotu o několik stupňů. Zbytečně také nesviťte, a když už, sáhněte raději po LED žárovkách nebo lampách. Ty jsou totiž nejen šetrnější k našim peněženkám, ale generují i mnohem méně tepla než běžné žárovky.
Nejlepší volba? Retro ventilátor na strop
Nejlepší volbou pro rychlé ochlazení prostoru jsou vidlicové ventilátory s mohutnými lopatkami, které si na strop obývacích pokojů montovali už naši předci. Čím to je, že tak zabírají? Stropní větráky totiž přivádějí čerstvý vzduch nahoru a tím rychle a efektivně ochlazují místnost o 6 i více °C. Jsou tiché a v interiéru mohou vypadat velmi esteticky a stylově. A co víc? Bývají také vesměs ekologické a odvádějí vlhkost z prostor, kde jsou nainstalované.
Nakupte si tvořítka na led
Možná to zní malinko pošetile, ale vyzkoušejte také jednoduchý trik s kostkami ledu, který funguje jako provizorní klimatizace. Pomůže ochladit třeba rozpálenou ložnici a eliminuje potíže se spánkem. Budete k tomu potřebovat jen větší množství ledových kostek, které rozmístěte do sklenic nebo nádob. Ty následně rozestavte po celém obvodu místnosti. Díky této jednoduché provizorní „klimatizaci“ můžete pocítit úlevu i na několik hodin.

Další tipy, jak přežít letní horka
- změňte pravidla větrání, větrejte výhradně brzy ráno, pozdě večer a přes noc
- mějte rolety, žaluzie nebo látkové závěsy po celý den zatažené
- zavírejte přes den také okna, aby se horký vzduch nedostal skrz ně do obytných prostor
- omezte v horkých dnech používání techniky na minimum
- napusťte pár centimetrů studené vody do vany, umyvadla nebo do dřezu. Pomalu se odpařující voda ochladí celý byt
- klasické hliníkové žaluzie je v noci lepší vytáhnout nahoru, aby se interiér mohl snadněji ochladit. Hliník totiž přes den akumuluje teplo
- aplikujte na závěsy rozprašovačem vodu, případně namočte velké prostěradlo a pověste jej na prádelní šňůru na balkoně. Mokrá látka výborně zvyšuje vlhkost vzduchu
- na horké dny omezte pečení v troubě a dlouhé vaření
- ochlazujte sami sebe, pamatujte na dostatečný pitný režim a lehká jídla bez prohřívacích koření, jako je například pepř, chilli nebo kari s kurkumou
- pravidelně a i několikrát denně si dopřejte rychlou studenou sprchu, abyste ochladili svůj organismus
- před spaním dejte své pyžamo na pár minut do mrazáku
- spěte pouze pod tenkým prostěradlem