Evropa v pohotovosti: Varování se šíří jako lavina a Česko to mine jen zázrakem
V posledních týdnech se Evropou šíří znepokojivé zprávy, které si v médiích získávají stále větší pozornost. Nejdříve šlo o ojedinělé výstrahy a krátké zmínky v zahraničních denících, nyní však postupně přibývají nejen varování, konkrétní data i reakce jednotlivých států. A je tak jasné, že letošní léto rozhodně nebude jako ta předchozí.
Zatímco u nás v Česku to zatím na žádnou katastrofu nevypadá, v jižněji položených státech už se připravují na nejhorší. Podle všeho se nám tato „pohotovost“ vyhne i v dalších týdnech. Pokud se ale chystáte na dovolenou do zahraničí, měli byste se řádně připravit. Nejmenší děti, starší lidi a citlivé osoby může situace dokonce ohrozit na zdraví.
Z jednoho extrému do druhého
Letošní jaro bylo teplotně spíše podprůměrné. Chladné počasí vydrží až do prvního letního měsíce a skutečné letní teploty se mají dostavit až v polovině června. Květen je v Česku velmi proměnlivý a s chladným počasím jde ruku v ruce i oblačnost a poměrně dost přeháněk. Ty ale nejsou nijak vydatné, a tak už se meteorologové i zemědělci připravují na období sucha. Ačkoliv oproti jiným částem Evropy se u nás bude počasí držet spíše při zemi, i tak nás zasáhne velká vlna veder, která nemusí polevit po celé léto.
Podle výhledů Českého hydrometeorologického ústavu má zůstat i začátek června spíše proměnlivý. Čekají nás střídavé oblačnosti, občasné srážky a teploty většinou mezi 18 až 24 °C.
Zatím tedy o žádné extrémy nepůjde, nicméně modely poukazují na výrazné oteplení v druhé polovině června. Přechod ze svěžích jarních teplot a občasných přeháněk do spalujícího léta představuje velkou zátěž pro celý ekosystém i lidské zdraví. Česko však letos bude mít tu výhodu, že se na vysoké teploty budeme moci připravit poměrně postupně. Oblíbené dovolenkové destinace ale mají problém.

V epicentru nebezpečí
Podle aktuálních meteorologických výstrah má velkou část Evropy zasáhnout vlna veder, která k nám přijde z Afriky. Teploty v Itálii, Řecku, Španělsku nebo na Mallorce se mají během nadcházejících dnů vyšplhat až k neuvěřitelným 42 °C. Počasí tak připomíná spíš klimatické podmínky Sahary než příjemné evropské léto. Situace je o to vážnější, že s teplotami stoupá i riziko požárů a především dlouhodobého sucha. V některých regionech Itálie už platí přísná omezení v nakládání s vodou. Studny vysychají, vegetace trpí a místní farmáři hlásí ztráty, které ohrožují sklizeň i zásobování potravinami. Místní se tak musejí připravit na zákaz napouštění bazénů nebo kropení trávníků.
Meteorologové z několika evropských států přitom upozorňují, že letošní léto může být dokonce ještě horší než rekordní rok 2023. Tehdy bylo například v jižní Francii naměřeno 44 °C a Řecko bojovalo s desítkami rozsáhlých požárů, které se navíc velmi rychle šířily do okolí kvůli silnému větru. Podobné požáry ve stejném roce zachvátily také například Sicílii nebo část Chorvatska poblíž oblíbeného historického města Dubrovník.

Podle expertů jsme na prahu zlomu
Klimatologové varují, že podobné extrémní vlny veder budou přicházet stále častěji. Předpokládá se, že tato období budou také stále delší a intenzivnější. A ačkoliv se Evropské státy snaží s klimatickou situací bojovat asi nejvíce ze všech světových zemí, bohužel si to kvůli poloze i rázu zdejší krajiny odnáší nejvíce. Evropě totiž chybí ono přirozené ochlazení v podobě nočních srážek a velkých zelených ploch plných lesů a luk. Velká města a zastavěné plochy se v noci nestíhají ochladit a Evropa tak čelí fenoménu takzvaných „městských tepelných ostrovů“. Ten se vyznačuje vysokými nočními teplotami, které nepolevují ani v brzkých ranních hodinách.
Ve spojení s extrémním suchem a absencí srážek je to doslova vražedná kombinace. Ohroženo je nejen zdraví lidí, ale i jejich majetky. Jak již bylo řečeno, toto počasí nahrává požárům. V Česku je ale každoročně větší problém. Vysychající řeky mají nízký průtok a půda ztrácí svoji schopnost zadržovat vodu. V kombinaci s extrémními bouřkami se tak koncem léta stále častěji objevují lokální i rozsáhlé povodně.